Ubezpieczenie OC we współwłasności pojazdu. Kto straci zniżki?

Ubezpieczenie OCZe współwłasnością samochodu mamy do czynienia wtedy, gdy w świetle prawa należy on jednocześnie do kilku osób. Prawa i obowiązki dotyczące pojazdu nabywają oni poprzez zawarcie cywilnoprawnej umowy kupna-sprzedaży. Taki stan rzeczy przynosi im kilka istotnych korzyści.

Jedna z nich dotyczy ubezpieczeń komunikacyjnych. W praktyce bowiem na krok zmierzający do ustanowienia współwłasności pojazdu decydują się głównie ci właściciele, którzy chcą obniżyć składkę polisy komunikacyjnej OC - szczególnie gdy jeden ze współwłaścicieli ma wypracowane duże zniżki za bezszkodową jazdę.

Jakie w tym zakresie muszą być spełnione warunki? Co się dzieje ze zniżkami za bezszkodowość w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli spowoduje kolizję lub wypadek drogowy?

Kiedy warto zdecydować się na współwłasność?

Na współwłasność z doświadczonym kierowcą (posiadającym duże zniżki za bezszkodową jazdę) decydują się najczęściej kierowcy, którzy mają prawo jazdy od niedawna. Ich bowiem firmy ubezpieczeniowe oceniają jako tych obciążonych najwyższym ryzykiem ubezpieczeniowym (powodują najwięcej szkód komunikacyjnych). Z tego też względu dla tej grupy kierowców kalkulują najwyższe stawki polis. Niejednokrotnie więc wpisanie ich do dowodu rejestracyjnego jako współwłaścicieli jest jedynym rozsądnym wyjściem. Mogą wówczas nie tylko korzystać ze zniżek doświadczonego kierowcy (skalkulowana składka będzie uśredniona - pomiędzy zniżkami doświadczonego kierowcy i zwyżkami młodego), ale też zaczną pracować na swoje własne zniżki ubezpieczeniowe.

Warto przy tym dodać, iż po zakupie używanego pojazdu nowi jego współwłaściciele mogą:

  • utrzymać polisę OC dotychczasowego właściciela i korzystać z niej aż do końca trwania umowy;
  • w każdej chwili wypowiedzieć umowę poprzedniego właściciela i wykupić własną polisę.

Może się przy tym okazać, iż przy zastosowaniu współwłasności pojazdu nowe OC jest znacznie tańsze niż polisa poprzednika.

Co ze zniżkami?

Znaczna obniżka składki na OC przekonuje młodych kierowców, by zdecydować się na współwłasność. Powinni oni jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli spowoduje kolizję lub wypadek ubezpieczonym pojazdem, zniżki zostaną potrącone wszystkim osobom, które są wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Jak widać, nie ma rozwiązań idealnych i każda decyzja tego typu powinna być podejmowana indywidualnie – na bazie konkretnych uwarunkowań i dotychczasowych doświadczeń ubezpieczonych.

Autor: www.wypowiadamoc.pl.

Komentarze

Krzysztof
Własny samochód w jest dla wielu osób koniecznością. Często sytuacja zawodowa zmusza ludzi do pokonywania sporych odległości. Komunikacja miejska nie zawsze jest w stanie spełnić oczekiwania każdego. Dlatego zakup samochodu we współwłasności czasem jest jedynym wyjściem.