Lokata na nowe środki - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lokata na nowe środkiLokata to skuteczny sposób, by ochronić pieniądze przez zgubnym wpływem inflacji i wygenerować bezpieczny, pewny zysk. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty idealnej.

Pandemia COVID-19 zatrzęsła poczuciem bezpieczeństwa i… portfelami Polaków. Na skutek kryzysu gospodarczego wiele osób straciło pracę. Nie mniej musiało się mierzyć z obniżeniem dochodów. Takie okoliczności sprawiły, że Polacy zdecydowanie bardziej niż kilka czy kilkanaście miesięcy wcześniej docenili rolę oszczędności. Jak wynika z badania Prudential Family Index, pod koniec 2020 roku tylko 23% Polaków czuło się odpowiednio zabezpieczonych finansowo, czyli posiadało oszczędności wyższe niż sześć miesięcznych pensji. Co ważne, zamiar odkładania na czarną godzinę lub inny dowolny cel zadeklarowało aż 90% respondentów. Jeśli Ty także chcesz zacząć oszczędzać w bezpieczny i pewny sposób, bez ryzyka utraty kapitału, sięgnij po lokatę.

Czym jest lokata?

Lokata to depozyt pieniężny składany na określony w umowie okres. W zależności od szczegółowych parametrów lokaty wynosi on z reguły kilka lub kilkanaście miesięcy. Pozyskane w ten sposób środki instytucje finansowe przeznaczają na udzielanie kredytów. Formą nagrody dla właściciela lokaty są odsetki, stanowiące zysk.

W przeciwieństwie do konta oszczędnościowe, zapewniającego stały i nieograniczony dostęp do pieniędzy, środki zgromadzone na lokacie przez cały okres umowy są zamrożone, a co za tym idzie - niedostępne dla właściciela. Choć taka konstrukcja może wydawać się sporą wadą, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Zwłaszcza jeśli masz skłonność do impulsywnych, nieplanowanych wydatków. Jeśli zerwiesz lokatę przed zakończeniem umowy, stracisz wszystkie wypracowane odsetki (od tej zasady istnieje kilka wyjątków). Taka inwestycja skutecznie zabezpiecza więc środki przed przypadkowym roztrwonieniem. Widmo utraty zysków dla wielu osób będzie bowiem najlepszą motywacją, aby zrezygnować ze zbędnych zakupów i pozwolić pieniądzom zarabiać.

Lokata lokacie nierówna

Chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał lokaty? Poprzedź jej wybór dokładną analizą dostępnych na rynku ofert. Dzięki temu wybierzesz tę, która najlepiej spełni Twoje potrzeby. Zdecyduj także, na jaki okres możesz zamrozić kapitał. Od tego zależeć będzie bowiem, jaki okres trwania lokaty okaże się dla Ciebie optymalny.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając lokatę?

Zanim wybierzesz tę jedyną, porównaj dostępne na rynku lokaty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • oprocentowanie. Wysokość oprocentowania powinna być kluczowym kryterium wyboru lokaty. To właśnie ono decyduje o tym, ile zarobisz. Analizując parametry poszczególnych lokat, zwróć uwagę, jakich środków dotyczy wartość oprocentowania. Często zdarza się, że w przypadku nowych pieniędzy jest ona szczególnie atrakcyjna. Dobrym przykładem może być tu lokata na nowe środki oferowana przez Kasę Stefczyka. Oprocentowanie dla nowych (niezdeponowanych wcześniej w kasie) środków wynosi aż 2,2% rocznie. To jedna z najkorzystniejszych propozycji na rynku, zarówno wśród lokat oferowanych przez banki, jak i przez inne spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;
  • okres trwania umowy. Nie istnieje obiektywnie najlepszy okres trwania umowy lokaty na nowe środki. Ważne, aby był on dostosowany do Twoich potrzeb, możliwości i preferencji;
  • możliwość wypracowania zysków mimo wcześniejszego zerwania lokaty. Sięgając po Lokatę na nowe środki w Kasie Stefczyka, zachowasz pewność, że w przypadku wcześniejszego zerwania lokaty otrzymasz pełny wpłacony kapitał plus 10% odsetek należnych na dzień zerwania lokaty;
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Jeśli nie masz jeszcze imponujących oszczędności, wybierz depozyt, który możesz zasilić niewielką kwotą.

Komentarze