Czy fotowoltaika jest dla mnie? Opłacalność przydomowych instalacji

Opłacalność fotowoltaikiWiele osób zastanawia się, czy rzeczywiście inwestycja w Odnawialne Źródła Energii (OZE), zwłaszcza w fotowoltaikę, jest aż tak bardzo opłacalna, jak twierdzą media. Przyjrzyjmy się korzyściom, jakie czerpie prosument, korzystając z przydomowej instalacji, zaprojektowanej specjalnie do jego potrzeb.

Przede wszystkim ekologia

Korzystając z OZE, nie eksploatujemy źródeł energii, ponieważ te samoczynnie się odnawiają. Wspieramy w ten sposób czyste środowisko bez smogu i dziury ozonowej oraz krajobraz bez naniesień, jak słupy wysokiego napięcia czy hałdy ziemi wywiezionej z kopalni.

Trzeba pamiętać o tym, że wydobycie paliw kopalnych prowadzi do:

  • nieodwracalnego skażenia otoczenia,
  • generowania efektu globalnego ocieplenia,
  • postępującego zanieczyszczenia gleb i zbiorników wodnych.

Po drugie - oszczędność

Instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od zmian cen energii elektrycznej, a dzięki systemowi prosumenckiemu ograniczyć rachunki za prąd niemal do zera. Panele produkują prąd przez cały dzień (także w dni, kiedy niebo jest zachmurzone), dlatego możemy zużywać go na bieżąco, bez konieczności sięgania po energię dostarczaną przez elektrownię.

Bardzo ważne jest, aby dostosować moc instalacji do naszego wzorca energetycznego, czyli sposobu, w jaki korzystamy z energii elektrycznej (pomocny w tym będzie kalkulator fotowoltaiki). Jedne osoby mają zwiększone zużycie prądu w godzinach porannych i przedpołudniowych, inne zaś w wieczornych. Specjaliści z branży pomogą nam ustalić, jak wydajnej instalacji potrzebujemy i krok po kroku przeprowadzą nas przez wszystkie etapy procesu - od audytu energetycznego, przez montaż i instalację, aż po podpisanie umowy z operatorem.

Możliwość skorzystania z dofinansowania do OZE

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, możemy obniżyć koszty inwestycji dzięki możliwości skorzystania z dofinansowań. Do dyspozycji mamy zarówno programy rządowe, jak i lokalne, oferujące wsparcie w wysokości nawet do 20 tysięcy złotych - w zależności od mocy instalacji oraz regionu, w którym ubiegamy się o dofinansowanie. Do tego dochodzi możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.

Wytrzymałość i prostota

Przyjmuje się, że panele fotowoltaiczne renomowanych firm nie tracą więcej jak 0,4% wydajności rocznie. Oznacza to, że po 20 latach nadal zachowują ponad 90% początkowej efektywności. Zważywszy, że inwestycja zwraca się już po 6-10 latach od montażu, przez resztę czasu możemy cieszyć się darmowym prądem.

Wytrzymałość idzie w parze z łatwością utrzymania instalacji w dobrym stanie. W panelach nie ma ruchomych części, więc zupełnie wystarczające będzie zamówienie przeglądu oraz umycie ogniw raz do roku (samodzielnie lub zamawiając usługę firmy zewnętrznej).

Komentarze