Lokata na kilka miesięcy. Czy to się opłaca?

Lokata na kilka miesięcyDysponujesz wolnymi środkami i chcesz, aby pieniądze pracowały na twój zysk? Sprawdź, czy dobrym pomysłem będzie lokata 3-miesięczna. Dowiedz się, czy ulokowanie kapitału na tak krótki okres ma szansę przynieść wysokie zyski.

Lokaty cieszą się dużą popularnością wśród Polaków - szczególnie teraz, gdy oprocentowanie tych produktów finansowych jest sporo wyższe w porównaniu z poprzednimi latami. Do wyboru są  zarówno lokaty długoterminowe, jak i lokaty krótkoterminowe. Tylko od ciebie zależy, na jaką opcję się zdecydujesz.

Czas trwania lokaty - czy ma znaczenie?

Lokata otwierana jest na okres określony umową. W tym czasie pieniądze "pracują" na zysk - w formie odsetek doliczanych do kwoty wpłaconego kapitału. Środki te są wypłacane, o ile lokata nie zostanie zerwana przed czasem. W przeciwnym razie bank może "zabrać" wszystkie odsetki albo też wypłacić ich część.

Między innymi z tego powodu bardzo ważne jest określenie własnych preferencji względem czasu trwania lokaty. Może się bowiem okazać, że lokata długoterminowa będzie wiązać się z ryzykiem utraty odsetek.

Lokata 3-miesięczna - dla kogo?

Lokata 3-miesięczna w Toyota Bank zaliczana jest do lokat krótkoterminowych. To dobre rozwiązanie dla osób, które:

  • chcą zdeponować wszystkie swoje środki i będą ich potrzebować w najbliższej przyszłości,
  • dywersyfikują swój portfel oszczędnościowy - poprzez lokowanie pieniędzy w produkty o różnym okresie ich trwania,
  • znalazły produkt oszczędnościowy oprocentowany na korzystnych warunkach.

Czy opłaca się założyć lokatę na 3 miesiące?

Zastanawiasz się, czy lokata na 3 miesiące będzie opłacalna? Wszystko zależy od tego, na jaki produkt finansowy się zdecydujesz. Przykładem atrakcyjnej lokaty krótkoterminowej jest Lokata Plus dostępna w Toyota Banku. W tym przypadku oprocentowanie wynosi aż 7,2% w skali roku. To znacznie więcej niż ta sama lokata zakładana na okres 12 miesięcy czy nawet 36 miesięcy. Ile można zyskać?

Przykład 1. Wpłacasz kwotę 60 000 zł. Kwota odsetek z całego okresu wynosi aż 1080 zł*.

Przykład 2. Wpłacasz kwotę wynoszącą 115 000 zł, a po zakończeniu lokaty otrzymujesz odsetki na poziomie 2070 zł*.

*Ważne! Podana kwota zysku może być zaokrąglona i nie odpowiadać faktycznej kwocie zysku. Co istotne, zysk prezentowany jest w kwocie brutto, bez odjęcia podatku od dochodów kapitałowych.

Jak wynika z powyższych kalkulacji, wysokie oprocentowanie przekłada się na spore zyski. Oznacza to, że - w tym konkretnym przypadku - założenie lokaty na krótki okres ma sens. Znacznie większy w porównaniu z niżej oprocentowaną lokatą długoterminową.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Chociaż oprocentowanie lokaty jest kluczowym parametrem decydującym o opłacalności produktu, nie należy ograniczać się wyłącznie do niego. Znaczenie ma wiele innych kwestii, takich jak:

  • minimalna i maksymalna kwota depozytu - to również ona przekłada się na możliwy do wypracowania zysk,
  • możliwość założenia kilku lokat jednocześnie,
  • opcja odzyskania części odsetek w przypadku wcześniejszej wypłaty środków,
  • możliwość założenia lokaty przez Internet,
  • opcja zarządzania lokatą online.

Sprawdź też, co dzieje się z pieniędzmi po zakończonej umowie - czy dochodzi do automatycznego przedłużenia lokaty? Jeśli tak, to czy jest to lokata odnawialna z oprocentowaniem, czy bez oprocentowania?

Im więcej aspektów weźmiesz pod uwagę, tym bardziej dopasowany do swoich potrzeb produkt oszczędnościowy wybierzesz.

Komentarze