Handel akcjami po zamknięciu rynku

Handel akcjamiDzięki handlowi po godzinach - który obejmuje handel rano przed otwarciem rynku - możesz zawierać transakcje zanim większość rynku będzie gotowa do działania. Chcesz sprawdzić, na czym to polega?

Handel akcjami po godzinach może być doskonałym sposobem na wejście lub wyjście z rynku, szczególnie na akcjach powszechnie śledzonych. Dzięki handlowi po godzinach - który obejmuje handel rano przed otwarciem rynku - możesz zawierać transakcje zanim większość rynku będzie gotowa do działania.

Oto czym jest handel akcjami po godzinach, jak to robić i na co uważać.

Handel po godzinach

Chcesz wiedzieć na czym polega trading? Handel akcjami po godzinach to tylko jeden z kolejnych sposobów, w jaki można inwestować w akcje online. Traderzy mogą handlować nie tylko po regularnej sesji, ale również zawierać transakcje na rynku przedpołudniowym, zanim otworzy się rano. Tak więc niektórzy brokerzy odnoszą się do handlu poza regularnymi godzinami jako "extended-hours trading" lub podobnie, aby objąć zarówno dodatkowe sesje poranne jak i wieczorne.

Handel akcjami w Polsce odbywa się zazwyczaj w godzinach od 8:30 do 17:05, od poniedziałku do piątku. Wszystko poza tymi godzinami jest uważane za rozszerzone godziny.

Handel przed lub po normalnej sesji był zarezerwowany dla zamożniejszych inwestorów, ale obecnie wielu brokerów online oferuje tę usługę dla każdego klienta.

Platformy inwestycyjne umożliwiają handel w wydłużonych godzinach, chociaż zlecenia mogą nie być ważne przez cały czas trwania sesji. Na przykład, niektórzy brokerzy rozpoczynają sprzedaż zleceń w sesji przedrynkowej od godziny 7 rano.

Zawarcie transakcji na akcjach po godzinach jest proste prawie tak samo jak zawarcie transakcji w normalnych godzinach, choć wiąże się z pewnym ryzykiem.

Oto jak to zrobić:

1. Określ, czym chcesz handlować

Podobnie jak w przypadku zwykłej transakcji, należy wprowadzić symbol akcji i liczbę akcji, które chcesz kupić.

2. Ustaw warunki i czas trwania transakcji

Po wprowadzeniu zlecenia, twój broker może pozwolić ci na ustawienie okresu czasu, umożliwiając ci handel w sesjach o przedłużonych godzinach. Użytkownik może wtedy określić, kiedy transakcja zostanie zrealizowana:

  • W zwykłych godzinach: to ustawienie zapewni, że transakcja będzie realizowana tylko podczas regularnej sesji, kiedy rynek jest najbardziej płynny;
  • W regularnych godzinach i w wydłużonych godzinach: to ustawienie kieruje brokera do wykonania transakcji, kiedy tylko rynek jest otwarty;
  • Tylko w wydłużonych godzinach: niektórzy brokerzy pozwalają na ustawienie realizacji transakcji tylko w rozszerzonych godzinach lub tylko w jednej z rozszerzonych sesji (rano lub wieczorem).

Biorąc pod uwagę niższą płynność na rynkach o przedłużonych godzinach pracy, sensowne jest ustawienie transakcji z limitem, gdzie użytkownik określa cenę. Niektórzy brokerzy zezwalają tylko na zlecenia z limitem ceny w rozszerzonych godzinach handlu.

3. Złóż transakcję

Po ustaleniu warunków transakcji, jesteś gotowy do jej złożenia.

Nie zdziw się jednak, jeśli przez jakiś czas nic się nie wydarzy. Przy mniejszej liczbie inwestorów uczestniczących w przedłużonej sesji i braku animatorów rynku zapewniających płynność, będziesz musiał znaleźć inwestora, który będzie chciał zawrzeć transakcję po twojej cenie.

Handel akcjami

Ryzyko podczas handlu po godzinach

Handel akcjami po godzinach wiąże się z pewnym ryzykiem dla inwestorów, którzy chcą z niego skorzystać.

Rynek po godzinach jest o wiele mniej płynny, co oznacza, że możesz nie być w stanie sprzedać akcji po pożądanej przez ciebie cenie. Animatorzy rynku nie zapewnią płynności, a na rynku pojawia się mniej inwestorów. Tylko kilka akcji może być przedmiotem obrotu, nawet na dużych, płynnych akcjach.

Możesz wprowadzić zlecenie, ale to nie oznacza, że transakcja zostanie zrealizowana, jeśli nie będzie nikogo gotowego do zawarcia transakcji.

Istnieje potencjalna możliwość błędnej oceny nastrojów na rynku. Handel po godzinach może być przydatny do wejścia lub wyjścia z akcji po raportach o zyskach. Brak płynności na rynku może sugerować, że akcje będą nadal sprzedawane w normalnych godzinach, podczas gdy w rzeczywistości są one przygotowane do wzrostu.

Są to niektóre z największych problemów handlu po godzinach, ale zasadniczo wszystkie sprowadzają się do braku płynności na większości rynków rozszerzonych godzin.

Komentarze