Zakładanie firmy w UK. 3 rzeczy, o których należy pamiętać

Firma w Wielkiej BrytaniiProwadzenie firmy w Wielkiej Brytanii często postrzegane jest jako dużo prostsze niż w Polsce - głównie z powodu mniejszej ilości niezbędnych do załatwienia formalności oraz przepisów prawa, które zapewniają przedsiębiorcom bardzo sprzyjające warunki do rozwoju biznesu. Mimo wszystko jednak stawianie pierwszych kroków w biznesie zawsze jest sporym wyzwaniem, szczególnie w innym kraju.

Dla osób, które nie czują się na siłach samodzielnie przejść przez cały proces rejestracji i tworzenia planu działania dobrym rozwiązaniem może być znalezienie biura rachunkowego, na przykład https://polaccount.co.uk/pl/, które zadba nie tylko o kwestie związane z księgowością, ale też o zapewnienie wsparcia w wyborze odpowiednich rozwiązań. Niezależnie jednak od tego, czy zamierzamy skorzystać z takiego wsparcia, czy zadbać o wszystkie formalności samodzielnie, zawsze warto zdobyć więcej informacji o prowadzeniu własnej działalności w UK oraz zapoznać się z listą rzeczy, o których warto pamiętać, zakładając firmę.

Poznaj swoje prawa i obowiązki

Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego przestrzegania - zasada ta obowiązuje tak samo w Polsce, jak i na Wyspach. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że nie natrafimy na żadne niechciane komplikacje w trakcie swojej działalności biznesowej, niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z zapisami prawnymi regulującymi taką działalność - chodzi tu nie tylko o samą kwestię doboru rodzaju prowadzonej spółki i wymagań formalnych związanych z jej rejestracją, ale kwestii podatkowych oraz sytuacji, w jakich wykupienie ubezpieczenia dla firmy jest dla nas obowiązkowe. Jeśli planujemy zatrudniać pracowników, ważne jest również zapoznanie się z zapisami prawa pracy. Wiedząc o tym, co będzie od nas wymagane, jesteśmy w stanie zadbać o wszystko z wyprzedzeniem, co pozwoli na sprawne działanie i zapewni odpowiednie warunki, by skupić się na rozwoju firmy.

Zrób rozeznanie rynku

Kiedy wiemy już, o jakie formalności musimy zadbać zakładając swoją firmę, nadchodzi moment na rozeznanie się w ogólnej sytuacji w naszej branży. Warto sprawdzić oferty konkurencyjnych firm, zasięg ich ofert oraz różnorodność oferowanych usług. Musimy zdać sobie sprawę, że nasz biznes będzie funkcjonował na rynku konsumenta - oznacza to, że to do nas należy zadbanie o to, by wyróżnić się na tle konkurencji, ponieważ klienci mają już dostęp do wielu podobnych rozwiązań i kolejna taka sama oferta nie zwróci ich uwagi. Dobrze więc już na samym początku zainteresować się tym, jakie rozwiązania faktycznie przynoszą efekty, z czego lepiej zrezygnować, bo generuje straty, a co nowego możemy wprowadzić, by osiągnąć przewagę.

Stwórz plan działania

Po zebraniu całej niezbędnej, ale również przydatnej, wiedzy na temat prowadzenia własnej firmy i branży, w której chcemy działać, możemy zacząć planować faktyczne działania, jakie zamierzamy podjąć. Dobry biznesplan powinien być podstawą, na której będziemy opierać swoje decyzje i dalszy rozwój firmy - by jednak zapewnić sobie optymalne warunki, w takim planie warto uwzględnić zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe cele. Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy skorzystać z dobrej okazji tylko dlatego, że nadarzy się nagle i nie jest przewidziana w biznesplanie - warto jednak wszystkie takie decyzje porównywać z naszymi początkowymi założeniami i oceniać je pod kątem tego, czy ich wprowadzenie zbliży nas, czy raczej oddali od osiągnięcia zamierzonych rezultatów.

Różnice pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce i w Wielkiej Brytanii sprawiają, że to drugie rozwiązanie postrzegane jest nie tylko jako łatwiejsze, ale również korzystniejsze rozwiązanie. Sprawiają jednak również, że może być dla nas bardziej skomplikowane, ponieważ nie zawsze jesteśmy świadomi wszystkich różnic, z jakimi musimy się liczyć. Właśnie dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji i założeniem firmy ważne jest zdobycie wszystkich niezbędnych informacji.

Komentarze