Już na początku zaznaczymy, że tak naprawdę nie można podać jednej, konkretnej kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na ostateczne wykończenie domu.
Można zaś z całą pewnością oszacować średnią sumę środków, jaka jest najczęściej przeznaczana na ten cel. Wiele oczywiście zależy od jakości nabywanych materiałów, standardu wykończenia, zastosowanych rozwiązań i kwoty wynagrodzenia ekipy, która takowych prac się podejmuje.
Ekipy, które zajmują się wykończeniem wnętrz, podają zazwyczaj cennik wykonywanych robót. Przykładowe kosztorysy modyfikowane są średnio raz w roku. Stanowią podstawę planowania prac, jakie są niezbędne, by można było w pełnym komforcie zamieszkać w nowo wybudowanym domu.
Musimy wziąć pod uwagę, że orientacyjne ceny usług budowlano-remontowych zmieniają się. Jednym z kryterium jest chociażby rejon Polski. Najwięcej za robociznę zapłacić trzeba w Warszawie i jej okolicach, najtaniej zaś jest na Podkarpaciu. Różne są też ceny materiałów wykończeniowych.
Planując wykończenie domu o średniej powierzchni 120 metrów kwadratowych, pod uwagę trzeba mieć standard wykonywanych prac. Przyjmuje się więc możliwość wykończenia ekonomicznego, pośredniego albo wysokiego. Najczęściej wybierana jest jakość pośrednia i właśnie taki cennik wam dzisiaj przedstawimy.
Ekipy remontowe za malowanie ścian biorą zwykle 10 złotych za każdy metr kwadratowy malowanej ściany. Nałożenie tynku na tej samej powierzchni kosztować będzie około 25 metrów kwadratowych, a montaż dodatkowej ścianki może wynieść średnio 37 złotych. Modne, podwieszane sufity to wydatek rzędu 80 złotych za każdy metr kwadratowy powierzchni, za gładzie zapłacić trzeba 23 złote, położenie glazury na każdym metrze kwadratowym to jakieś 45 złotych. Do tych kosztów należy dodać jeszcze ceny materiałów wykończeniowych: farby, gipsy, kleje, ścianki karton-gips. Kwota wzrośnie wtedy o kilka tysięcy złotych.
Położenie paneli kosztuje 15 złotych za każdy metr kwadratowy. Parkiet będzie droższy, bo monterzy biorą jakieś 36 złotych za każdy metr jego położenia. Za wylewkę zapłacić trzeba średnio 19 złotych a ułożenie płytek podłogowych 40 złotych. Do tego znowu dochodzi cena materiałów - jakieś 150 złotych na każdy metr kwadratowy powierzchni.
Średnia cena wykończenia małej łazienki z kabiną prysznicową to wydatek rzędu 10 000 złotych. Za większą, z wanną, geberitem i prysznicem zapłacimy nawet 15 000 złotych. Sporym wydatkiem jest też kuchnia - taka, w której gotowanie odbywać się będzie w pełnym komforcie kosztować może 20 000 złotych.
Do kosztów dochodzą jeszcze prace instalacyjne oraz usługi dodatkowe. Do takich zaliczać się będzie montaż kominka, wykonanie schodów, balustrad, założenie drzwi, oświetlenia czy dekorów ściennych. To kolejny wydatek rzędu nawet 15 000 złotych.
Wylicza się, że za całościowe wykończenie domu o powierzchni nie większej niż 120 metrów kwadratowych zapłacić trzeba jakieś 60 000 - 70 000 złotych. To łączny koszt robocizny i materiałów wykończeniowych. W standardzie wysokim koszt ten wzrośnie nawet dwukrotnie. Trzeba mieć to na uwadze, planując kupno domu. Potwierdza się też wersja, że całość wykończenia domu na "tip-top" trwa najczęściej nawet kilka lat.
Źródło: www.projektyprestige.pl.
Komentarze
Każda zmiana wystroju mieszkania ciągnie za sobą koszty, dlatego podczas planowania remontu warto stworzyć kosztorys i przejrzeć cenniki firm remontowo budowlanych by wybrać najbardziej korzystną ofertę dla siebie. Położenie podłóg, malowanie ścian, gipsowanie, tynkowanie - każda z tych usług jest osobno wyceniana.