Kredyt we frankach - co robić?

Kredyt we frankachSpłacasz kredyt we frankach szwajcarskich, jednak rosnące raty są coraz większym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu? Chciałbyś odzyskać poczucie finansowego bezpieczeństwa, a jednocześnie nie chcesz być dłużej zależny od tego, jaka będzie wysokość rat? Sprawdź, co możesz zrobić, aby kredyt we frankach stał się tylko wspomnieniem.

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu CHF to termin, który jest doskonale znany wszystkim kredytobiorcom. Nie każdy jednak wie, na czym to polega. Otóż odfrankowienie kredytu CHF oznacza dokładnie uznanie za niewiążące niektórych klauzul umowy kredytowej - szczególnie tych dotyczących indeksowania zobowiązania w walucie CHF.

Innymi słowy, odfrankowienie kredytu CHF może oznaczać tzw. wsteczne przekształcenie kredytu CHF w kredyt PLN przy zachowanie dokładnie takiego samego oprocentowania. Jednocześnie skutkuje ono usunięciem tzw. klauzul abuzywnych i uznaniem, że nie obowiązywały one już od dnia, w którym kredytobiorca zawarł umowę z bankiem.

Unieważnienie kredytu frankowego

Nieco inaczej wygląda to w przypadku unieważnienia kredytu frankowego - choć unieważnienie wcale nie oznacza, że kredyt zostanie uznany za nieważny i nie trzeba go dalej spłacać. W przypadku unieważnienia umowa co prawda przestaje obowiązywać, jednak każda ze stron musi spłacić swoje zobowiązania. Jeśli to bank będzie winny kredytobiorcy pieniądze, będzie zobowiązany do wypłacenia ich w określonym przez sąd terminie.

I odwrotnie - jeśli to kredytobiorca będzie musiał zwrócić pewną kwotę bankowi, będzie zobowiązany do uczynienia tego w określonym terminie. Nadal jednak rozwiązanie takie będzie o wiele bardziej korzystne, niż dalsze spłacanie kredytu frankowego na warunkach ustalonych przez bank kilka lub kilkanaście lat temu.

Które z rozwiązań będzie dla Ciebie bardziej korzystne?

Nie sposób jednoznacznie orzec, co jest bardziej korzystne - odfrankowienie czy unieważnienie kredytu we frankach. Jedno jest pewne - zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z któregoś z tych rozwiązań. Tym bardziej, że orzecznictwo sądów jest teraz bardzo korzystne dla kredytobiorców, a sprawy rozpatrywane są coraz szybciej i sprawniej. Oczywiście sukces w dużej mierze zależy od tego, jak będzie wyglądał pozew złożony przeciwko bankowi i w jaki sposób będzie działał powód.

Właśnie dlatego tak ważne jest profesjonalne wsparcie - najlepiej prawnika, który ma duże doświadczenie w sprawach związanych z kredytami walutowymi i wie, co należy zrobić, aby wynik postępowania był korzystny dla frankowicza. Jedno jest pewne - warto skorzystać z pomocy frankowiczom w Warszawie. Dzięki temu już niebawem kredyt frankowy stanie się tylko wspomnieniem!

Komentarze