Jak działa terminal płatniczy (POS)?

Terminal płatniczy POSChyba każdy z nas korzystał już kiedyś z terminalu płatniczego. To urządzenia, które używane są do kontaktu z bankami przy realizacji płatności z użyciem kart płatniczych. Jak jednak działają terminale POS?

Terminal POS (ang. point of sale - punkt handlowy) jest dzisiaj spotykany zarówno w dużych centrach handlowych, jak i również w małych sklepach na wsiach. Wielu z nas korzysta z płatności za pośrednictwem terminali na co dzień - wystarczy tylko mieć kartę płatniczą czy kartę kredytową.

Pierwsze urządzenia tego rodzaju zaczęły być używane w Stanach Zjednoczonych. Rozliczenia odbywały się wówczas za pośrednictwem kart z paskami magnetycznymi. W kolejnych latach wprowadzano różne udogodnienia, których celem było poprawienie łączności i bezpieczeństwa płatności kartami. Teraz, zamiast magnetycznych pasków, większość kart ma już elektroniczne chipy.

Tylko niektórzy z nich pamiętają transakcje kartami odbywające się przez przeciągnięcie karty przez terminal i podpis na wydruku - były one popularne jeszcze dekadę temu. Teraz standardowym wyposażeniem sklepów stały się już terminale płatnicze pozwalające na obsługiwanie kart chipowych, a także transakcji zbliżeniowych, które polegają na przytrzymaniu karty przy terminalu - takie płatności można wykonać bez wprowadzania kodu PIN. Co więcej, korzystać można także z mobilnych terminali POS, które nie wymagają podłączenia przewodem do gniazdka.

Terminale, jak już wspomnieliśmy, używane są do kontaktu z bankiem wystawcy karty poprzez centrum autoryzacyjne, czyli jednostkę pośredniczącą pomiędzy wydawcą karty płatniczej, na przykład bankiem lub organizacją płatniczą, a sprzedawcą. Do wykonania płatności potrzebna jest łączność, dzisiaj najczęściej internetowa, dawniej telefoniczna. Informacja o płatności przekazywana jest do banku, a jeżeli okaże się, że jest ona możliwa w realizacji i klient posiada wystarczającą ilość środków na koncie, wtedy jest ona potwierdzana i może on odebrać potwierdzanie płatności - informacja o blokadzie środków jest od razu widoczna na koncie.

Autor: www.eservice.pl.

Komentarze

www.erainformatyki.pl
Dzięki modułowi NFC POS umożliwia także rozliczanie bezgotówkowe przy pomocy telefonu lub smartwatcha. Oczywiście również można płacić za pomocą BLIK-a.
https://www.erainformatyki.pl/