Czy przedsiębiorcy ucierpią na Polskim Ładzie?

Przesiębiorstwo a Nowy ŁadPoczątek roku przyniósł pierwsze kontrowersje wokół nowego systemu podatkowego w Polsce. Szczególnie przedsiębiorcy nadal stoją przed dylematami i zastanawiają się, jak Polski Ład wpłynie na ich działalność? Polski Ład dla przedsiębiorców - kalkulator Taxology już czeka!

Najważniejsze zmiany

Z dniem 1 stycznia 2022 roku w życie weszły założenia dużego, rządowego programu Polski Ład. Prawo i Sprawiedliwość reklamuje te zmiany jako synonim dobrobytu dla większości z nas. W praktyce bilans zysków i strat dla wielu może wyjść niekorzystnie. Nowy system podatkowy w teorii zakłada straty jedynie dla przedsiębiorców zarabiających więcej niż 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Polski Ład dla przedsiębiorców (ale i dla osób fizycznych) to przede wszystkim brak możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Podniesiona do 30 tysięcy złotych została także kwota wolna od podatku - do tej pory wynosiła ona 8 tysięcy. Dotyczyć to będzie jednak wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę, zleceniu i przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej - niezależnie od rocznego dochodu. Kwota wolna nie będzie dotyczyć firm korzystających z karty podatkowej, ryczałtu czy rozliczających się podatkiem liniowym.

Na Polskim Ładzie zyskać mają osoby zarabiające poniżej 5 tysięcy brutto, a więc osoby, których zarobki są niższe od średniej krajowej. Dotyczy to tak samo osób na umowach „śmieciowych”, jak i emerytów czy mniej zarabiających przedsiębiorców.

Podwyżki tylko dla najbogatszych

Polski Ład nie zawsze będzie korzystną zmianą. Z założenia wyższe podatki zapłacą tylko najwięcej zarabiający, ale praktyka pokazuje, że również przedsiębiorcy, których zarobki określić można jako średnie, odczują te zmiany. Pod tym pojęciem kryją się podmioty, których przychody osiągają wartość około 15 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Im wyższe zarobki, tym wyższa strata, która może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

Wiele z korzystnych zmian podatkowych nie będzie dotyczyć także liniowców i ryczałtowców. To powoduje, że także te grupy przedsiębiorców muszą liczyć się ze sporymi stratami.

Kalkulator - Polski Ład dla przedsiębiorców

Polski Ład dla przedsiębiorców to póki co przede wszystkim ból głowy. Księgowi i doradcy podatkowi nie potrafią jeszcze precyzyjnie określić potencjalnych zysków i strat, a skupiają się raczej na propozycjach zmiany sposobu rozliczeń, który ograniczy ewentualne podwyżki podatków. Kalkulator Polskiego Ładu dla przedsiębiorców dostępny na https://taxology.co/pl/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/ to prosty sposób na sprawdzenie zmian, jakie czekają Twoją firmę w 2022 roku. Czy korzystne będzie przejście na skalę podatkową, porzucając podatek liniowy? A może jesteś wyjątkiem, któremu opłacać będzie się przejście na ryczałt? Wejdź na taxology.co i skorzystaj z kalkulatora, który na konkretnych liczbach pokaże Twoje zyski lub straty w nowym systemie podatkowym. Wystarczy podać choćby orientacyjne przychody Twojej firmy z 2021 roku, a system przeliczy zmiany dla różnych sposobów rozliczenia podatku. Tak - naprawdę jest to tak proste!

Komentarze