Czym jest i dlaczego potrzebujesz wdrożyć RPA w swojej firmie?

Wdrożenie RPA w firmieRobotic Process Automation to technologia, która w wielu sektorach gospodarki cieszy się coraz większą popularnością. Korzyści wynikające z wdrożenia automatyzacji w swojej organizacji z reguły przewyższają potencjalne koszty, a tego typu innowacje umożliwiają utrzymanie przewagi konkurencyjnej. Sprawdźmy, czym jest RPA i dlaczego warto je wdrożyć także we własnej firmie.

Co to jest Robotic Process Automation?

Robotic Process Automation (RPA) to technologia, której głównym celem jest automatyzacja standardowych procesów biznesowych zachodzących w przedsiębiorstwie. Dotychczas zdecydowana większość nawet najprostszych czynności, polegających na tworzeniu raportów, przeklejaniu danych z jednego do drugiego systemu czy przetwarzaniu ich stanowiły zakres obowiązków pracowników. W zależności od liczby danych, proces taki mógł trwać nawet kilka godzin dziennie.

RPA to rozwiązanie, które pozwoli tego typu pracę wykonać automatycznie, bez potrzeby ingerencji człowieka, w szybszym tempie i znacznie taniej.

Jakie procesy w organizacji mogą być automatyzowane?

RPA może być wdrożone do większości procesów, które są realizowane w oparciu o oprogramowanie i systemy powszechnie wykorzystywane w branży produkcyjnej, finansowej, handlowej czy ubezpieczeniowej. RPA, ze względu na mechanikę działania może zastąpić człowieka w wykonywaniu operacji na tych systemach, czyli logowaniu się, pobieraniu danych, zaimportowaniu ich i migracji do innego systemu. Na podstawie odpowiednio zaprogramowanych procedur, nasz robot jest w stanie tworzyć niezbędne raporty, pobierając dane z wielu zewnętrznych danych, oraz wysyłać je do osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w firmie.

To oczywiście tylko jeden z wielu przykładów, jak można wykorzystać potencjał Robotic Process Automation w naszej organizacji. Na bazie doświadczeń i konsultacji z profesjonalistami z branży automatyzacji można z powodzeniem stwierdzić, że w dużej firmie wdrożenie robota automatyzującego podstawowe procesy biznesowe pozwoli zastąpić nawet kilkudziesięciu pracowników.

Czy wdrożenie RPA wiąże się z jakimś ryzykiem?

To właśnie poruszony powyżej aspekt zastąpienia pracowników robotem stanowi największe ryzyko, które wiąże się z wdrożeniem robotów automatyzujących pracę. Pierwsze wrażenie, jakie odniosą pracownicy, poinformowani o takiej innowacji będzie jednoznaczne - czekają ich zwolnienia i zastąpią ich roboty.

Czy jednak w każdym wypadku musi tak być? Niekoniecznie. Oczywiście, oprogramowanie RPA jest tańsze w utrzymaniu, niż kilkunastu pracowników, którzy chorują, oczekują podwyżek, miewają gorsze dni czy korzystają z prawa do urlopu. Jednak pracownicy Ci, realizujący żmudne czynności z czasem zmniejszą swój poziom zaangażowania, co z kolei może wiązać się z popełnianiem prostych błędów. Pracownik, który w ramach wdrożenia RPA zostanie przeniesiony do realizowania innych, bardziej kreatywnych obowiązków, z pewnością będzie nam wdzięczny za taką zmianę.

Jak przebiega wdrożenie RPA w firmie?

Wdrożenie narzędzia RPA w organizacji musi wiązać się z pewnymi zmianami, w których jednak pomoże nam zespół ekspertów zatrudnionych do przeprowadzenia możliwie jak najsprawniejszego zaimplementowania narzędzia w naszej firmie.

Oczywiście całość odpowiedzialności nie spoczywa jedynie na nich. Do wdrożenia potrzebne jest również zaangażowanie naszych specjalistów, którzy przekażą wszystkie dane o procesie, jego mocnych i słabych stronach, a także o potencjalnych zmianach, które zwiększą produktywność. Dużą zaletą procesu wdrożenia RPA z konsultantami jest możliwość integracji narzędzia z wszystkimi dotychczas stosowanymi systemami w firmie, bez względu czy mówimy o systemie ERP, MES czy CRM. Dzięki wsparciu profesjonalistów, wdrożenie RPA przebiegnie bezproblemowo, z zachowaniem standardów PoC. Po co POC, czyli Proof Of Concept wdrożenia Robotic Automation Process? To pozwoli nam na efektywne rozpoczęcie pracy z automatyzacją, która już od pierwszego dnia będzie stanowiła wartość dodaną w naszym przedsiębiorstwie.

Dlaczego RPA to konieczność w Twojej firmie?

RPA to konieczność, bez której nasza firma nie będzie rozwijać się harmonijnie. Jeśli jesteśmy podejrzliwi w stosunku do tego typu nowinek technologicznych, szybko przypłacimy to utratą udziałów w rynku. Inne firmy już teraz zwiększają produktywność i redukują koszty z użyciem RPA.

My możemy uzyskać to samo, decydując się na wdrożenie automatyzacji procesów biznesowych. Co przemawia za tym rozwiązaniem? Znacznie większa efektywność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i niższych kosztach, a także przy okazji większe zaangażowanie pracowników, którzy teraz zajmują się bardziej rozwijającymi obowiązkami.

Komentarze