Nowy dom, nowe mieszkanie - ile kosztuje wykończenie domu, mieszkania?

Remont mieszkaniaPosiadanie własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób. Choć za granicą bardzo często rezygnuje się z posiadania nieruchomości na rzecz wynajmu, który daje znacznie większą swobodę zmiany miejsca zamieszkania, to w Polsce zakup własnej nieruchomości wciąż jest priorytetem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kupując na rynku pierwotnym, nabycie nieruchomości od dewelopera stanowi jedynie część wydatków, jakie musimy ponieść. Bardzo często wykończenie stanowi znaczną część kosztów.

Wykończenie domu, mieszkania w stanie deweloperskim - co to oznacza?

Na wstępie chcielibyśmy określić, co dokładnie kryje się za określeniem "wykończenie" domu lub mieszkania. Otóż kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, najczęściej otrzymujemy klucze do lokalu w stanie surowym lub deweloperskim. Stan surowy oznacza, że kupujący musi na własną rękę postawić ścianki działowe, zrobić wylewki, zamontować instalacje... Krótko mówiąc, jest przed nim jeszcze mnóstwo pracy i kosztów. Stan deweloperski jest znacznie częściej spotykany, a wykończenie w jego przypadku oznacza zazwyczaj montaż stolarki drzwiowej, położenie kafli lub paneli, pomalowanie ścian lub pociągnięcie gładzi oraz szeroko rozumiane wyposażenie nieruchomości.

Nie będziemy szczegółowo opisywać, jakie elementy wymagają wykończenia w przypadku stanu deweloperskiego, gdyż dużo zależy od konkretnej oferty oraz typu nieruchomości. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku domu i mieszkania, dlatego ile kosztuje wykończenie domu jednorodzinnego dowiesz się czytając artykuł na Hotmoney, my natomiast skupimy się na mieszkaniach.

Jak obliczyć koszty wykończenia mieszkania?

Nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim trzeba na samym początku zdecydować, czy całością prac będzie zajmować się podwykonawca, czy może jakąś częścią chcemy zająć się sami. Wiele osób rezygnuje z pomocy fachowców w przypadku łatwych prac, jak np. położenie paneli, czy malowanie. Załóżmy jednak na potrzeby niniejszego artykułu, że wszystkie elementy wykończenia będzie wykonywać dla nas specjalista.

Aby obliczyć koszty wykończenia mieszkania, musimy wziąć pod uwagę ogólny metraż, a także wielkość poszczególnych pomieszczeń, ceny oraz ilość potrzebnych materiałów i koszty robocizny. Wiele osób szukając fachowca zajmującego się wykończeniówką, zadaje pytanie o koszt wykończenia 1 m 2. Niestety formułując w ten sposób zapytanie o ofertę, nie otrzymamy precyzyjnej odpowiedzi, która będzie wiążąca, gdyż cena tego typu pracy jest uzależniona od tak wielu czynników, że żaden fachowiec nie jest w stanie już przy pierwszej rozmowie jej oszacować.

Wykończenie mieszkania - koszty

W internecie możemy znaleźć przybliżone koszty wykończenia mieszkania w 2021 roku i wynoszą one średnio 2200 - 3000 zł za metr kwadratowy. Podana kwota dotyczy standardu wykończenia określanego jaki wysoki, jednak jak łatwo się domyślić, wybierając najdroższe materiały, można bardzo szybko wywindować tę cenę w górę. Aby w miarę realnie oszacować koszty, warto na początku wybrać konkretne płytki, panele oraz sprzęty.

Komentarze