Sektor ubezpieczeniowy w Polsce

Sektor ubezpieczeniowyUbezpieczenia mają dawać nam finansowe zabezpieczenie na wypadek utraty zdrowia czy mienia. Mają też zabezpieczać bliskich w przypadku naszej śmierci. Okazuje się, że sektor ubezpieczeniowy w Polsce obejmuje nawet 2% polskiego PKB.

Widać też wyraźny wzrost zainteresowania tego rodzaju usługami. Polacy stają się coraz bardziej świadomi konieczności zapewnienia sobie przyszłości własnej oraz swoich dzieci na jak najwyższym poziomie. Taką gwarancję dają między innymi właśnie dobrze dobrane polisy ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenia na polskim rynku

Sektor ubezpieczeniowy jest w Polsce w ciągłym rozwoju. Mówi się, że to jedna z tzw. branż przyszłości. Wszystko dlatego, że dopiero od niedawna Polacy rzeczywiście czują potrzebę zabezpieczania siebie, swoich bliskich oraz mienia. Nabywamy więc nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, takie jak OC samochodu, ale też te dobrowolne, by cieszyć się pełną swobodą i brakiem utraty wartości naszej własności w przypadku kradzieży czy zniszczenia.

Coraz większą popularnością cieszą się polisy na życie, które gwarantują wypłatę odszkodowania bliskim zmarłego. Te w rozszerzonej wersji chronią też ubezpieczonego - gwarantują na przykład wypłatę świadczeń finansowych w przypadku choroby uniemożliwiającej podjęcie pracy zarobkowej.

Ogromną popularnością cieszą się też ubezpieczenia nieruchomości. Nawet 60% domów i mieszkań ubezpieczonych jest od pożarów, zalania oraz włamań. Same agencje ubezpieczeniowe w Polsce potwierdzają, że dzisiaj oferta polis jest tak różnorodna, że każdy klient znajdzie ubezpieczenie "szyte na miarę".

Co Polacy myślą o ubezpieczeniach?

Co czwarty Polak posiada polisę na życie. Tylko 7% podróżujących wykupuje ubezpieczenie turystyczne. Najczęściej produkty ubezpieczeniowe nabywają rodzice - dla siebie i swoich pociech. Dzisiaj wydatki z tytułu dodatkowych ubezpieczeń sięgają jedynie 2% dochodów statystycznego Polaka. Dla porównania Brytyjczycy przeznaczają na ten cel ponad 12% miesięcznych wynagrodzeń.

Jak ubezpieczają się polskie firmy?

Ciekawostką jest to, że coraz chętniej ubezpieczają się polskie firmy. Polisy nabywają nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale też małe i średnie działalności. Okazuje się, że ubezpieczonych jest już ponad 60% firm, a ubezpieczyciele chronią obrót firm o łącznej wartości ponad 460 miliardów złotych.

Jak otworzyć agencję ubezpieczeniową?

Okazuje się, że to właśnie w agencjach ubezpieczeniowych polisy różnego rodzaju nabywane są najczęściej. Idealne są te, w których potencjalny klient może uzyskać porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Pamiętajmy jednak, że agent ubezpieczeniowy wykonuje profesję o wielkiej odpowiedzialności. Nie może więc zostać nim każdy. Agencje ubezpieczeniowe w Polsce mogą być prowadzone jedynie przez zawodowców, którzy najpierw przechodzą konkretne szkolenie, a potem zdają specjalny egzamin. Dopiero pozytywna ocena uprawnia go do uzyskania licencji.

Agencję można otworzyć samodzielnie i budować relacje z potencjalnymi kontrahentami, w tym przypadku towarzystwami ubezpieczeniowymi. Można też skorzystać z modelu współpracy biznesowej, takiej jak franchising. W branży ubezpieczeniowej to prężnie działający i rozwijający się sposób na generowanie zysków.

Autor: www.dus.net.pl.

Komentarze