Inflacja coraz wyższa. Jak chronić swoje oszczędności?

InflacjaRosnąca z zawrotną prędkością inflacja jest sporym zagrożeniem dla gromadzonych środków. Jeśli pieniądze leżą na nieoprocentowanym rachunku bankowym lub nisko oprocentowanych produktach finansowych, bardzo szybko stracą na wartości. Chcesz tego uniknąć? Dowiedz się, jak uchronić swoje pieniądze.

Chociaż podwyżki stóp procentowych miały ograniczyć inflację, od kilku miesięcy rośnie ona w zawrotnym tempie. Niestety tego procesu nie da się zatrzymać, ale można zminimalizować jego skutki. Jeśli masz nadwyżki finansowe, warto ulokować środki na lokacie bankowej.

Lokata bankowa - sposób na szalejącą inflację?

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu niemal każda lokata bankowa charakteryzowała się niskim oprocentowaniem. Obecnie można znaleźć coraz bardziej atrakcyjne oferty. To efekt regularnych podwyżek stóp procentowych, które są przekleństwem dla spłacających kredyty hipoteczne, ale zbawieniem dla osób, które dysponują oszczędnościami.

Warto mieć świadomość, że lokata bankowa nie będzie w stanie w 100% zrekompensować inflacji. Jednak w ten sposób można chociaż częściowo uchronić posiadane środki przed utratą wartości.

Jak wybrać dobrą lokatę bankową?

Aby lokata bankowa była w stanie uchronić pieniądze w maksymalnym stopniu, warto wybrać najbardziej korzystną ofertę. Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert lokat?

Oprocentowanie

Oprocentowanie to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ decyduje o wysokości możliwych do wypracowania odsetek. Im jest ono wyższe, tym lepiej zabezpieczy środki przed wpływem inflacji.

Obecnie niektóre lokaty bankowe dostępne na rynku charakteryzują się oprocentowaniem na poziomie nawet 7% w skali roku.

Czas trwania lokaty

Lokaty bankowe można zakładać na różny okres, zwykle wyrażony w miesiącach. Wybór odpowiedniej opcji powinien być uzależniony zarówno od dostępnego oprocentowania, jak i potrzeb finansowych. Warto pamiętać, że ulokowane środki są zamrożone - ich przedwczesna wypłata będzie skutkować utratą odsetek.

Warunki lokaty

Przed założeniem lokaty, sprawdź jakie są warunki oferty. Często oferty promocyjne lokat dotyczą tzw. nowych środków. Należy przy tym podkreślić, że definicja nowych środków może się nieco różnić w zależności od banku.

Lokata - czy to się opłaca?

Zastanawiasz się nad opłacalnością lokaty? Jeśli wybierzesz ofertę z wysokim oprocentowaniem możesz na tym sporo zyskać.

Przykład. Załóżmy, że 6-miesięczna lokata oferuje oprocentowanie na poziomie 6,5% w skali roku. Wpłacając 100 tys. złotych, zarobisz po pół roku 3 250 złotych brutto, po odliczeniu podatku ok. 2 632 zł.

Warto przy tym pamiętać, że lokata bankowa to nie tylko wysoki zysk. To także bezpieczeństwo lokowanego kapitału, a pieniądze zawsze wracają do Ciebie powiększone o wypracowane odsetki.

Komentarze