Urodziny pracownika - jak je obchodzić?

Urodziny pracownikaDzień urodzin jest dla wielu osób wyjątkowy. Warto obchodzić go w odpowiedni sposób również w przedsiębiorstwie. Gdy pracodawca angażuje się w świętowanie urodzin swoich podwładnych, okazuje im tym samym uznanie i szacunek. Może to pozytywnie wpłynąć na wzrost zadowolenia pracowników.

Prezent od przełożonego

Świętowanie urodzin odbywa się zazwyczaj w gronie najbliższych osób. Tę wyjątkową datę warto jednak również obchodzić w miejscu zatrudnienia. Kompetentny pracodawca, który dba o podwładnych i stara się stworzyć w swojej firmie pozytywną atmosferę, powinien zwracać uwagę na ważne wydarzenia w życiu pracowników. Dzięki temu może zyskać ich lojalność i jeszcze większe zaangażowanie.

Sprawdzonym sposobem na docenienie podwładnych w dniu ich urodzin jest wręczenie im drobnego prezentu. Popularnymi podarunkami są np. firmowe gadżety (np. notesy lub pendrivy z logo firmy), kubki lub książki. Choć wręczenie takich upominków jest miłym gestem, w przypadku urodzin pracownika warto postarać się o bardziej uniwersalny prezent, który trafi w gust każdej osoby. Dobrym pomysłem jest przedpłacona karta podarunkowa, która może zostać zasilona dowolną kwotą pieniędzy. Dzięki niej podwładny może wykorzystać przyznane mu środki w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Takie rozwiązanie jest więc bardzo elastyczne, ponieważ pozwala dostosować rodzaj upominku do preferencji obdarowanego. Zwiększa to satysfakcję pracowników, a także wpływa na nich motywująco. Pracodawca, który decyduje się na wręczenie karty podarunkowej, buduje też w ten sposób pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, które jawi się jako firma dbająca o aktualne potrzeby swoich podwładnych.

Świętowanie urodzin z zespołem współpracowników

Ważne, aby urodziny podwładnego były świętowane przez wszystkich członków zespołu, którego jest on częścią. Wpływa to pozytywnie na atmosferę w pracy oraz poprawia relacje między współpracownikami. Dobrym pomysłem jest więc np. zorganizowanie wspólnego lunchu. Innym sposobem na pokazanie pracownikowi, że jest on ceniony przez pozostałe osoby w firmie, jest przygotowanie dla niego drobnej niespodzianki. Może być nią, np. pozostawienie na jego biurku okolicznościowej i odpowiednio spersonalizowanej kartki podpisanej zarówno przez współpracowników, jak i przełożonego. Warto do niej dołączyć mały podarunek - sprawdzonym rozwiązaniem będzie bombonierka w ozdobnym opakowaniu.

Skrócony czas pracy lub dzień wolny

Świętowanie urodzin pracownika w firmie to ważny gest ze strony pracodawcy i współpracowników. Wiele osób woli jednak spędzić ten wyjątkowy dzień w towarzystwie swoich przyjaciół i rodziny. Przełożony, która dba o dobre samopoczucie podwładnych powinien wziąć pod uwagę taką ewentualność. W takim przypadku może zaproponować solenizantowi skrócony czas pracy w dniu jego urodzin. Innym rozwiązaniem jest zaoferowanie całego, dodatkowego, a przy tym płatnego dnia wolnego. Takie podejście pracodawcy na pewno spotka się z uznaniem ze strony pracownika, który poczuje, że szef darzy go dużym uznaniem i zaufaniem oraz wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom.

Komentarze