Ile kosztują usługi księgowe? Od czego zależy cena usług biur księgowych?

Usługi księgoweUsługi księgowe cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Wynika to między innymi z tego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej, często jednoosobowej, działalności gospodarczej, po to, by rozwinąć własny biznes lub świadczyć usługi w systemie b2b. Oczywiście w przypadku niewielkich przedsiębiorstw właściciele są w stanie samodzielnie zajmować się księgowością, jednak zlecenie tego komuś ma wiele zalet. Ile kosztuje zatem taka usługa? Co biorą pod uwagę księgowe przy wycenie swojej pracy?

Ile kosztują usługi księgowe?

Na cenę usług księgowych wpływa bardzo wiele czynników. Pod uwagę należy wziąć to, w jak dużym mieście szukamy księgowej, jaki będzie jej zakres obowiązków, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Jeśli planujemy zatrudnić księgową, musimy zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel, a następnie zacząć przeglądać oferty różnych biur. Dobrym pomysłem jest też znalezienie w internecie przykładowego cennika, a następnie skonsultowanie cen usług księgowych np. w biurze jasta.pl.

Bardzo często ceny ustalane są na podstawie ilości dokumentów, których wystawianiem zajmie się księgowa. Duże firmy decydują się niejednokrotnie na zatrudnienie własnej księgowej na etat, wtedy zakres jej obowiązków oraz wysokość wypłaty jest ustalany indywidualnie.

Księgowość w firmie jednoosobowej

Jak już wspominaliśmy, jednoosobowe działalności, których na rynku jest coraz więcej, mogą z powodzeniem samodzielnie zajmować się księgowością. Nie mniej korzystanie z usług profesjonalisty jest zdecydowanie bardziej popularnym rozwiązaniem. Osobiste zajmowanie się prowadzeniem księgowości w firmie pochłania sporo czasu i tym samym hamuje jej rozwój. Może się okazać, że czas, który zostanie zaoszczędzony dzięki pomocy księgowego, przyniesie nam zysk przewyższający koszty korzystania z jego usług. Ponadto to, co dla fachowca z dziedziny księgowości jest chlebem powszednim i nie sprawia mu żadnej trudności, dla nas może się okazać wyzwaniem, biorąc pod uwagę, że nie posiadamy wykształcenia w tym kierunku. Zatrudnienie księgowości zewnętrznej to więc nie tylko oszczędność czasu, ale również sposób na to, by ograniczyć niepotrzebny stres.

Co dodatkowo może zaoferować nam biuro księgowe?

Standardowo biura księgowe zajmują się obsługą podatkową oraz kadrowo-płacową. Czasem jednak księgowi poszerzają wachlarz swoich usług o np. konsultacje biznesowe, konsultacje prawne, optymalizacje podatkowe, czy prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Jest to świetne rozwiązanie przede wszystkim dla większych firm, które mogą zyskać w ten sposób osobę reprezentującą ją przed urzędami, takimi jak ZUS, GUS i Urząd Skarbowy. W zależności od zakresu świadczonych usług, możliwa jest także pomoc przy tworzeniu planów inwestycyjnych, całodobowy dostęp do informacji, zakładanie planów kont, wprowadzanie i analiza danych. Praktyczną opcją jest także powiadamianie przez biuro księgowe o ważnych terminach (przez SMS, pocztę e-mail, czy za pośrednictwem telefonu).

Komentarze