Czołowi producenci sztabek złota

Sztabki złotaCzy wszystkie sztabki złota są takie same? W żadnym razie! Nawet tu, w tym świecie czystego kruszcu, liczy się marka.

Oto lista najbardziej poważanych światowych producentów sztab złota.

Nie chodzi o to, że jedne sztabki są lepsze od innych. Rozróżnienie między poszczególnymi producentami ma znaczenie inwestycyjne. Firmy rozpoznawalne, uznane na całym świecie dają gwarancję szybszej odsprzedaży sztabki. Co więcej, różne przedsiębiorstwa produkują sztabki w różnych rozmiarach i odmianach. Warto więc dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

PAMP Suisse

Ticino może się niektórym kojarzyć z górami. Nic dziwnego. W tym szwajcarskim kantonie znaleźć można takie szczyty, jak Adula, Piz Medel czy Vogelberg. Wszystkie liczą ponad trzy tysiące metrów wysokości i należą do malowniczej czołówki Alp. Z punktu widzenia inwestora interesującego się złotem Ticino ważne jest z innego powodu.

To tam, w 1977 roku, powstała firma PAMP Suisse. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw w branży. Wśród sztabek są małe, o wadze do 10 gram, ale także duże, o ciężarze liczącym 10 kg.

Sztabki złota produkowane przez PAMP mają z reguły certyfikat. Dzięki temu można od razu rozpoznać, że mamy do czynienia z wyrobem tej firmy.

RCM - Royal Canadian Mint

Kiedy myślimy o złocie, siłą rzeczy gdzieś na horyzoncie pojawia się Kanada. To przecież tam rozgrywało się wiele historii poszukiwaczy samorodków, o których czytaliśmy w dzieciństwie. Dziś Kanada jest jednym z tych miejsc, w których powstają cenione na całym świecie sztaby złota. Produkuje je Royal Canadian Mint.

Firma, znana powszechnie jako RCM, zajmowała się początkowo biciem kanadyjskich monet. W tamtych czasach należała do rządu brytyjskiego. Po przejęciu przez Kanadyjczyków RCM zaczęła inwestować w inne dziedziny. W tym - produkcję sztabek.

Ich charakterystyczną cechą jest rozmiar. Zwykle są mniejsze od tych oferowanych przez konkurentów. Najpopularniejszym wyrobem są sztabki o wadze 1 uncji. Można je znaleźć w ofercie większości sprawdzonych sprzedawców internetowych.

Perth Mint

Także Australia była miejscem prawdziwej gorączki złota. Faktyczny rozwój tego kraju rozpoczął się właśnie po odkryciu znaczących złóż kruszcu. Licząca ponad 100 lat mennica z Perth, tak jak RCM, należała kiedyś do Brytyjczyków. Australia przejęła ją w roku 1970. W sam raz na wielki moment, jakim było odejście przez USA od standardu złota.

Cechą charakterystyczną sztabek z Perth Mint jest piękno wykonania i wykończenia. To produkty, które nie tylko pozwalają zachować wartość pieniądza, ale także świetnie wyglądają. Także w tym przypadku większość oferty stanowią sztabki małe - do 1 uncji.

Inne firmy

Obok wielkiej trójki na rynku sztabek działają także inne firmy. Duże sztabki produkuje Johnson Matthey Gold Bars. Z kolei wyroby Sunshine Mint znane są z pożądnych certyfikatów. Warte wymieniania są także NTR czy Credit Suisse.

Kiedy więc będziecie wybierać sztabki, zwróćcie uwagę na producenta. Lepiej przecież wiedzieć, co się kupuje, prawda?

Autor: www.mennicastaropolska.pl.

Komentarze