Jak utrzymać się na studiach?

Utrzymanie na studiachJak utrzymać się na studiach? Wielu młodych ludzi, którzy idą na studia, musi nagle nauczyć się gospodarować swoimi pieniędzmi. Koszty życia w dużym mieście niedaleko uniwersytetu czy politechniki są większe, niż w małych miejscowościach.

Jednym z pierwszych problemów studenta jest wybór miejsca, w którym będzie mieszkał i odwieczne pytanie - akademik czy stancja? Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Akademik zazwyczaj jest nieco tańszy niż mieszkanie na stancji, a poza tym jego mieszkańcy nie muszą oszczędzać na wodzie ani prądzie - mogą się po prostu nie przejmować tym, że zbyt dużo ich zużywają.

Jednak nie każdemu odpowiada mieszkanie z wieloma innymi, często obcymi ludźmi i dzielenie pomieszczeń sanitarnych, jak na przykład łazienka. Koszty życia na stancji są zazwyczaj nieco większe, ale jednak zawsze jest to własny kąt, którym student zarządza sam. Jednak opcja ta stawia z kolei nieco inne problemy - trzeba trafić na dobrych, nieuciążliwych współlokatorów. Co więcej, dochodzi kwestia dzielenia mieszkania na pokoje oraz przydziału mebli. Jednak wybór stancji to szansa na znalezienie mieszkania o dogodnej lokalizacji, na przykład blisko uczelni albo z dala od zgiełku centralnej części miasta. Student musi dobrze się zastanowić, czego oczekuje od swojego nowego lokum.

Bardzo ważną kwestią staje się też żywienie. Studenci muszą wybierać między przygotowywanymi daniami, na przykład na stołówkach, a samodzielnym przyrządzaniem jedzenia. Pierwsza opcja zazwyczaj jest nieco droższa, jednak - zależnie od gustów i konkretnego miejsca - nierzadko też mniej smaczna. Do samodzielnego przygotowywanie jedzenia potrzeba pewnych zdolności kulinarnych i czasu, a ceny detaliczne żywności potrafią się szybko zmieniać.

Studenci nie mają dużo pieniędzy, a przynajmniej tak jest najczęściej. Czas studiów to także nowe pokusy, wyrwanie się spod kontroli rodziców, chęć zaliczania imprez w mieście. Student musi być rozsądny, żeby znaleźć właściwą proporcję między imprezowaniem, zabawą a nauką. Trzeba pamiętać, że imprezowy tryb życia jest dość kosztowny.

Niektórzy muszą także podjąć samodzielną pracę, aby się utrzymać - jest to szkoła odpowiedzialności i samodzielności. Warto mieć na uwadze, że studia to czas przygotowujący do całkowicie samodzielnego i dorosłego życia, bez ułatwień i ciągłej pomocy finansowej ze strony rodziców.

Komentarze

Łukasz
Myślę, że na ten problem trzeba spojrzeć szeroko. Zdecydowanie lepiej studia od początku postrzegać jako środek, drogę do celu - ja od początku postawiłem na pracę, bo wiedziałem, że uniwerek mnie do pracy nie przygotuje, a zdawałem dzięki fachowemu wsparciu https://dyplomowani.pl/ Dziś pracuję w zawodzie i jestem ok