Czy za konta osobiste trzeba płacić?

Konto osobisteZastanawiasz się, czy istnieją całkowicie darmowe konta osobiste? Niezależnie od tego, czy musisz płacić za ROR czy nie - jego posiadanie bardzo ułatwia zarządzanie domowym budżetem. Z pomocą tego produktu bankowego możesz kontrolować stan finansów, oszczędzać pieniądze, a także płacić za zakupy online. Zaawansowana bankowość internetowa oferuje jeszcze więcej.

Czy trzeba za to płacić? Co należy zrobić, by konto osobiste było bezpłatne? Jaki rachunek bankowy jest wolny od dodatkowych opłat? Czy instytucje z sektora bankowości w ogóle to umożliwiają? Z dalszej części artykułu dowiesz się, co trzeba zrobić i na co zwracać uwagę, by zyskać darmowe konto w banku. Zapraszamy do lektury!

Banki konkurują - klienci korzystają

Rynek usług bankowych obecnie jest wręcz przesycony wszelakimi opcjami. Wybór jest na tyle szeroki, że każda osoba ma szansę na znalezienie oferty ściśle dopasowanej do jej potrzeb. Ze względu na silną konkurencję banki proponują coraz to tańsze rozwiązania. Nie zawsze z korzyścią dla siebie, lecz w celu przyciągnięcia klientów.

Z roku na rok trudniej zdobyć nowych usługobiorców, więc instytucje finansowe zamiast pobierać opłaty za rachunki, czasem wręcz "płacą" klientowi za założenie konta osobistego. Brzmi nierealnie? Oczywiście, premię otrzymasz tylko wtedy, gdy spełnisz określone przesłanki, jednak nadal można to uznać za opłacalne rozwiązanie.

Pamiętaj też, że ROR nie zawsze będzie bezwarunkowo darmowy. Chcesz czy nie - za prowadzenie rachunku lub inne funkcjonalności trzeba płacić. Ile, kiedy i za co dokładnie?

Tabela opłat i prowizji

Konkretne stawki za poszczególne produkty poznasz po lekturze Tabeli opłat i prowizji. To najważniejszy dokument z Twojego punktu widzenia. W nim określono, za co i ile będziesz musiał zapłacić mając konto osobiste. Warto więc dobrze się z nim zapoznać, by mieć świadomość, jakie usługi dany bank może obciążyć dodatkowymi kosztami.

Zwykle zalicza się do nich:

 • natychmiastowe przelewy - jest to swego rodzaju usługa premium, dlatego mało który bank zwalnia z opłaty za jej używanie,
 • wypłaty gotówki z urządzeń spoza sieci danego podmiotu lub za granicą - tylko bankomat należący do danej instytucji finansowej zapewni Ci darmowe pobieranie środków,
 • prowadzenie konta - czyli bieżącą obsługę rachunku,
 • karta debetowa (Visa lub MasterCard) - jej miesięczny koszt oscyluje w granicach 3-10 zł, często też trzeba zapłacić za samo jej otrzymanie,
 • przelewy i zlecenia stałe - niektóre banki oferują tylko kilka darmowych transferów środków (np. 5), a za kolejne naliczają opłaty.

Co zrobić, by nie płacić?

Wiesz już, za co przyjdzie Ci zapłacić, więc czas dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zminimalizowania lub całkowitego uniknięcia tych kosztów. Jakie warunki trzeba spełnić, by pozbyć się dodatkowych opłat? Przede wszystkim musisz wybrać konto w banku, gdzie w ogóle dopuszcza się takie rozwiązanie. Instytucje finansowe oferując pozornie bezpłatne rachunki osobiste, wymagają od klientów:

 • systematycznych wpływów o określonej wysokości - zwykle nie ma znaczenia, czy jest to przelew z Twojego drugiego konta, czy transfer wynagrodzenia od pracodawcy,
 • dokonania przynajmniej kliku (np. 5) transakcji kartą lub poprzez BLIK - do drugiego sposobu płatności potrzebna Ci będzie bankowość mobilna, do pierwszego wystarczy karta płatnicza,
 • pobrania aplikacji - jest to rzadko spotykany warunek, jednak również możesz się z nim spotkać,
 • utrzymania na koncie średniego miesięcznego salda - jego wysokość może się kształtować na różnym poziomie - zależnie od banku.

Na całkowicie darmowe rachunki zwykle mogą liczyć studenci lub osoby, które mają mniej niż 26 lat.

Zachowaj czujność przy wyborze oferty

Miej świadomość, że niektóre produkty tylko pozornie mogą być wolne od opłat. Często warunki ich bezpłatności są trudne do spełnienia, więc dokładnie przeanalizuj dostępne oferty zanim zdecydujesz się podpisać umowę. Najlepiej załóż konto bankowe online, poprzedzając to rzetelnym rozeznaniem na rynku usług bankowych. Internet daje Ci możliwość zasięgnięcia opinii innych klientów banku czy też dokładnego porównania produktów bez wychodzenia z domu.

Bankuj za darmo!

Wciąż jeszcze nie wiesz, do jakiej instytucji finansowej się zgłosić, by uzyskać korzystną ofertę? Załóż konto bankowe przez internet w Santander Bank Polska i ciesz się darmowymi:

 • przelewami - standardowymi i natychmiastowymi,
 • wypłatami z bankomatów należących do banku,
 • wpłatami we wpłatomatach sieci Santander,
 • zleceniami stałymi i poleceniami przelewu,
 • prowadzeniem rachunku i kartą - jeśli zapewnisz comiesięczne wpływy i dokonasz jednej transakcji kartą lub BLIKIEM.

Sprawdź, jakie konta osobiste dostępne są w ofercie i wybierz wariant najlepiej odpowiadający Twoim potrzebom!

Komentarze