Ranking kredytów czy porównywarka kredytów, co sprawdzi się lepiej i w jakiej sytuacji?

LaptopWybór najlepszej oferty kredytowej spośród oferowanych przez banki nie jest łatwe. Może wydawać się, że jest związany ze żmudnymi obliczeniami oraz długimi poszukiwaniami najlepszej propozycji. Warto wiedzieć, że istnieją narzędzia, które zrobią to za Ciebie - rankingi i kalkulatory kredytowe.

Jak działa ranking kredytów?

Ranking kredytów jest zestawieniem przygotowanym na podstawie najbardziej atrakcyjnych ofert banków w danym miesiącu. Aby dane przedstawione w tabelach były aktualne i wymierne warto korzystać z rankingów opracowanych na dany miesiąc np. w marcu 2021 zapoznać się z rankingami na ten miesiąc. W związku ze zmieniającą się sytuacją na rynku usług bankowych niektóre oferty mogą być nieaktualne. Mogą także zmienić się warunki udzielania kredytów w pewnych instytucjach. Ranking kredytów to często wybrana najlepsza oferta, ale na podstawie jednych danych, np. w zestawianiu znajdują się najlepsze oferty dla kredytu na kwotę 20.000 zł zaciąganego na 3 lata. Dane wybierane do analiz są indywidualną decyzją osoby przygotowującej zestawienie. Nazywane są one przykładem reprezentatywnym. Warto pamiętać, że warunki udzielenia kredytu mogą różnić się w zależności od wiarygodności kredytowej kredytobiorcy.

Czym jest porównywarka kredytów?

Na rynku istnieją 2 typy porównywarek kredytów. Pierwszą z nich są bardzo proste w obsłudze kalkulatory kredytów online. Aby z nich skorzystać, konieczne jest samodzielne wypełnienie pól związanych z kwotą kredytu oraz okresem spłaty lub miesięczną ratą (częściej oferowaną opcja jest kwota i okres kredytu). Po przekazaniu danych, system porównuje oferty banków działających w Polsce, by po chwili zwrócić ranking najlepszych ofert. Dużą zaletą zestawień wygenerowanych przez kalkulatory kredytowe jest ich personalizacja pod kątem potrzeb klienta. Wciąż jednak dane uzyskane podczas obliczeń kalkulatora nie są wiążące - jak wspomnieliśmy, warunki udzielania kredytu, a co za tym idzie wysokość rat, może być różna dla osób w określonych sytuacjach majątkowych. Drugim typem porównywarki kredytów jest bardziej zaawansowany kalkulator, który dodatkowo oblicza wstępnie zdolność kredytową. Oprócz danych dotyczących samego zobowiązania należy podać informacje dotyczące m.in.: dochodów, wydatków, rodzaju zatrudnia, wieku. Zazwyczaj korzystanie z porównywarek kredytów jest bezpłatne.

Ranking kredytów czy porównywarka - które rozwiązanie będzie lepsze?

Rankingi kredytów oraz porównywarki są narzędziami działającymi na podobnej zasadzie i w tym samym celu - mają pomóc w znalezieniu najlepszej ofert kredytu na rynku. Warto wiedzieć, że rankingi najlepiej wykorzystać przy wstępnej analizie sytuacji na rynku oraz dostępnych ofert. Gdy posiadasz wiedzę na temat tego jak wysoki kredyt potrzebujesz oraz przez ile czasu możesz go spłacać, warto skorzystać z porównywarki kredytów. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować czy jesteś w stanie spłacać określony kredyt, dzięki wyliczeniom związanym z wysokością rat zobowiązania w danym banku.

Należy zaznaczyć, że zarówno rankingi, jak i porównywarki zbierają i przekazują informacje związane z różnymi typami kredytów. Najczęściej są to: gotówkowy, hipoteczny i konsolidacyjny. Dzięki temu można przekrojowo poznać warunki udzielania zobowiązań bankowych, z których najczęściej korzystamy.

Komentarze