Co to jest list zastawny?

List zastawnyCo to jest list zastawny? Papiery wartościowe są obecnie doskonałym, a także bardzo popularnym sposobem na inwestowanie własnego kapitału. Wymogiem jest oczywiście jest aktywne uczestnictwo w życiu giełdy.

Zazwyczaj konieczne jest skorzystanie z usług doświadczonego maklera, który poprowadzi nas i doradzi, w co warto zainwestować.

Jednak rynek papierów wartościowych rozwija się bardzo prężnie i cały czas przybywa nowych propozycji. Wśród stosunkowo znanych dłużnych dokumentów można wyróżnić tak zwane listy zastawne. Chociaż nie są one tak popularne jak inne tego typu papiery, zaczyna je doceniać coraz więcej osób. Spróbujmy się zatem przyjrzeć im nieco bliżej.

Kto wydaje list zastawny?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że te papiery wartościowe nie są emitowane ani przez Skarb Państwa ani przez różnego rodzaju spółki akcyjne. Okazuje się bowiem, że wydają je tylko i wyłącznie banki hipoteczne. To szczególne rodzaje instytucji finansowych, które utrzymują się głównie dzięki emisji opisywanych listów zastawnych. Oczywiście, działanie tych banków i wystawianie papierów wartościowych jest ściśle kontrolowane przez prawo. Dodatkowo istnieje zasada, która dokładnie mówi o tym, na jakiej zasadzie funkcjonują listy zastawne i czym powinniśmy się kierować, jeśli zamierzamy zdecydować się na taki sposób inwestowania. Prawo to nazywamy ustawą o listach zastawnych i bankach hipotecznych.

Zalety - listy zastawne

Specjaliści określają, że listy zastawne posiadają sporo zalet i dlatego warto pokusić się o taki sposób pomnażania pieniędzy. Po pierwsze, trzeba zwrócić uwagę na duże bezpieczeństwo, ponieważ ryzyko strat jest rzeczywistości niewielkie. Powszechnie wiadomo również, że w naszym kraju prężnie rozwijają się banki hipoteczne, coraz więcej osób decyduje się na zaciągnięcie tego typu kredytów. Dla wszystkich, którzy zainwestują w listy zastawne, jest to prawdziwa szansa na zarobek.

Wady - listy zastawne

Za największy minus uważa się obecnie fakt, iż przepisy, także te bankowe zmieniają się naprawdę często. Musimy być na to przygotowani, może bowiem okazać się, że przyjdzie nam zajmować się nieskończoną liczbą formalności, bez których nie będzie możliwe cieszenie się zyskami.
Ze względu na małą popularność listów zastawnych, nie wszyscy się na nie decydują.

Komentarze