Dowiedz się, jak konsolidacja pożyczek może pomóc Ci zapanować nad swoimi finansami

Konsolidacja pożyczekGubisz się w kwotach i datach płacenia rat wielu kredytów, a wypłata co miesiąc rozchodzi się chwilę po wpływie na konto? Wygląda na to, że Twoim zobowiązaniom przyda się konsolidacja. Podpowiadamy, czym jest i jak dzięki niej możesz zapanować nad swoimi pieniędzmi.

Na czym polega konsolidacja pożyczek?

Konsolidacja to w najprostszych słowach zamiana wielu zobowiązań finansowych w jedno. Dokonasz jej z pomocą instytucji finansowej oferującej pożyczkę lub kredyt skonsolidowany. W ramach wypłaconych środków możesz w całości spłacić jeden lub kilka kredytów. To rozwiązanie pomoże Ci uporządkować finanse i przyniesie ulgę domowemu budżetowi.

Kredyt skonsolidowany łatwiej się spłaca

Jedną ratę spłaca się szybciej i wygodniej. Łatwiej też jest pamiętać o dacie przelewu i uniknąć monitów od instytucji finansowej, a nawet naliczania dodatkowych opłat za nieterminową spłatę. Komfort to jednak nie wszystko. Pożyczka konsolidacyjna wiąże się również z korzyściami finansowymi.

Konsolidacja nie tylko pozwoli ci spłacić zaciągnięte wcześniej zobowiązania, ale też będzie zwykle niżej oprocentowana. Mniejsze odsetki pożyczki konsolidacyjnej wpłyną na obniżenie wysokości raty. Dzięki temu co miesiąc na Twoim koncie zostanie więcej pieniędzy. Aby jeszcze bardziej ulżyć domowemu budżetowi, wybierz dogodną liczbę rat i rozłóż zobowiązanie na minimalne miesięczne spłaty. Jeśli zaś zależy Ci na szybszej spłacie kapitału, zmniejsz liczbę rat i skróć okres trwania pożyczki konsolidacyjnej.

Niektóre instytucje finansowe oferują również odroczenie spłaty pierwszej raty pożyczki (kredytu) konsolidacyjnego. To szansa na chwilę oddechu zwłaszcza dla tych osób, które od dawna borykają się z piętrzącymi się zobowiązaniami.

Pożyczka konsolidacyjna bez prowizji i z ekstra gotówką

Pożyczkę (kredyt) konsolidacyjny uzyskasz najczęściej bez prowizji i dodatkowych opłat. Możesz więc zaciągnąć ją bezkosztowo i dużo na tym zyskać. Kolejną korzyścią jest możliwość wypłaty dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel. Jeśli więc czeka Cię niedługo większy wydatek, możesz go sfinansować w ten opłacalny sposób. Ekstra pieniądze wypłacone w ramach pożyczki konsolidacyjnej zostaną dodane do harmonogramu i rozłożone na dogodne raty.

Nie każdy o tym pamięta, ale spłacając swoje wcześniejsze kredyty i pożyczki przed terminem, możesz otrzymać zwrot części prowizji. Kwota do wypłaty zależy od czasu, który pozostał do ustalonego w umowie terminu trwania zobowiązania i jest obliczana proporcjonalnie w dniu całkowitej spłaty. Może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od wielkości zobowiązań, jest więc o co zawalczyć.

Konsolidacja zobowiązań - od czego zacząć

Przede wszystkim policz, ile wynosi Twoje zadłużenie i jaką kwotę rat aktualnie płacisz. Dzięki temu będziesz mieć pełny obraz tego, jak przedstawia się ta część Twoich finansów, a to podstawa do dalszego działania. Często dopiero takie podsumowanie pozwala uświadomić sobie skalę zadłużenia lub wręcz przeciwnie - oswoić to, co z pozoru wyglądało gorzej.

W kolejnym kroku zastanów się, na jaką ratę możesz sobie pozwolić. Dobrze, aby była to kwota, która nie obciąży mocno Twojego budżetu. Idealnie, jeśli nie będzie przekraczała 20% Twoich miesięcznych przychodów. Zwykle lepiej jest ustalić więcej niższych rat i ewentualnie nadpłacać kapitał niż zbyt wysoko ustawić poprzeczkę i narażać się na ryzyko utraty płynności finansowej.

Ostatni krok przygotowania do konsolidacji to wybór najkorzystniejszej oferty. Pomoże Ci w tym dostępny online kalkulator pożyczki konsolidacyjnej. Zebrane tu propozycje wielu instytucji finansowych pozwolą Ci znaleźć najkorzystniejsze warunki w oparciu o Twoje potrzeby.

Czy warto wziąć kredyt na spłatę kredytów?

Niższe oprocentowanie, jedna niższa rata, jeden termin spłaty, dodatkowa gotówka, odroczona pierwsza płatność, a nawet zwrot części opłaconych wcześniej prowizji - jeśli masz już kilka zobowiązań, konsolidacja z pewnością warta jest rozważenia.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

Źródło: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/.

Komentarze