Wideokonferencje jako fundament pracy zdalnej

WideokonferencjaJeszcze niedawno nikt nawet nie śnił o tym, że można pracować czy uczyć się bez wychodzenia z domu. Dziś, w dobie nieograniczonego dostępu do Internetu i nowoczesnej technologii, takie rozwiązanie nikogo już nie dziwi, a nawet stało się pożądaną formą zatrudnienia. Praca zdalna przede wszystkim jest wygodna i pomaga pracownikowi oszczędzać czas i koszty związane z dojazdem czy wyżywieniem. Dzięki niej firma może korzystać z możliwości zatrudnienia osób z całego kraju.

Także w obecnej sytuacji epidemiologicznej home office stał się najbezpieczniejszym sposobem wykonywania pracowniczych obowiązków, a wiele firm stanęło przed koniecznością umożliwienia swoim zatrudnionym właśnie takiego trybu pracy. Aby jednak firmy zatrudniające zdalnie działały sprawnie, należy odpowiednio zadbać o prostą i szybką łączność na relacji przełożony - pracownik.

Dzielenie się efektami pracy w czasie rzeczywistym

W pracy zdalnej największe obawy, zarówno pracodawcy, jak i pracowników budzi dystans. Pracując poza biurem, nie mamy bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. W takim wypadku ciężko o właściwe wykonanie powierzonego nam zadania. Zwykła rozmowa telefoniczna opiera się tylko na werbalnym przekazie, a wielokrotnie jest to za mało, by w pełni udzielić potrzebnych informacji. Aby praca przebiegała efektywnie, trzeba zadbać o ciągłą łączność, możliwie najbardziej zbliżoną do warunków biurowych. W takim przypadku konieczne stają się wideokonferencje. Na czym one właściwie polegają?

Przede wszystkim na przesyłaniu obrazu i dźwięku przez łącza internetowe w czasie rzeczywistym. Ma to na celu porozumiewanie się z osobą lub grupą ludzi jednocześnie, w formie spotkania niewymagającego fizycznej obecności wszystkich uczestników w jednym miejscu. Aby jednak zorganizować rozmowę online musimy dysponować oprogramowaniem umożliwiającym tego typu połączenia.

Odpowiedni program w prosty sposób pozwoli na spotkania z przełożonymi czy klientami w formie wideokonferencji, a odległość nie będzie stanowić żadnego ograniczenia. Również zespół pracowników na bieżąco będzie mógł dzielić się rezultatami bądź wspierać wiedzą i umiejętnościami. Ponadto w pakiecie użytkownik dostaje pełen wachlarz przydatnych narzędzi, dzięki którym może udostępnić członkom spotkania w jego trakcie widok swojego pulpitu, przesłać pliki czy prowadzić czat.

Wideokonferencje

Programy do wideokonferencji

Obecnie mamy dostęp do wielu aplikacji tego typu: od powszechnie używanych jak Messenger i Skype, po takie, które zaprojektowane zostały specjalnie na potrzeby firm i korporacji, np. Microsoft Teams lub ZOOM.

Profesjonalne oprogramowanie daje możliwość prowadzenia wideokonferencji jednocześnie nawet dla 100 i więcej użytkowników bez limitu czasu. Dzięki temu z powodzeniem przedstawisz słuchaczom wykład lub pokierujesz spotkanie firmowe czy webinar. Oczywiście taką możliwość daje nam pełna wersja - w tej darmowej niestety spotkamy się z pewnymi ograniczeniami. Warto więc zainwestować w rozwój firmy, aby mieć pewność, że wszystko przebiega bezproblemowo.

Przedsiębiorstwa mają duży wybór w kwestii programów umożliwiających prowadzenie wideokonferencji. Oprócz już wcześniej wspomnianych, tych najpopularniejszych, są także takie jak m.in. Google Hangouts, join.me, GoToMeeting, Cisco WebEx i Any Meeting.

Opłaca się przed wyborem oprogramowania zapoznać z ilością funkcji oferowanych przez ich twórców, kosztami użytkowania, jakością obrazu oraz dowiedzieć się ilu uczestników może jednorazowo dołączyć do spotkania.

Warto również zasięgnąć porady u osób profesjonalnie zajmujących się instalacją i konfiguracją tego typu aplikacji. Z pewnością pomogą nam wybrać tę najbardziej korzystną z punktu widzenia naszej firmy.

Dowiedz się wiecej.

Microsoft Teams

Większość z was na pewno słyszała o tym produkcie firmy Microsoft. Narzędzie to wchodzi w skład pakietu Office 365 i daje użytkownikowi całe spektrum możliwości, dzięki intuicyjnym wyglądzie, funkcji tworzenia zespołów, prowadzenia czatu czy dzielenia się plikami. Z Teams'em łatwo zaplanujesz spotkania poprzez umieszczenie ich w kalendarzu. Ponadto możesz bezpośrednio prowadzić prywatny czat lub rozmowę online z kolegą z pracy. Aplikacja pozwala na połączenia wideo w wysokiej jakości, udostępnianie swojego widoku ekranu wraz z dźwiękiem czy synchronizację z Outlook. Dzięki temu rozmowy i współpraca z innymi w firmie staje się łatwa i przyjemna.

Podobne funkcje oferuje także mniej znany ZOOM, który świetnie sprawdza się jako alternatywa dla Teams. Program ten działa bardzo stabilnie, nawet gdy wideokonferencja skupia sporo osób. W podstawowej wersji czas trwania spotkania to ok. 45 minut, jednak pełna wersja nie posiada limitu czasu. ZOOM cechuje także wysoka jakość dźwięku i obrazu, i podobnie jak w innych programach możesz udostępnić swój pulpit.

Google Hangouts

Klasyczna wersja tego programu pozwala na dołączenie do konferencji maksymalnie dziesięciu osobom. Aby umożliwić udział większej ilości użytkowników, należy wykupić pełną wersję Google Hangouts Meet. Sporą zaletą używania tego programu jest jego współdziałanie z innymi produktami od Google, takimi jak Dysk czy Kalendarz.

Tego typu programy do wideokonferencji są tworzone głównie z myślą o firmach i korporacjach, przez co możemy mieć pewność, że są zarówno funkcjonalne, jak i niezbędne podczas pracy zdalnej. Wiele firm już od dawna korzysta z takich aplikacji wewnętrznie, by móc kontaktować się pomiędzy swoimi filiami czy kontrahentami w różnych miastach i krajach świata.

Jak wybrać aplikacje dla swojej firmy?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i podjąłeś decyzję o zatrudnianiu poza siedzibą firmy, koniecznie musisz wybrać oprogramowanie dopasowane do twoich potrzeb.

Samodzielne poszukiwania mogą być trudne, dlatego z pomocą przyjdą ci specjaliści. Osoby od lat zajmujące się tworzeniem systemów audiowizualnych, dzięki swojemu doświadczeniu, z łatwością nakierują cię na właściwe rozwiązanie. Ponadto pomogą wyposażyć biuro i pracowników w programy do rozmów i dedykowany dla nich sprzęt audio wideo. Wybór profesjonalistów umożliwia szybkie i bezproblemowe przejście na pracę zdalną oraz zapewnia późniejsze wsparcie techniczne.

Zobacz, ile korzyści płynie z użytkowania programów do wideokonferencji i naucz się korzystać z nich w swoim przedsiębiorstwie!

Komentarze