Program kadrowo-płacowy - jak wybrać?

Program kadrowo-płacowySpośród wszystkich różnych działów w firmie, kadry i płace plasują się na samym szczycie ważności, ponieważ odnoszą się do dwóch niezwykle istotnych obszarów - polityki płacowej i kadrowej. Przekłada się to na ludzki potencjał w organizacji, a więc na to, jaki jest obecnie zespół w firmie i czy dostają na czas regularne wypłaty. Do nadzorowania wszystkich działań bardzo przydatny okazuje się program kadrowo-płacowy, który skutecznie zastępuje popularne rozwiązanie zwane Płatnik.

Jakie są obowiązki specjalisty ds. kadr i płac?

Wartością dodaną każdej firmy jest solidny i sumiennie wykonujący swoje zadania pracownik, bo dzięki jego zaangażowaniu organizacja dobrze prosperuje. Pracodawcy muszą więc starać się o to, aby zatrzymać najlepszych pracowników, a jak wiadomo, nic tak dobrze ich do tego nie motywuje, jak wysokie wynagrodzenie. Specjaliści do spraw kadr i płac zajmują się pilnowaniem, aby wszystkie operacje, w tym wypadku wypłaty, przebiegały pomyślnie dla obu stron, czyli pracownika i firmy. Ponadto sprawdzają oni ewidencję czasu pracy i pilnują, aby wszystkie procesy były wykonywane zgodnie z obowiązującym prawem. Oczywiście to nie wszystko, bo zadań mają znacznie więcej. Przez dział kadr i płac przechodzą wszelkie dokumenty związane z urlopami, ZUSem czy też urzędem skarbowym.

Praca na tym stanowisku może wydawać się monotonna i powtarzająca się, jednak są to tylko pozory, ponieważ specjaliści muszą reagować na każde, nawet najmniejsze zmiany w przepisach prawa pracy i nie tylko. Ułatwieniem dla nich jest korzystanie z rozbudowanych programów, za pomocą których mogą kontrolować bieżące sprawy kadrowo-płacowe w firmie. Przez wiele lat w większości organizacji królował program kadrowo-płacowy Płatnik, jednak od pewnego czasu można zauważyć, że pojawiają się kolejne, nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej usprawniają pracę. Zawierają one wszystkie e-deklaracje, listy płac, a także wzory umów o pracę czy też umów cywilnoprawnych. Jakie więc programy warto wybrać do swojej firmy? Na co zwrócić uwagę?

Jaki program kadrowo-płacowy wybrać do swojej firmy?

Z programów kadrowo-płacowych może korzystać zarówno mała firma, jak i duże przedsiębiorstwo, bez względu na stosowane rodzaje wynagrodzeń czy też czas pracy. Wybór idealnego narzędzia warto ograniczyć do kilku programów, które są zintegrowane z PUE oraz ZUS. Odpowiednie zarządzanie firmą jest procesem złożonym, który tworzy się z wielu mniejszych elementów. Czasami nawet mały błąd może przysporzyć bardzo duże problemy osobie, która zajmuje się kadrami i płacami. Wtedy też z pomocą przychodzi zaawansowane narzędzie, które wspomaga prace i minimalizuje ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek pomyłki. Wybór odpowiedniego programu kadrowo-płacowego wymaga zwrócenia uwagi na wiele istotnych aspektów. Najważniejsze z nich z pewnością uwzględnia program, który znajduje się na https://www.pcbiznes.pl/program-kadrowo-placowy/.

Funkcjonalność i komunikacja z ZUS oraz US

Programy kadrowo-płacowe powinny wspierać ogół obszarów, które wymagane są do sprawnego funkcjonowania firmy. Dobre oprogramowanie uwzględniające kadry-płace powinno od samego początku trzymać pieczę nad pracownikiem już od samego procesu rekrutacyjnego, aby przy jego pozytywnym rozpatrzeniu, móc sprawnie i szybko przenieść kandydata do listy płac i pracowników. Istotne jest także to, aby program był w stanie zapewnić integrację z dodatkowymi narzędziami, jak na przykład import i eksport danych z innych systemów, chociażby z programu Płatnik ZUS. Jest to istotne dla specjalisty, który kontroluje kadry i płace. Dzięki temu jego praca staje się łatwiejsza i efektywniejsza, a na dodatek minimalizowane jest ryzyko wystąpienia kosztownej pomyłki. Obecnie prawie wszystkie firmy korzystają z różnych rozwiązań informatycznych, które wspomagają komunikację z ZUS i US.

Raportowanie działań

Przydatna jest także opcja raportowania szerokiej gamy działań, które są istotne z punktu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Łatwy dostęp do takich dokumentów jest cennym źródłem ocen pracowniczych, systemu zarządzania zasobami ludzkimi i kondycji firmy. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby takie funkcjonalności pojawiły się także w wybranym narzędziu. Ponadto możliwość utworzenia własnych dokumentów będzie dodatkowym atutem programu.

Skalowalność programu kadrowo-płacowego

Producenci programów do kadr i płac starają się rozdzielać wersje narzędzi, aby można było je dostosować do wielkości przedsiębiorstwa i wielkości wykonywanej działalności. Nie powinno to jednak utrudniać z podwyższeniem posiadanego pakietu. Dobre oprogramowanie musi rosnąć wraz z rozwojem firmy i stale ułatwiać obsługę nawet bardzo dużej liczby zatrudnionych pracowników. Powinno również umożliwić wprowadzenie dodatkowych składników list płac, aby rozliczanie wynagrodzeń było łatwiejsze i szybsze, a także czytelniejsze na pracownika. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe moduły, które mogą jeszcze bardziej usprawnić przesył dokumentów, tworzenie umów, czy też sprawdzenie ewidencji czasu pracy pracowników.

Komentarze