Na czym polega outsourcing księgowy?

Outsourcing księgowyOutsourcing księgowy to wprowadzone niedawno do biznesowego słownika pojęcie oznaczające delegowanie prac związanych z księgowością do zewnętrznych, niezależnych podmiotów. Mając pewność, że wszystkie finansowe sprawy są w rękach specjalistów, którzy będą czuwać nad poprawnością rozliczeń, firma może skupić się na głównym obszarze swojej działalności (tzw. core business) i dzięki temu ma większe szanse na odniesienie sukcesu na rynku.

Zaletą takiego rozwiązania jest również jego opłacalność - rezygnując z wewnętrznego działu księgowego oszczędzamy pieniądze, które w innym przypadku musielibyśmy przeznaczyć na stworzenie niezbędnej infrastruktury i zatrudnienie sztabu pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z outsourcingu księgowego.

Jak wygląda outsourcing księgowy w praktyce?

Outsourcing księgowy - w zależności od wybranej przez nas opcji - może obejmować wszystkie usługi księgowe lub tylko ich wybraną część. W przypadku kompleksowego outsourcingu zewnętrzne biuro rachunkowe przejmuje pieczę nad wszelkimi procesami księgowymi, włączając w to księgowanie dokumentów, przygotowywanie i składanie deklaracji podatkowych VAT, obliczanie zaliczek na podatek CIT, oraz raportowanie zarządcze (rachunek zysków i strat, bilans, raport cashflow, sprawozdanie finansowe), a także archiwizację dokumentów (w postaci elektronicznej i papierowej). Dodatkowo podejmuje się także reprezentacji firmy podczas kontroli skarbowych. Oczywiście wszystkie działania prowadzone w ramach outsourcingu księgowego są prowadzone w porozumieniu z Klientem, który może mieć dostęp także do systemu księgowego outsourcera.

Komu zlecić outsourcing księgowy?

Jeśli zastanawiasz się nad przekazaniem części lub całości obowiązków księgowych zewnętrznemu podmiotowi, dobrze przemyśl jego wybór. Powinien to być dostawca, który ma podobną kulturę organizacyjną, podobne podejście do kwestii bezpieczeństwa i poufności danych. Warto sprawdzić referencje i zapytać o poziom rotacji pracowników, ponieważ rotujący zespół po stronie outsourcera zawsze wpływa negatywnie na jakość obsługi Klienta. Dla korporacji, które cenią partnerskie podejście, otwartą komunikację, nowoczesne narzędzia IT dobrym wyborem będzie outsourcowanie obsługi księgowej i płacowej do BPiON. BPiON to dostawca usług księgowych, oraz kadrowo-płacowych, który szczyci się rotacją pracowników na poziomie do 5%, co jest znacząc niższe niż średnia w branży BPO. BPiON zatrudnia najlepszych ekspertów, którzy mają doświadczenie z globalnych firm świadczących profesjonalne usługi dla biznesu.

Komentarze