Inwestowanie pieniędzy może okazać się najlepszym sposobem na pomnażanie zgromadzonego kapitału. W zależności od wybranych instrumentów inwestycyjnych można osiągać naprawdę wysokie stopy zwrotu.
Jak i w co inwestować pieniądze, by cieszyć się zyskami, a nie płakać nad stratą?
Nie istnieje jeden uniwersalny i sprawdzony schemat, dzięki któremu inwestorzy osiągają sukces.
Opracowano jednak kilka kluczowych zasad, które pozwalają ograniczyć straty do minimum.
1. Miej świadomość ryzyka
Inwestowanie właściwie zawsze wiąże się z ryzykiem. Takie same szanse masz na zyski, jak i na straty. Niestety początkujący inwestorzy zdają się o tym nie wiedzieć - licząc na szczęście, stawiają wszystko „na jedną kartę”, co zwykle drogo ich kosztuje. Bez względu na to, jak bardzo doświadczonym inwestorem jesteś pamiętaj, że bezpieczne i zyskowne inwestycje nie istnieją.
2. Zdobądź podstawową wiedzę
Żeby ograniczyć ryzyko strat i wiedzieć w co inwestować pieniądze, musisz znać choćby podstawy inwestowania. Potrzebna jest wiedza związana z mechanizmami instrumentów inwestycyjnych czy zasadami funkcjonowania rynku.
3. Znajdź swojego mentora
Znajdź osobę, która ma duże doświadczenie w inwestowaniu w wybrane przez Ciebie instrumenty inwestycyjne, a której udało się dużo zyskać. Kierując się otrzymanymi od mentora wskazówkami, może i Tobie uda się osiągnąć sukces.
4. Nie kieruj się emocjami
Emocje zawsze są złym doradcą, także w przypadku inwestowania. Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili, z obawy przed pogłębieniem strat, najczęściej prowadzi do utraty zainwestowanego kapitału.
5. Pamiętaj o dywersyfikacji
Kluczem do sukcesu jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, zgodnie z zasadą, aby „nie wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka”. Kapitał ulokuj w różne aktywa, najlepiej o różnym stopniu ryzyka.
6. Zainwestuj tyle, by ewentualna strata nie była bolesna
Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych inwestorów jest inwestowanie wszystkich wolnych środków. Tymczasem kolejna złota zasada mówi, by zainwestować maksymalnie 10% posiadanego kapitału łącznie lub ewentualnie tyle, by porażka i strata pieniędzy nie była dotkliwa i nie spowodowała poważnych problemów finansowych.
7. Nie pożyczaj, by zgromadzić potrzebny kapitał
Jeżeli nie chcesz wpaść w kłopoty finansowe, inwestuj tylko własny kapitał. W żadnym wypadku nie zaciągaj kredytów, licząc na duże zyski. W praktyce może okazać się, że stracisz i własny kapitał i pożyczone pieniądze, zostając z długiem w banku.
8. Zastanów się, w co inwestować pieniądze
Decyzja ta uzależniona jest od wielu czynników, m.in. kwoty kapitału, skłonności do ryzyka, możliwości zamrożenia środków na długi czas. Może warto zainteresować się rynkiem walutowym? Może zakupisz nieruchomość albo grunt? Albo postawisz na szlachetne trunki? Jeżeli nie wiesz, w co zainwestować pieniądze, zawsze możesz skorzystać z pomocy doradców finansowych.
9. Miej plan
Inwestowanie wymaga posiadania odpowiedniego planowania. Bez żadnego planu właściwie każdy inwestor jest skazany na porażkę, ponieważ np. gra na giełdzie nie polega wyłącznie na zakupie i sprzedaży akcji oraz oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Jeżeli chcesz ograniczyć ryzyko strat, stwórz przemyślany plan zawierający racjonalne uzasadnienie każdej dokonywanej transakcji.
10. Zacznij od niewielkich kwot
Jeżeli jesteś początkującym inwestorem, nie rzucaj się od razu „na głęboką wodę”. Zacznij inwestować niewielkie kwoty, których strata nie narazi Cię na dotkliwe kłopoty finansowe.
Komentarze