Nie tylko białe certyfikaty. Świadectwa, o których warto wiedzieć

CertyfikatyW wielu obszarach życia promuje się obecnie ekologiczne idee. Nawet w takich sektorach jak sektorze prawa budowlanego, kwestia ekologiczności staje się coraz bardziej istotna. Przykładem tego jest wprowadzenie świadectw energetycznych, które stanowią niezbędny element podczas każdej transakcji jak sprzedaż lub wynajęcie domu, lub mieszkania.

Wprawdzie wiele osób do dzisiaj nie ma pojęcia o konieczności posiadania certyfikatu energetycznego, jednak brak tego dokumentu może być źródłem problemów a w efekcie kary lub mandatu. Kto i w jaki sposób może zdobyć certyfikat energetyczny? Jakie wyróżniamy kolory certyfikatów? Czy białe certyfikaty należą do najpopularniejszego typu świadectw energetycznych?

Kto i w jaki sposób może uzyskać certyfikaty?

Certyfikaty energetyczne powstały w celu zidentyfikowania i odróżnienia pochodzenia energii elektrycznej, która została wyprodukowana i sprzedana. To właśnie certyfikat pozwala na zweryfikowanie źródła energii, a także miejsca i czasu jej wytworzenia. Co więcej, istnieje możliwość odczytania informacji na temat mocy oraz rodzaju elektrowni, która daną energię stworzyła. Certyfikat energetyczny jest niezbędnym dokumentem, który wchodzi w skład ogółu dokumentacji technicznej każdego budynku. Paszport energetyczny w syntetyczny sposób charakteryzuje budynek pod kątem zużycia energii. Osobą, która może sporządzić dla nas certyfikat energetyczny, jest uprawniony specjalista. Certyfikat ważny jest przez 10 lat. Jakie wyróżniamy kolory certyfikatów?

Biały certyfikat

Białe certyfikaty to potwierdzenie wykonania prac lub modernizacji, mających na celu zredukowanie zużycia energii elektrycznej lub dokonania wymiany na energooszczędne źródła mocy. By otrzymać biały certyfikat, niezbędne jest zgłoszenie planowanego lub rozpoczętego projektu. W celu otrzymania białego certyfikatu, niezbędne jest ustalenie zakresu zmian z obszaru energetyki, wykonanie audytu energetycznego, a także złożenie odpowiedniego wniosku wraz z dokumentacją. Biały certyfikat stanowi najpopularniejsze potwierdzenie ekologicznego podejścia do zużycia energii w danym budynku.

Błękitny oraz zielony certyfikat

Choć biały certyfikat, który promuje poprawę efektywności energetycznej stanowi najpopularniejszy typ certyfikatu elektrycznego, warto zwrócić uwagę również na innego typu certyfikaty, które są równie wiążące. Jednym z nich jest błękitny certyfikat, który można otrzymać w momencie, gdy energia elektryczna jest generowana z nowych, wysokosprawnych źródeł. Innym, szczególnie popularnym w ostatnich czasach jest zielony certyfikat energetyczny, który potwierdza wytwarzanie energii w danym budynku za pomocą źródeł odnawialnych takich jak energia geotermalna, energia wiatrowa, energia wodna, energia z biomasy lub biogazu. Certyfikat zielony otrzymują również te gospodarstwa, który wytwarzają energię elektryczną z tytułu zainstalowanego systemu fotowoltaicznego. Na rynku dostępnych jest jeszcze wiele innych certyfikatów: czerwony, brązowy, fioletowy, żółty i pomarańczowy.

Fot: pixabay.com.

Komentarze