Praca w finansach? Sprawdź się jako analityk finansowy

Praca w finansachJesteś na etapie planowania ścieżki swojej kariery? Interesują cię nauki ścisłe? Pomyśl o zostaniu analitykiem finansowym. To ciekawa i niewątpliwie rozwijająca praca, a przy tym całkiem nieźle płatna. Zobacz, jakie studnia musisz ukończyć i jakie obowiązki na ciebie czekają.


Czym zajmuje się analityk finansowy?

Sugerując się samą nazwą zawodu, można dojść do wniosku, że analityk finansowy analizuje finanse firmy. W istocie rzeczy to duże uproszczenie. Do obowiązków analityka należy bowiem nie tylko kontrola finansów firmy, ale też planowanie budżetu i strategii finansowej, nierzadko wieloletniej.

Zanim jednak analitykowi powierzona zostanie kontrola nad całością firmowych finansów, będzie trenował swoje umiejętności jako młodszy analityk. Pod jego pieczę trafią firmowe projekty. Będzie także odpowiedzialny za ocenę modeli biznesowych.

Gdzie szukać zatrudnienia jako analityk finansowy?

Chociaż każda firma ma do czynienia z pieniędzmi, nie w każdej będzie potrzebny analityk finansowy. Trzeba bowiem pamiętać, że praca w finansach, praca jako analityk, dotyczy tylko tych sektorów rynku, które są bezpośrednio powiązane z obrotem finansami, a więc banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, spółki giełdowe.

Praca jako analityk finansowy da się znaleźć także w spółkach branży IT, obecnie postrzeganych jako najszybciej rozwijające się na rynku. Ofert pracy można szukać na portalu GoWork.

Natomiast w stricte produkcyjnych i handlowych z reguły nie zatrudnia się analityków finansowych, chociaż zdarzają się wyjątki.

Jakie wykształcenie musi mieć analityk finansowy?

Jak widać, praca analityka finansowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego do zatrudnienia na tym stanowisku wymagane jest wyższe wykształcenie kierunkowe. Jest i dobra wiadomość: nie ma jednego określonego kierunku studiów, po których zostaje się analitykiem. Może nim być ekonomista, księgowy, a nawet matematyk. Analitykiem może zostać też informatyk lub inżynier baz danych. Także po studiach telekomunikacyjnych można zostać informatykiem. Na niektórych uczelniach wybiera się analizę finansów jako specjalizację.

Natomiast żeby zostać analitykiem, nie trzeba być magistrem. W wielu wypadkach wystarczy licencjat na wyżej wymienionych kierunkach.

Ile zarabia analityk finansowy?

To kwestia, która budzi największe zainteresowanie potencjalnych kandydatów na analityków. Praca jako analityk finansowy jawi się jako bardzo intratne zajęcie. A jak jest w rzeczywistości?

Jak wszędzie, tak i w zawodzie analityka, można trafić lepiej lub gorzej. W wielu firmach warunki płacowe objęte są tajemnicą, dlatego można mówić jedynie o pewnych widełkach.

Dane dostępne w internecie wskazują, iż średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 7000 zł brutto, ale są analitycy, którzy zarabiają 8500 zł brutto i więcej. Ile więcej? Tego - niestety - z internetu się nie dowiemy.

Jednak nie wszystkie firmy i nie we wszystkich regionach są takie hojne. Niektórzy analitycy zarabiają "tylko" 6000 zł brutto, a czasem nieco mniej.

Jak we wszystkich zawodach, tak i w przypadku analityka finansowego stawka wynagrodzenia zależna jest od wielkości firmy, regionu oraz doświadczenia. Początkujący analityk zawsze będzie zarabiał mniej niż zatrudniony w tej samej firmie fachowiec z wieloletnim stażem.

Komentarze

Monisia
Praca analityka finansowego jest świetna, ale wymaga dużej wiedzy. Jeżeli ktokolwiek zastanawia się nad tym zawodem polecam wcześniej dokształcić się w tym temacie. Sama poszłam w kierunku studiów podyplomowych, korzystając z możliwości nauki online na WSKZ, która w ofercie ma właśnie ten kierunek. Większość wiedzy teoretycznej pozyskałam właśnie na tej uczelni, teraz zderzam to z praktyką zawodową i rzeczywistość niektóre rzeczy weryfikuje, ale bez solidnych podstaw - ani rusz.