Z roku na rok rosną koszty prowadzenia firmy. Warto zatem optymalizować je w różnych obszarach. W tym artykule zajmiemy się sposobami na racjonalne zarządzanie zasobami energii elektrycznej, co pozwoli zmniejszyć jej zużycie i tym samym obniżyć miesięczne rachunki za prąd. Wykorzystaj nasze wskazówki, a przekonasz się, że naprawdę działają!
Zapewnij pracownikom dostęp do światła dziennego
Naturalne światło jest na wagę złota. Zdecydowanie lepiej działa na nasze oczy aniżeli sztuczne oświetlenie. Zaaranżuj zatem przestrzeń w taki sposób, by biurka pracowników znalazły się jak najbliżej okien. Być może trzeba będzie nieco poprzesuwać dotychczasowe stanowiska. Rzadsze włączanie dodatkowych lampek przełoży się automatycznie na mniejsze zużycie prądu, szczególnie w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy na zewnątrz aż do wieczora jest bardzo jasno.
Wymień oświetlenie na LED-y
Następnie się przyjrzyj, jakie żarówki masz w całej firmie. Najlepiej sprawdzają się LED-y. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami pobierają one znacznie mniej energii elektrycznej, a przy tym wyróżniają się kilkakrotnie dłuższą żywotnością, więc nie będziesz musiał ich często wymieniać. Możesz też włączać je i wyłączać nawet co kilka sekund, bez obaw o to, że się przepalą. Ponadto światło LED jest zdrowsze dla oczu.
Zainstaluj czujniki ruchu w wybranych strefach
Zwróć uwagę nie tylko na wspomniany rodzaj oświetlenia znajdujący się w biurze, ale też na jego umiejscowienie. Wcale nie ma potrzeby, by przez cały dzień światło było włączone na korytarzu, klatce schodowej, innych ciągach komunikacyjnych czy w toaletach. Wystarczy, że włączy się ono, gdy ktoś się w danym miejscu pojawi.
Dostosuj taryfę prądu do trybu pracy
Firma firmie nierówna. Niektórzy pracują zawsze w konkretnych godzinach w ciągu dnia, inni zaś zmianowo - popołudniami czy nocami, jeszcze kolejni w weekendy. Przeanalizuj zatem specyfikę swojego biznesu i dopasuj do niej daną taryfę prądu. Domyślną jest jednostrefowa taryfa C11, ale do wyboru masz również taryfę C12a (dwustrefową) oraz taryfę C12b (nocną). Być może okaże się, że w dużej mierze wpłynie to na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dla galerii handlowych, hoteli czy dużych fabryk są zaś taryfy prądu A i B.
Więcej na ten temat przeczytaj na stronie E.ON Polska.
Zadbaj o wyłączanie komputerów i innych sprzętów przed wyjściem
Może się wydawać, że komputer wprowadzony w stan uśpienia nie pobiera dużej ilości prądu. I owszem. Jednak sytuacja się zmienia, jeśli weźmiemy pod uwagę kilkanaście bądź kilkadziesiąt takich komputerów plus na przykład dodatkowe monitory, drukarki oraz inny sprzęt elektryczny. Wówczas te "niewielkie ilości" się sumują, sprawiając, że zużycie prądu w skali miesiąca nie jest już takie małe.
Dobrym rozwiązaniem są ponadto listwy zasilające. Wtedy wystarczy po prostu nacisnąć jeden przycisk, by odciąć zasilanie, i nie ma potrzeby wyciągania wszystkich wtyczek z gniazdek. Każdy pracownik powinien sobie wypracować nawyk wyłączania listwy po zakończonym dniu.
Pomyśl o termomodernizacji budynku
Tym razem wskazówka większego kalibru. Chodzi o przeprowadzenie termomodernizacji (ocieplenia, poprawienia szczelności okien, drzwi). Choć wymaga pewnych nakładów finansowych, to jednak inwestycja się zwróci. Szacuje się, że koszty chłodzenia i ogrzewania spadają wówczas nawet o 30-35 procent - i musisz przyznać, że to bardzo dobra prognoza.
Rozsądnie ustawiaj klimatyzację i ogrzewanie
Skoro już napomknęliśmy o temperaturze, to oszczędności w firmie wygenerujesz również poprzez efektywne użytkowanie klimatyzacji. Przede wszystkim nie włączaj jej przy otwartych oknach. Nie wychładzaj też nadmiernie pomieszczeń. Zimą zaś naprawdę nie ma sensu ustawiania grzejników na najwyższą wartość.
Wprowadź dobre nawyki w biurowej kuchni
Na koniec mamy jeszcze wskazówkę, która przydaje się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w biurach. Mianowicie chodzi o gotowanie wody w czajniku. Powinno jej być dokładnie tyle, ile potrzebujesz. Jeśli gotujesz wodę tylko dla siebie, niech będzie jej właśnie tyle w czajniku, jeśli dla większej liczby pracowników, to wtedy więcej. Nie ma potrzeby wstawiania całego czajnika, gdy ostatecznie użyjesz tylko 300 ml. Warto też dogadać się ze współpracownikami, czy ktoś planuje za chwilę zrobić sobie herbatę - i zamiast gotowania wody dwa razy, zagotujecie ją tylko raz.
Przyjrzyj się również sprzętom znajdującym się w firmowej kuchni - lodówce, kuchence mikrofalowej, zmywarce. Powinny to być modele o wysokiej klasie energetycznej, co realnie przekłada się na pobieranie mniejszej ilości prądu. Jeśli zaś w firmie nie ma zmywarki, to poważnie się nad nią zastanów, gdyż zużywa ona zdecydowanie mniej wody niż ręczne mycie naczyń. Tu jednak uczul pracowników, by włączać ją dopiero po pełnym zapełnieniu.
Podsumowując, omówiliśmy już wszystkie sposoby pozwalające zmniejszyć koszty za energię elektryczną w Twojej firmie. Jak widać, nawet małe kroczki, ale stosowane przez wszystkich i każdego dnia, są w stanie pomóc. Zastosuj je i czekaj na efekty! Powodzenia!
Komentarze