Srebro czy złoto - co powinien wybrać inwestor?

Inwestowanie w złoto lub srebroSrebro i złoto to metale szlachetne, które są przedmiotem zainteresowania nie tylko jubilerów, ale również inwestorów. Kiedy warto zainwestować w cenne metale? Czy bardziej opłaca się inwestycja w srebro, czy w złoto? Na co warto uważać podczas inwestowania?

Złoto i srebro - metale z długą historią

Zarówno złoto, jak i srebro są kruszcami o bogatej historii. Od tysiącleci są one materiałem płatniczym uznawanym na całym niemal świecie. Metale te w przeciwieństwie do wielu narodowych walut charakteryzują się bardzo stabilną pozycją. Co ciekawe podczas kryzysów gospodarczych i politycznych, a także w czasie różnego rodzaju kataklizmów ich wartość wzrasta. Jak pokazuje historia posiadanie złota i srebra daje większe poczucie bezpieczeństwa niż nieruchomości.

Inwestycje w metale szlachetne - złoto czy srebro?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy korzystnej jest zainwestować swoje oszczędności w złoto czy w srebro. Wiele zależy tu od naszych możliwości finansowych, a także preferencji odnośnie inwestycji. Dla wielu inwestorów barierą nie do przekroczenia jest cena. Nie da się ukryć, że złoto jest znacznie droższe od srebra. Jeżeli nie stać nas na zakup złotych sztabek lub monet, a jednocześnie chcielibyśmy rozpocząć przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne, srebro będzie rozsądnym wyborem. W przypadku, kiedy myślimy o krótkofalowej inwestycji, dzięki której mamy szanse na zarobienie większej sumy pieniędzy - również srebro wydaje się racjonalnym rozwiązaniem.

Zalety i wady inwestowania w złoto

Złoto jest bez wątpienia najpopularniejszym metalem inwestycyjnym. Do jego zalet należy bardzo stabilna pozycja na rynku. Wahania cen złota, o ile w ogóle następują, nie są bardzo odczuwalne. Żółty metal jest idealnym wyborem dla osób, które szukają zabezpieczenia swojego majątku na wypadek kryzysowych sytuacji. Złoto jest powszechnie dostępne, dlatego nikt nie będzie miał problemu z jego nabyciem lub sprzedażą. Wielkim atutem złota jest fakt, że jego zakup nie podlega opodatkowaniu, co czyni inwestycję bardziej przystępną.

Warto zdawać sobie sprawę, że inwestycje w złoto mają również swoje wady. Jego stabilna cena dla niektórych może być mankamentem. Decydując się na zakup złota, mamy małe szanse na szybki zarobek. Jest to metal dedykowany wszystkim tym, którzy myślą o inwestycjach długofalowych. Wysoka cena to dla wielu osób jeden z głównych mankamentów żółtego metalu. Współcześnie niewiele osób może pozwolić sobie na zakup większych ilości złota.

Dodatkowym problemem jest fakt, że ten cenny materiał jest często podrabiany. Jeżeli kupujemy złoto u nieznanego dostawcy, a dodatkowo płacimy za nie stosunkowo niewiele, musimy liczyć się z tym, że jest to falsyfikat. Rozpoznanie podrobionego złota, zwłaszcza kiedy decydujemy się na nabycie sztabek jest bardzo trudne.

Srebro - plusy i minusy inwestycji w popularny metal

Niezaprzeczalnie największym atutem srebra jako metalu inwestycyjnego jest jego cena - zdecydowanie niższa niż cena złota. Za jej sprawą na inwestycje w ten metal może pozwolić sobie praktycznie każdy. Charakterystyczną cechą tego kruszcu są duże wahania cenowe, które mogą być poczytywane zarówno jako wada, jak i zaleta. Srebro jest metalem, którym interesują się osoby szukające większego zysku w krótkim czasie. I rzeczywiście, inwestując w srebro możemy zarobić dużo. Problem jednak w tym, że taka inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem - równie dobrze możemy stracić nasze oszczędności. Srebro, podobnie jak i złoto jest metalem powszechnie dostępnym. Współcześnie możemy zakupić srebrne sztabki o różnej wadze, jak i monety bulionowe. Dodatkowo w przypadku srebra istnieje mniejsze zagrożenie fałszerstwem. Jako, że metal ten nie należy do najdroższych, jego podrabianie nie jest opłacalne.

Nie sposób przeoczyć jednej, poważnej wady inwestowania w srebro jego zakup obarczony jest podatkiem VAT, co znacznie zwiększa koszty całej inwestycji.

Problemy z przechowywaniem cennych kruszców

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup złota czy srebra, staniemy przed problemem przechowywania szlachetnego metalu. Współcześnie możemy zdecydować się na przechowywanie kosztowności w skrytkach bankowych. Powstają również instytucje, które oferują nam przechowywanie kruszców. Powierzenie naszego dobytku zewnętrznej instytucji jest z jednej strony korzystne - dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy obawiać się o jego kradzież, jesteśmy więc spokojni. Z drugiej z kolei jest to duże ryzyko, jeżeli złoto i srebro jest dla nas zabezpieczeniem majątku. Jak pokazuje historia, powierzenie majątku instytucjom lub/i osobom trzecim zazwyczaj prowadzi do jego utraty.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się więc ukrycie cennych kruszców we własnym zakresie. Pamiętajmy, że sejf wbrew pozorom nie jest dobrym miejscem do tego celu - potencjalni włamywacze najprawdopodobniej zechcą go przeszukać na samym początku. Lepszym pomysłem wydaje się wykorzystanie swojej kreatywności i wymyślenie skrytki, której nikt nie weźmie nawet pod uwagę.

Autor: www.numizmatykatorun.pl.

Komentarze