Jak nauczyć się gospodarowania pieniędzmi - porady finansowe dla młodzieży

Gospodarowanie pieniędzmiGospodarowanie pieniędzmi to umiejętność, która przydaje się w dorosłym życiu. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym będziesz świadomie zarządzać swoim kieszonkowym.

Skąd brać wiedzę o finansach?

Czy wiesz, że Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, która w programie nauczania przewiduje lekcje przedsiębiorczości? Jednak jak pokazuje praktyka, takie zajęcia w polskich szkołach pozostawiają wiele do życzenia. Sama wiedza teoretyczna bez praktyki do niczego ci się nie przyda. Dlatego zacznij już teraz angażować się w budżet domowy, obserwuj rodziców i zapytaj ich o wskazówki.

Jak nauczyć się oszczędzać?

Dorośli często stosują metodę 6 słoików, która pozwala im podzielić miesięczny budżet na 6 następujących kategorii: opłaty stałe, przyjemności, zakup sprzętów do domu, edukacja, oszczędności, działalność charytatywna. Jako nastolatek nie musisz martwić się. W zupełności wystarczą ci 3 słoiki.

Kieszonkowe, które dostajesz od rodziców podziel na trzy grupy i ustal, ile procent twoich dochodów powinno znaleźć się w każdej z nich. Pierwsza grupa to wydatki bieżące i przyjemności, które nie powinny pochłonąć więcej niż 70-80% kieszonkowych. Do drugiego "słoika" na oszczędności odkładaj 15-20%, a do trzeciego - od 5 do 15%. Trzeci słoik możesz przeznaczyć na wspieranie akcji charytatywnych, wolontariat albo potraktować np. jako budżet na prezenty świąteczne dla rodziny.

Jak nauczyć się gospodarowania pieniędzmi?

Rozmawiaj z rodzicami i dziadkami o finansach domowych. Poproś członków rodziny, żeby wytłumaczyli ci, w jaki sposób planują domowy budżet. Czy jest to plan miesięczny, czy może roczny? W jaki sposób podejmują decyzje, jeśli chodzi o większe wydatki, np. zakup lodówki? Zapytaj, czy możesz brać udział w dyskusjach o pieniądzach, zwłaszcza jeśli chodzi o drobne, codzienne wydatki.

Kontroluj swoje płatności. Pobierz aplikację, w której będziesz wprowadzać wszystkie wydatki albo rób zdjęcia paragonów. Możesz podzielić wydatki na kilka grup, np. rozrywkę, transport i restauracje. Pod koniec miesiąca sprawdź, na co wydajesz najwięcej pieniędzy i czy faktycznie są to rzeczy, które są ci potrzebne.

Załóż konto młodzieżowe. W wielu bankach jest ono prowadzone całkowicie za darmo. Własne konto możesz założyć po ukończeniu 13 roku życia.

Staraj się regularnie oszczędzać. Pomoże ci w tym metoda słoików, ale też konto oszczędnościowe. Niektóre banki oferują usługi autooszczędzania, czyli odkładania określonej kwoty po każdej transakcji kartą. Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie już po pewnym czasie zamienią się w większą sumę.

Tekst powstał przy współpracy z serwisem Noizer.pl.

Komentarze