Spółka z o.o. i spółka komandytowa jako jedność!

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowaWiele jest osób, które zamierzają rozpocząć swoją działalność gospodarczą w postaci spółki komandytowej, gdyż w rozumieniu treści zawartej w Kodeksie Spółek Handlowych, mogą to uczynić co najmniej dwie osoby fizyczne, prawne bądź jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale dysponują zdolnością do czynności prawnych.

Kiedy już jest plan założenia spółki, pojawia się problem dotyczący tego, jak bezpiecznie prowadzić firmę, aby móc zaoszczędzić i w razie konieczności, ograniczyć do minimum swoją odpowiedzialność za jej zobowiązania wobec wierzycieli.

Czy to możliwe? Czy to się uda? Co trzeba zrobić?

Wystarczy, że do końca przeczytasz ten artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Wiadomo, że spółka komandytowa należy do kręgu spółek osobowych i założyć ją mogą minimum dwie osoby, z których jedna będzie pełniła funkcję komplementariusza, a druga komandytariusza. Czym różnią się te dwa określenia? Otóż jest to ściśle powiązane z odpowiedzialnością ponoszoną w razie problemów finansowych firmy. Tak więc musisz wiedzieć, że komandytariusz odpowiada tylko i wyłącznie do wielkości wniesionych wkładów, w odróżnieniu od komplementariusza, który odpowiada całym swoim majątkiem.

W związku z tym, od niedawna przedsiębiorcy w Polsce postanowili upraszczać sobie to zadanie i zakładają tzw. spółki z o.o. komandytowe, które okazują się bardzo dobrą opcją na prowadzenie działalności.

Na czym to polega?

Dobre pytanie, na które należy udzielić konkretnej odpowiedzi.

Spółka z.o.o. komandytowa

Połączenie to polega na tym, że działalność w głównej mierze prowadzona jest w formie spółki komandytowej, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcję komplementariusza, a prócz tego zostało jej przydzielone prawo do reprezentowania i prowadzenia spraw firmy. Jak więc można zauważyć, spółka z o.o. pełni w tym przypadku funkcję zarządzającą i administracyjną.

Skoro już zostało wyjaśnione, czym jest omawiana forma, nadszedł czas, aby zastanowić się nad tym, czy warto podjąć się tego zadania. Tak, jak wszystko, spółka z o.o. komandytowa ma swoje wady i zalety, z którymi należy się dokładnie zapoznać przed podjęciem decyzji ostatecznej.

Jak mówią przedsiębiorcy - czas to pieniądz, a więc przejdźmy do konkretów...

Zalety spółki z.o.o. komandytowej

Zalety spółki z o.o. komandytowej przede wszystkim dotyczą sfery podatkowej. Zgodnie z przepisami prawa, z racji tego, że sp. komandytowa należy do kręgu spółek osobowych, nie jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego. Prócz tego trzeba wspomnieć, że wprowadzenie wspólnika w postaci spółki z o.o. jest z wielu powodów bardzo korzystne pod względem zarządzania. Podsumowując można stwierdzić, że połączenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze spółką komandytową okazuje się opcją bardzo atrakcyjną, co związane jest z połączeniem zalet obu z tych form.

Wady spółki z.o.o. komandytowej

Jak w życiu, tak i w biznesie nie wszystko jest kolorowe, więc omawiana forma prowadzenia działalności ma także swoje wady. Nie da się ukryć, że sposób ten przeznaczony jest dla przedsiębiorców dysponujących dużymi środkami finansowymi, ponieważ z założeniem spółki z o.o. komandytowej wiążą się ogromne koszty spowodowane koniecznością założenia dwóch spółek, co w każdym przypadku jest dosyć drogie. Skoro podwójne koszty zakładania spółek, to również podwójne koszty notarialne. Jednak najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, aby następnie uporać się z prowadzeniem pełnej księgowości w obu spółkach.

Okazuje się jednak, że nie taki diabeł straszny, ponieważ mimo iż proces założenia spółki z o.o. komandytowej jest bardzo czasochłonny i wymaga dokładnego obeznania zarówno w prawie spółek, jak i przepisach podatkowych, to wciąż coraz więcej osób decyduje się na podjęcie właśnie tej formy działalności.

Każdy przedsiębiorca zna swoje możliwości i potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy sobie poradzi w roli właściciela spółki z o.o. komandytowej. Nie wolno jednak zapominać o tym, że po ciężkim początku na pewno przyjdą liczne korzyści.

Autor: www.kancelaria-dgp.pl.

Komentarze