Fundusze inwestycyjne ETF - wszystko, co warto wiedzieć

Fundusze ETFRynek kapitałowy daje dziś inwestorom nieporównywalnie więcej możliwości niż jeszcze kilka lat temu. Wśród najpopularniejszych instrumentów finansowych można z pewnością wymienić fundusze inwestycyjne ETF, które są polecane głównie początkującym inwestorom, ale nie tylko. Choćby z tego powodu warto przyjrzeć się im dokładniej i zastanowić nad tym, jak można spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie.

Fundusze inwestycyjne ETF

Inwestowanie niejedno ma imię, a do skutecznego poruszania się po światowych rynkach prowadzi wiele dróg. Świetnym przykładem są tutaj właśnie fundusze ETF, które łączą w sobie cechy bezpośredniego handlu akcjami oraz tradycyjnych funduszy inwestycyjnych. Nic więc dziwnego w tym, że tak wiele osób postanawia spróbować swoich sił właśnie w handlu ETF. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi!

Fundusze ETF - najważniejsze informacje

ETF to po prostu fundusze indeksowe, których wartość wynika przede wszystkim z wartości konkretnych indeksów giełdowych, w które fundusz zainwestował. Chodzi w szczególności o akcje, surowce czy obligacje, ale nie tylko. ETF gromadzi środki poprzez sprzedaż tzw. jednostek uczestnictwa, które stanowią niejako udziały w części aktywów należących do funduszu. Tak pozyskane pieniądze fundusz inwestuje dalej w określone instrumenty, a udziałowcy partycypują - proporcjonalnie do posiadanej liczby jednostek - w zyskach lub stratach funduszu ETF. Mamy więc tutaj do czynienia z inwestowaniem zbiorowym, dzięki któremu nawet niewielcy, indywidualni inwestorzy mają szansę ulokowania pieniędzy w dużych spółkach giełdowych, stając się tak naprawdę ich współudziałowcami.

Kto i jak może handlować ETF?

Zainwestować w fundusze ETF może każdy, niezależnie od statusu czy posiadanego kapitału. Nie potrzeba tutaj także dużego doświadczenia czy wiedzy, ponieważ ETF zarządzają zawodowcy, którzy doskonale wiedzą, gdzie ulokować pieniądze, aby mieć szansę na zarobek. Handel funduszami ETF jest możliwy choćby dzięki specjalnym platformom tradingowym, które dają dostęp do światowych rynków. Inwestorzy mogą więc na bieżąco śledzić to, jak zmieniają się okoliczności i w wybranym przez siebie momencie kupować lub sprzedawać swoje jednostki uczestnictwa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak i gdzie zacząć inwestować w ETF, odwiedź witrynę i sprawdź szczegóły. Nowoczesne platformy inwestycyjne znacznie ułatwiają i usprawniają inwestowanie we wszelkiego rodzaju aktywa. Inwestor ma ponadto pełną kontrolę nad swoim portfelem, otrzymuje raporty czy analizy, dzięki którym może podejmować lepsze decyzje.

Inwestowanie w fundusze ETF - czy to bezpieczne?

Każda forma inwestowania pieniędzy jest obarczona ryzykiem ich utraty. W przypadku funduszy ETF mamy jednak do czynienia z wysokim poziomem bezpieczeństwa. Wynika to między innymi z faktu, że ETF są zarządzane przez ekspertów, którzy inwestują te środki odpowiedzialnie i z zachowaniem wszelkich zasad. Na plus działa też to, że fundusze ETF są transparentne, elastyczne i posiadają niewielki próg wejścia. Jak więc widzimy, warto zgłębić ten temat i przemyśleć kwestię przystąpienia do ETF.

Komentarze