Płynność finansowa - co to jest i jak ją poprawić?

Płynność finansowaProwadzenie własnej firmy to niełatwe zadanie. Jeśli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo stale się rozwijało, musisz monitorować m.in. jego płynność finansową. Niezależnie od tego, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę - musisz odpowiednio zadbać o jej finanse. Jednym z czynników, na które warto zwrócić szczególną uwagę, jest płynność finansowa. Co to jest i czy istnieją skuteczne sposoby na to, aby ją poprawić? Odpowiadamy.

Co to jest płynność finansowa?

Poprzez określenie płynność finansowa należy rozumieć indywidualną zdolność do terminowej spłaty zobowiązań, a także dokonywanie zakupów towarów, opłacenie faktur i usług wedle zapotrzebowania firmy. Najprościej mówiąc, dobra płynność finansowa oznacza, że firma dobrze radzi sobie z finansami, nie zalega z wypłatami dla pracowników, opłaca faktury na czas i ma środki pieniężne, które może przeznaczyć na inwestowanie.

Brak płynności finansowej to poważny problem, który może doprowadzić nawet do bankructwa. Warto więc stale monitorować sytuację finansową firmy, regularnie spłacać jej zobowiązania względem pracowników i kontrahentów. Aby obliczyć płynność finansową, wykorzystuje się wskaźnik płynności, a konkretnie: wskaźnik płynności bieżącej, wskaźnik płynności szybkiej, wskaźnik natychmiastowej wymagalności, wskaźnik zobowiązań natychmiast wymagalnych.

Jak osiągnąć dobrą płynność finansową?

Skoro wiesz już, że niska płynność finansowa, a nawet jej brak ma negatywny wpływ na firmę, to warto zastanowić się nad tym, jak to zmienić. Osiągnięcie dobrej płynności finansowej wymaga cierpliwości oraz przygotowania dobrego planu. Warto bliżej przyjrzeć się współpracy z kontrahentami, ponieważ to właśnie oni najczęściej stanowią dużą część aktywów bieżących i pieniądze od nich służą do spłaty zobowiązań np. wypłaty pracowników. Zły dobór kontrahentów, którzy spóźniają się ze spłatą faktur, może skończyć się źle i odbije się negatywnie na płynności finansowej firmy.

Przed podjęciem współpracy z nowym kontrahentem oceń jego uczciwość i zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie umów. Brak spłaty należności przez kontrahenta może sprawić, że Twoja firma także będzie zmuszona do tego, aby zwlekać z opłaceniem faktur. Brak płynności finansowej to częsta przyczyna przestojów w firmie, co przekłada się na zmniejszenie przychodów. Każdy przedsiębiorca powinien znać wskaźniki płynności finansowej i regularnie sprawdzać sytuację finansową w swojej firmie. Dzięki temu szybko będzie można reagować na niepokojące sygnały np. opóźnienia w spłacie faktur, których dopuszczają się kontrahenci.

Komentarze