Czy zmiana taryfy energetycznej się opłaca?

Zmiana taryfy energetycznejSprzedawcy prądu w swojej ofercie mają kilka różnych taryf energetycznych. Co ważne, w każdej z nich obowiązują inne stawki za kilowatogodzinę, które w dużej mierze zależą od pory dnia lub dnia tygodnia, w jakich korzystasz z energii elektrycznej. Najpopularniejszą opcją wciąż jest jednak standardowa taryfa G11. Czy zatem zmiana taryfy energetycznej w ogóle się opłaca?

Czym jest taryfa energetyczna?

Plan cenowy - tak inaczej można określić taryfę energetyczną, według której płacisz rachunki za energię elektryczną u jej sprzedawcy. To właśnie ona wskazuje, ile kosztuje kilowatogodzina w konkretnym dniu tygodnia oraz w określonych godzinach.

W Polsce każda taryfa przeznaczona dla gospodarstw domowych opisana jest literą G. Dodatkowo łączy się ona z cyframi, z którymi tworzy symbol danego planu cenowego. I tak:

  • Pierwsza z cyfr wskazuje na limit mocy umownej. "1" z przodu informuje, że dla taryfy G jest to 40 kW,
  • kolejna cyfra to liczba stref, np. "2" oznacza dwie strefy: dzienną i nocną.

Strefa to nic innego, jak określony przedział czasowy, w którym obowiązuje dana stawka za zużytą energię. Tym samym do wyboru masz taryfę jednostrefową oraz wielostrefowe.

Taryfy energetyczne dla Twojego gospodarstwa domowego

Zastanawiasz się, jakie taryfy energetyczne masz do wyboru oraz jak wygląda plan cenowy poszczególnych wariantów? Oto co do zaoferowania mają sprzedawcy prądu.

Taryfa G11

To wariant podstawowy, z którego najczęściej korzystają konsumenci. Jest to niejako opcja uniwersalna, proponowana przez sprzedawcę prądu przy podpisywaniu umowy. Co ją wyróżnia? Cena za kilowatogodzinę jest tu stała i pozostaje niezmienna niezależnie od pory dnia i bez względu na dzień tygodnia, w którym korzystasz z energii elektrycznej.

Taryfa G11 daje Ci więc pełną dowolność i elastyczność w planowaniu obowiązków domowych. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w gospodarstwach domowych, w których trudno ustalić konkretny czas na sprzątanie czy gotowanie lub moment największego zużycia prądu.

Taryfa G12

Jest to podstawowa taryfa z opcji dwustrefowych. Tym samym taryfa G12, nazywana również często taryfą nocną, to gwarancja niższej ceny za kilowatogodzinę przeważnie między 22:00 a 6:00. W ciągu dnia niższa stawka może obejmować również godziny między 13:00 a 15:00.

Taryfa G12 skierowana jest głównie do gospodarstw domowych, w których największe zużycie prądu przypada na godziny nocne. Być może wykorzystujesz energię elektryczną do ogrzewania pomieszczeń, a może po prostu Twój tryb życia wymaga od Ciebie większej aktywności w nocy? W takim razie taryfa G12 może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Taryfa G12w

To również taryfa dwustrefowa, jednak zakłada ona nie tylko niższą stawkę za kilowatogodziny w godzinach nocnych, ale również w weekendy, a czasem nawet w dni ustawowo wolne od pracy i świąteczne. W tym wariancie mniej za prąd zapłacisz od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.

Taryfa G12w sprawdzi się w gospodarstwach domowych, w których największe zużycie prądu przypada właśnie na weekendy. Cały tydzień ciężko pracujesz lub jesteś poza domem, a dopiero w piątek czy sobotę masz czas na sprzątanie? A może preferujesz weekendowy wypoczynek przed telewizorem lub urządzasz rodzinne spotkania? Jeśli zużycie energii elektrycznej w Twoim domu wzrasta w weekendy, wówczas warto zainwestować w tę opcję.

Taryfa G12W jest dobrym rozwiązaniem także w przypadku domków wczasowych i działkowych, które służą Ci właśnie do weekendowego odpoczynku.

Zmiana taryfy energetycznej

A co z taryfami przedpłatowymi?

Taryfy G11p oraz G11e są to tak zwane taryfy przedpłatowe. Wymagają one założenia specjalnego licznika pre-paid. To świetne wyjście dla tych gospodarstw domowych, które chcą mieć wydatki za prąd pod pełną kontrolą. Być może w domu przebywasz sporadycznie i tylko czasami korzystasz z energii elektrycznej? A może wynajmujesz mieszkanie i chcesz mieć pewność, że lokatorzy nie zadłużą Twojego lokum?

Taryfy G11p i G11e pozwalają na doładowanie licznika określoną kwotą, która odpowiada danej ilości kilowatogodzin. Nie ma tu możliwości przekroczenia ustalonego progu, w związku z czym rachunki za prąd Cię nie zaskoczą. Oczywiście w miarę jak zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wzrastać, możesz doładowywać licznik pre-paid na większą kwotę.

Należy jednak podkreślić, że rozliczanie według taryfy przedpłatowej wymaga zgody sprzedawcy energii, to bowiem niestandardowe rozwiązanie. Częściej stosuje się je u tzw. odbiorców wrażliwych (z historią windykacyjną i osób, które spóźniają się z opłatami).

Dlaczego zmiana taryfy energetycznej się opłaca?

Taryfę energetyczną warto dostosować do własnych potrzeb i trybu życia. Ten ostatni, jak wiadomo, może przecież ulec zmianie na przestrzeni lat. Tymczasem indywidualne dopasowanie taryfy energetycznej może przynieść Ci spore oszczędności. Nierzadko wynoszą one od 15 do nawet 30% w skali roku!

Weź też pod uwagę fakt, iż ceny prądu z roku na rok rosną, a dopasowanie taryfy do Twoich potrzeb i roczna oszczędność w domowym budżecie mogą skutecznie zniwelować skutki tych podwyżek.

Zmiana taryfy energetycznej niesie za sobą korzyść w postaci oszczędności, a także umożliwia efektywne wykorzystanie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym. Wybierz więc opcję dla siebie i ciesz się mniejszymi rachunkami za prąd!

Komentarze