Jakie koszty można odliczyć jako freelancer?

Odliczenie kosztów w firmieZa freelancera uznaje się osobę, które wykonuje pracę na własny rachunek, bez zatrudnienia na etacie w firmie. Takie osoby często pracują dla różnych klientów, a ich zlecenia mogą być zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe.

Freelancerzy mogą wykonywać różne rodzaje pracy, w zależności od swojego doświadczenia i umiejętności. Z reguły jest to: pisanie artykułów, projektowanie grafiki, programowanie, tłumaczenie, marketing internetowy i wiele innych. Freelancerzy mogą odliczyć od podatku różne koszty, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje rozliczenie z fiskusem zostanie prawidłowo poprowadzone, to warto, abyś skorzystał z profesjonalnej pomocy - dobrego biura rachunkowego, np.: https://skutslania-kdp.pl/branze/branza-it/, dzięki któremu będziesz miał pewność, że nie popełnisz błędu w księgowości swojej działalności.

Odliczanie kosztów przez freelancera. Na czym właściwie polega?

Odliczanie kosztów polega na zmniejszeniu kwoty dochodu, na którą podatnik jest opodatkowany. Podatek może być zredukowany o wydatki poniesione na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że freelancer jest w stanie odliczyć od swojego dochodu wydatki poniesione na cele związane z prowadzeniem działalności, co zmniejsza kwotę podatku, który musi zapłacić.

Jednocześnie, odliczanie kosztów jest regulowane polskimi przepisami prawa podatkowego. Dlatego ważne jest, aby freelancerzy byli świadomi, jakie koszty można odliczyć, jakie dokumenty należy zachować oraz jakie limity i warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z odliczeń.

Koszt uzyskania przychodów w świetle prawa - co warto wiedzieć?

To, co może być uznane za koszty uzyskania przychodów, warunkuje art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Można z niej dowiedzieć się, że: „Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów”.

Te informacje pozwalają stwierdzić, że koszty mogą stanowić wydatki, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Następnie te koszty trzeba udowodnić przed urzędem podatkowym za sprawą właściwej dokumentacji, na przykład poprzez zbieranie paragonów, faktur, rachunków, czy polis ubezpieczeniowych.

Odliczanie kosztów - co można uwzględnić?

Przy odliczaniu kosztów można uwzględnić pieniądze wydane na sprzęt i oprogramowanie. Do tej grupy zaliczają się też wydatki związane z użytkowaniem pojazdów w firmie, jest to, na przykład paliwo, ale także i wymiana opon oraz serwis.

Freelancer może też odliczyć koszty takie jak czynsz i media, a także opłatę za wynajem, wodę lub prąd. Do tego dochodzą też koszty na wyposażenie, abonament na Internet i telefon oraz księgowość. Jak widać, freelancer może odliczyć sporo odmian kosztów od podatku.

Inne koszty, które można odjąć od podatku

Do odliczeń zalicza się również wynagrodzenie pracownika i podwykonawców. Pomimo tego, że freelancerzy pracują zazwyczaj na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej, to nieraz potrzebują pomocy innych osób. Wtedy koszty związane z wynagrodzeniem można „wrzucić” w koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to również składek ZUS.

Co ciekawe, za koszty freelancera mogą być też uznane odsetki od kredytu, opłaty skarbowe, a także składki opłacane z tytułu przynależenia do organizacji, zgodnie z zaleceniami art. 23 ust. 1. W koszty można też wliczyć kursy językowe i studia podyplomowe. Całość uzupełnia reklama, elementy dekoracyjne w ramach wyposażenia biura i upominki dla klientów, na przykład wręczane przy rozliczaniu.

Jakich kosztów nie można odliczać?

Od kosztów nie można odliczać prywatnych wydatków przedsiębiorcy, kar umownych, a także kosztów reprezentacji, czyli wydatków związanych z przedstawicielstwem podatnika lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Pamiętając o tych wyłączeniach przy odliczaniu kosztów, a także pilnując kompletowania dokumentacji – paragonów, faktur, rachunków itp. można zoptymalizować płacone podatki i zostawić sobie więcej pieniędzy w portfelu.

Komentarze