W jakich sytuacjach warto ubiegać się o skonsolidowanie dotychczasowych zobowiązań?

KonsolidacjaSpłata kredytów i pożyczek zbyt mocno obciąża Twój portfel? Aby w terminie zapłacić raty, rezygnujesz z innych, nie mniej ważnych wydatków? Skutecznym rozwiązaniem, które pomoże odciążyć domowy budżet, jest konsolidacja zobowiązań. Na czym polega w praktyce i kiedy warto po nią sięgnąć? Podpowiadamy.

Na skutek podwyżek stóp procentowych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 8 miesięcy, raty kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym poszybowały w górę. Podwyżki rat najbardziej odczuły osoby, które spłacają zobowiązania w wysokich kwotach oraz te, które mają nie jeden, ale kilka aktywnych kredytów. Dla wielu z nich wysokość miesięcznych zobowiązań względem banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wzrosła o kilkadziesiąt procent! Jeśli spłata kredytów i pożyczek zbyt mocno obciąża także Twój portfel, rozważ sięgnięcie po pożyczkę konsolidacyjną.

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka przeznaczona na spłatę innych zobowiązań finansowych: pożyczek i kredytów gotówkowych, samochodowych, ratalnych, zadłużenia na kartach kredytowych czy debetowych. Jeśli sięgniesz po konsolidację, kilka miesięcznie spłacanych rat zastąpisz jedną - niższą. W ten sposób odciążysz domowy budżet i wreszcie odetchniesz z ulgą.

Jak działa konsolidacja?

Możliwość obniżenia wysokości raty odbywa się z reguły kosztem wydłużenia okresu spłaty pożyczki konsolidacyjnej. W praktyce oznacza to, że koszty towarzyszące konsolidacji mogą (choć na szczęście nie muszą) być nieco wyższe niż suma kosztów pierwotnie zaciągniętych zobowiązań. Czy podwyższone koszty powinny być przesłanką do rezygnacji z pożyczki konsolidacyjnej? Zdecydowanie nie. Rezygnacja z konsolidacji może skutkować opóźnieniami w spłacie rat. Ich efektem może być nie tylko pogorszenie historii kredytowej w BIK-u, ale także procedury windykacyjne i całkowita utrata finansowej płynności. Zdecydowanie lepiej zapłacić nieco więcej niż narażać się na długofalowe i bardzo stresujące konsekwencje.

Konsolidacja - kiedy warto po nią sięgnąć?

Pożyczka konsolidacyjna to skuteczny sposób na zmniejszenie wysokości miesięcznych zobowiązań finansowych i złapanie finansowego oddechu. Z uwagi na potencjalne dodatkowe koszty warto korzystać z niej jednak jedynie w konkretnych sytuacjach. Jakich?

Sięgnięcie po konsolidację przyniesie wymierne korzyści, jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, ledwo wiążesz koniec z końcem, a żeby uregulować raty w terminie, nierzadko musisz zrezygnować z innych, nie mniej ważnych wydatków. Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu pożyczki konsolidacyjnej, sprawdź, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Upewnij się także, czy wcześniejsza spłata aktywnych kredytów i pożyczek nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów.

Jak znaleźć najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?

Pożyczka konsolidacyjna to popularny produkt finansowy dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jak spośród wielu znaleźć tę jedyną?

Kluczem do sukcesu jest porównanie ofert w oparciu o następujące parametry:

  • maksymalna kwota finansowania. Jeśli chcesz skonsolidować kilka zobowiązań na spore kwoty, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz;
  • Dobra pożyczka konsolidacyjna nie może być droga. Zanim złożysz wniosek, sprawdź, ile wynosi RRSO produktów, które rozważasz. To właśnie RRSO, a nie oprocentowanie precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Pożyczka konsolidacyjna w Kasie Stefczyka wyróżnia się wyjątkowo atrakcyjną wartością RRSO. Wynosi ona jedynie 8,35%;
  • możliwość pożyczenia pieniędzy bez wychodzenia z domu. Czas jest dziś równie cenny co pieniądze. Jeśli chcesz go zaoszczędzić, sięgnij po pożyczkę, którą weźmiesz online, bez wychodzenia z domu i wizyty w oddziale pożyczkodawcy.

Pożyczka konsolidacyjna pomoże Ci odzyskać finansową płynność, zminimalizuje stres spowodowany napiętym budżetem i wyeliminuje długofalowe konsekwencje zadłużenia. Szyta na miarę przyniesie Ci więc wielowymiarowe, odczuwalne nie tylko dla portfela korzyści.

Źródło: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki.

Komentarze