Webinary - możliwość rozwoju czy strata czasu?

WebinaryW ostatnich tygodniach obserwujemy wysyp ofert webinarów i szkoleń online. Powód jest prosty - organizatorzy dostrzegli potencjał i zainteresowanie osób, które w wyniku pandemii spędzają więcej czasu w domu. Jak z morza edukacyjnych ofert wybrać tę najlepszą? Czy atrakcyjny temat wystarczy, by webinar był wartościowy? Na co zwrócić uwagę przy zapisach na spotkanie online? Oto kilka wskazówek.

#1 Sprawdź, kto jest organizatorem webinaru

Po pierwsze, ufaj rzetelnym firmom i instytucjom, które mają doświadczenie w dzieleniu się wiedzą. Organizacja, która prowadziła webinary jeszcze przed pandemią jest bardziej wiarygodna niż ta, która zabrała się za to w ostatnim czasie, na fali popularności edukacji online.

Ofert szukaj wśród firm i instytucji, które znasz i cenisz - np. za jakość produktów czy usług. Kieruj się pozycją przedsiębiorstwa, jej know-how, poruszaną tematyką i doświadczeniem. Korzystaj z platform edukacyjnych, które firmy uruchamiają w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Dobrym przykładem jest największy w Polsce dostawca usług internatowych - firma home.pl, która wszystkie swoje szkolenia online realizuje w ramach projektu Akademia home.pl. Pamiętaj, korzystaj z ofert webinarów na tematy, które rzeczywiście cię interesują.

#2 Zweryfikuj prowadzących. Czy są ekspertami w swoich branżach?

To jeden z najważniejszych punktów, który należy sprawdzić przed zapisem na webinar. W dzisiejszych czasach właściwie każdy może zorganizować szkolenie on-line, odpowiednio je wypromować i przeprowadzić. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Webinar prowadzony przez osoby, które nie znają się na tym, o czym mówią, to czas stracony. Dlatego weryfikacja prowadzących jest tak ważna.

Skup się na doświadczeniu prelegentów. Czy są oni praktykami? Ekspertami? Czy na co dzień pracują w branży, której dotyczy spotkanie? Jeśli tak, masz szansę dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy i zyskać nowe umiejętności, ucząc się od najlepszych.

#3 Nie przepłacaj. Sprawdź wartość webinaru

Oferty płatnych webinarów nie są rzadkością. Nie należy ich z góry skreślać, jednak warto pamiętać, że drogie wcale nie znaczy dobre. Warto płacić za to, co faktycznie niesie ze sobą określoną wartość. Jeśli oferta pochodzi od doświadczonego szkoleniowca, który w pandemii musiał przenieść swoje zajęcia do sieci - opłata może być uzasadniona. Jeśli jednak webinar prowadzi firma, która stawia dopiero pierwsze kroki w edukacyjnej działalności przez Internet, zapłata (zwłaszcza wysoka) może być dość ryzykowna. Lepiej stawiać na sprawdzonych graczy.

Tym bardziej, że darmowych webinarów jest sporo. Bez trudu można odnaleźć interesujący temat, który omówią podczas szkolenia online praktycy - pracownicy firmy organizatora, który po prostu czuje misję w dzieleniu się wiedzą. Takie działania mogą wynikać z realnych potrzeb organizacji i warto z nich skorzystać.

#4 Sprawdź, czy otrzymasz podsumowanie spotkania

Organizator, prowadzący, terminy i opłaty to nie wszystko. Wartością dodaną spotkania będzie kontakt z jego uczestnikami także po zakończonym webinarze - wysłanie podsumowania (w którym znaleźć się mogą linki do zewnętrznych źródeł), dodatkowych materiałów, kodów rabatowych, nagrania webinaru czy odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników, na które podczas spotkania na żywo zabrakło czasu. To także dobra okazja, by organizator mógł zaprosić uczestników na kolejne szkolenia związane z tematem ostatniego spotkania. W ten sposób firmy kształcą swoich odbiorców (a wśród nich czasem także klientów lub potencjalnych klientów), dając im sprawdzoną wiedzę zamiast nachalnych reklam. Tak robi m.in. wspomniany home.pl podczas webinarów prowadzonych w swojej internetowej akademii.

#5 Nie daj się złapać na sprzedażowe triki

Założeniem, które powinno przyświecać organizatorom webinarów, jest dzielenie się wiedzą, budowanie społeczności i utrzymywanie relacji z uczestnikami. Niestety cele te na dalszy plan wypierają czasem nachalny product placement i chęć szybkiej sprzedaży. Takie podejście może odstraszyć uczestników, którzy nie dostrzegą w spotkaniu merytorycznej wartości i nie wrócą na kolejne szkolenia.

Dlatego warto brać udział w webinarach, które odpowiadają na najważniejsze potrzeby, pytania i obawy związane z poruszaną tematyką. Jeśli pomocny w ich rozwiązaniu będzie konkretny produkt lub usługa, warto o nich powiedzieć albo zaprezentować ich działanie, ale ich nie reklamować. Dobrym pomysłem i realną korzyścią dla uczestnika będzie zaproponowanie do testów wersji demonstracyjnej lub rabatu. Spotkania, której zaczynają się i kończą na ofercie kupna określonego produktu bez prezentacji jego działania i powiedzenia o rzeczywistych korzyściach nie są webinarami tylko reklamami udającymi webinary.

Warto wykorzystać czas spędzony w domu i zainwestować w rozwój swoich umiejętności. Świetnym wsparciem okazać się mogą webinary. Pod warunkiem, że zorganizuje je sprawdzona organizacja i przeprowadzą doświadczeni prelegenci. Na szczęście jest w czym wybierać.

Komentarze