Fiskalizacja kasy online - zasady w 2020 roku

Fiskalizacja kasy onlinePrzed rozpoczęciem użytkowania kasy fiskalnej, konieczna jest jej fiskalizacja. Co to jest i na czym polega? Jakie zasady dotyczące fiskalizacji kas rejestrujących obowiązują w 2020 roku? Przedstawiamy.

Kasy online w 2020 roku

Na początku musisz wiedzieć, że w zeszłym roku wprowadzone zostały przepisy nakazujące wymianę kas starego typu na kasy online. Jaka jest między nimi różnica? Kasy starego typu posiadały papierowy lub elektroniczny zapis kopii, natomiast online umożliwiają przekazywanie danych w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni do Centralnego Repozytorium Kas.

Na rok 2020 przewidziano dwa terminy, w których podatnicy muszą rozpocząć rejestrację transakcji przy użyciu kas online. Od 1 stycznia obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy zajmują się m.in. naprawą pojazdów silnikowych oraz opon. Natomiast od 1 lipca przepisy te mają uwzględniać także placówki świadczące usługi w zakresie wyżywienia, krótkotrwałego zakwaterowania, a także właścicieli firm zajmujących się dostawami węgla, brykietu oraz innych paliw stałych wytwarzanych z węgla.

Jednak przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem, konieczna jest fiskalizacja kasy online. Na czym polega?

Fiskalizacja kasy online w 2020 roku

Fiskalizacja kasy została wyjaśniona przez specjalistów (mojafiskalna.pl), którzy opisują krok po kroku, jak przebiega cały proces. Natomiast sama fiskalizacja polega na przestawieniu działania pamięci fiskalnej z trybu szkoleniowego na tryb fiskalny. Od tego momentu wszystkie raporty są magazynowe w pamięci, nie można ich usunąć. Ponadto, zanim nie dokonasz fiskalizacji, nie możesz rejestrować żadnych transakcji.

Jeśli zgodnie z przepisami wymienisz urządzenie starego typu na kasę online, uprawniona do tego osoba, pochodząca z autoryzowanego serwisu, będzie musiała dokonać fiskalizacji. Robi się to w trybie online, a po zakończeniu procesu serwisant przekazuje dane przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego. Jedyne, co ty musisz zrobić, to zapewnić dostęp urządzenia do sieci globalnej.

Następnie Centralne Repozytorium Kas przesyła numer ewidencyjny, który zapisywany jest w pamięci kasy fiskalnej. Gdy ten etap przebiegnie pomyślnie, urządzenie wyśle raport o przeprowadzeniu fiskalizacji do Repozytorium.

Warto wiedzieć, że decydując się na wybrany serwis przeprowadzający fiskalizację, automatycznie obejmuje on obsługę serwisową twojego urządzenia. Jeśli będziesz chciał go zmienić, musisz najpierw poinformować o tym aktualny serwis.

Ile kosztuje fiskalizacja kasy online?

Usługa fiskalizacji kasy online nie jest droga - kosztuje zwykle od 50 zł do 100 zł, ostateczna cena może zależeć od tego, czy proces ten przeprowadzany jest w siedzibie klienta, czy w serwisie. Przy czym jest to czynność jednorazowa. Za zgłoszenie fiskalizacji do Urzędu Skarbowego czy Centralnego Repozytorium Kas nic nie zapłacisz.

Możesz też skorzystać z dodatkowy usług jak szkolenie z obsługi kasy. Ponadto pamiętaj, że co dwa lata należy przeprowadzić ustawowy przegląd okresowy, którego koszt to ok. 150-200 zł.

Komentarze