Jak wycenić mieszkanie na sprzedaż?

Wycena mieszkania na sprzedażKiedy decydujesz, że chcesz sprzedać posiadane mieszkanie, należy zastanowić się nad jego wyceną. Warto to zrobić umiejętnie, uwzględniając wiele rzeczy. Pamiętajmy, że ceny nieruchomości na rynku ciągle rosną, jednak trzeba wiedzieć też to, że zbyt wysoka wycena mieszkania, może odstraszyć potencjalnych zainteresowanych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wyceny mieszkań pod sprzedaż, np. ile kosztuje wycena nieruchomości lub jak ją wykonać, przeczytaj ten poradnik!

Wycena mieszkania

Aktualnie mamy do dyspozycji kilka sposobów na oszacowanie wartości nieruchomości. Nie określa się jednak najlepszego sposobu. Najlepiej jest podejść do tego tak, aby skorzystać z kilku sposobów wyceny. Wtedy kolejno dopiero wybrać najkorzystniejszy dla nas.

Dlaczego należy dokonać wyceny mieszkania?

Przyda się ona nie tylko w przypadku sprzedaży nieruchomości, lecz także w innych sytuacjach. Kupowałeś kiedyś ubezpieczenie dla mieszkania, lub domu? Jeżeli nie, to właśnie w takiej sytuacji przydać może się wycena nieruchomości.

Kwestią, o której należy pamiętać, jest to, żeby nie zaniżać wartości nieruchomości przy wykupie ubezpieczenia, gdyż skutkować to może utratą sporej sumy pieniędzy podczas wypłaty odszkodowania za wyrządzone ewentualne szkody, które zostały zgłoszone do ubezpieczyciela.

Sposoby na wyceny nieruchomości

Przechodząc do sedna tematu, wyszczególnić można dwie możliwości wyceny nieruchomości. Jest to wycena bezpłatna, oraz płatna.

Metoda bezpłatna

Jeżeli chcesz wycenić mieszkanie za darmo, możesz spojrzeć w kierunku wycen bezkosztowych polegających na przeglądzie cen ofertowych. Zastanawiasz się jak to zrobić? Otóż nie ma w tym nic trudnego. Wystarczy, że przejrzysz oferty mieszkań podobnych do Twojego (metrażem, standardem, czy lokalizacją). Kolejną rzeczą jest sprawdzenie aktualności wybranej oferty. Najlepiej skupiać się na tych, które są stosunkowo świeże, czyli mają maksymalnie kilka tygodni. Na takie oferty warto zwracać uwagę, ponieważ starsze mogą mieć już niejednokrotnie zmienioną cenę. Na koniec wszystkie wyselekcjonowane przez siebie oferty porównaj ze sobą, oraz swoim mieszkaniem i wyciągnij wnioski.

Drugą bezkosztową metodą, z jakiej można skorzystać w przypadku wyceny mieszkania, jest bezpłatna wycena nieruchomości online. W sieci bez większych problemów możesz znaleźć specjalne kalkulatory, dzięki którym można obliczyć wartość rynkową nieruchomości. Nie można jednak w 100% sugerować się takimi wynikami. Można natomiast, otrzymane wyniki porównać z pierwszą metodą opisaną powyżej. Wtedy otrzymamy wynik całkiem miarodajny.

Jeżeli dwa powyższe sposoby do Ciebie nie przemawiają, możesz również skupić się na śledzeniu ofert w prasie, czy różnych serwisach ogłoszeniowych. Na ich podstawie możesz wywnioskować średnią cenę nieruchomości. Warto obserwować rynek nieruchomości, gdyż dzięki temu będziemy wiedzieć co się na nim dzieje. Czy na dany moment ceny szybują do góry, czy wręcz odwrotnie.

Metoda płatna

Wyżej poznałeś bezpłatne metody wyceny swojej nieruchomości. Czas zająć się tymi odpłatnymi. Otóż oczywiście jak zapewne można się domyślić, główną z płatnych metod wyceny jest skorzystanie z pomocy specjalisty.

Jeżeli zdecydowałeś się na pomoc agencji w sprzedaży swojego mieszkania, wycena może być w cenie usług. Jeżeli mamy taką możliwość, warto, jest z niej skorzystać, gdyż wycena będzie przeprowadzona w fachowy sposób, z zachowaniem wszelkich aktualnych danych.

Jeśli jednak sprzedajesz mieszkanie na własną rękę, możesz pokusić się o wynajęcie rzeczoznawcy majątkowego. Wycena wykonana przez taką osobę jest bardzo wiarygodna, lecz trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Rzeczoznawca majątkowy przygotowuje tzw. operat szacunkowy. Nazywa się tak opinia autorska o wartości nieruchomości. Operat szacunkowy stanowi także dokument urzędowy, który sporządzony jest wyłącznie w formie pisemnej. Kolejną rzeczą, jakiej może dokonać rzeczoznawca, jest opinia o cenie. Zdecydowanie skorzystanie z pomocy takiego fachowca przełoży się na trafną wycenę Twojej nieruchomości.

Sprawdź szczegóły: https://bwn-rzeczoznawca.pl/.

Czasami zatem warto poświęcić nieco gotówki, lecz dzięki temu zdobyć trafną wycenę swojej nieruchomości. W ten sposób możemy szybko pozyskać klienta i sprzedać nasz lokal.

Sprzedaż mieszkania

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę - ceny

Przy tej formie wyceny warto zatrzymać się nieco dłużej. Ponadto w dalszej części tekstu poznasz orientacyjne koszty, jakie trzeba ponieść w przypadku wyceny mieszkania.

Rzeczoznawca majątkowy, aby oszacować wartość mieszkania, bierze pod uwagę kilka kwestii. Otóż są to kolejno, lokalizacja, kondygnacja, jak również rozkład mieszkania i jego parametry fizyczne, stan nieruchomości, czy bliskość komunikacji miejskiej itp. Poniżej znajdziesz opis przykładowych kwestii.

Lokalizacja

Oczywiste jest, że lokalizacja odgrywa czasami kluczową rolę w przypadku wycen mieszkań. Im w atrakcyjniejszym położeniu znajduje się mieszkanie, tym jego wartość będzie wyższa. Często także wpływ na cenę mieszkania może mieć fakt, czy znajduje się ono w centrum, czy być może przy jednej z głównych ulic, a także to, na którą stronę (ulicy, podwórka) wychodzą okna i balkon (o ile mieszkanie go posiada).

Kondygnacja

Wartość mieszkania może być również uwarunkowana jego położeniem w budynku. Mowa głównie o tym, na jakim piętrze znajduje się lokal. Otóż przyjmuje się, że najbardziej atrakcyjnym piętrem jest drugie, oraz trzecie. Jeżeli chodzi o lokale użytkowe, najatrakcyjniejszym miejscem będzie parter. Wycena mieszkania zawsze uwzględnia kwestie związane z kondygnacją budynku.

Rozkład mieszkania i jego parametry fizyczne

Wycena nieruchomości, nie może obejść się bez wyżej wymienionych rzeczy. Logiczne jest, że im większa powierzchnia mieszkania, tym jego cena będzie szybowała w górę. Wartość nieruchomości będzie także wyższa kiedy np. w kuchni będzie znajdowało się okno, lub uwarunkowana może być od ilości pokoi w lokalu. Ostatnimi czasy na rynku nieruchomości coraz bardziej poszukiwane są lokale z miejscem parkingowym, lub chociażby parkingiem podziemnym. To wszystko pozytywnie działa przy wycenie mieszkania. Warto wiedzieć, że wartość nieruchomości może być niższa jeżeli będą się w niej znajdywały np. pokoje przechodnie.

Stan nieruchomości

Rzeczoznawca, który dokonuje wyceny mieszkania, na pewno weźmie pod uwagę jego stan, a także, chociażby rodzaj technologii budowlanej, na jakiej budynek został wykończony. Rodzaj budynku, stan techniczny, data powstania, czy standard wykończenia również zostanie wzięty pod uwagę.

...i inne...

Oczywiście to nie wszystkie kwestie, jakie rzeczoznawca weźmie pod uwagę przy wycenie nieruchomości. Są to jednak jedne z najważniejszych rzeczy.

Rzeczoznawca podczas czynności wyceniania może zastosować jedną z czterech metod wyceny:

  • dochodową,
  • porównawczą,
  • mieszaną,
  • kosztową.

Jeżeli natomiast chodzi o koszty wyceny, jakie musimy ponieść w przypadku pracy rzeczoznawcy, będzie to około 400-1000 zł. W zależności, z jakiego i jakich usług rzeczoznawcy majątkowego skorzystamy. Najczęściej jednak koszty związane z wyceną są ustalane indywidualnie, gdyż na ich wzrost może wpłynąć kilka czynników jak np.:

  • niejasna sytuacja prawna,
  • konieczność wykonania pogłębionej analizy,
  • nietypowy charakter nieruchomości

i inne.

Dobre rady

Skoro już wiesz, jak wygląda wycena mieszkania na sprzedaż, kolejnym krokiem, jaki do Ciebie należy, jest ustalenie, czy dokonasz jej sam, czy być może skorzystasz z pomocy specjalisty. Pamiętaj jednak, że samodzielne wycenianie może wiązać się z niedociągnięciami, które mogą przełożyć się na zaniżoną cenę, lub zawyżoną. Najlepszą opcją, aby wycenić mieszkanie, jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który zrobi to fachowo.

Podsumowanie

Okazuje się, że wycena mieszkania wcale nie jest procesem skomplikowanym. Warto jednak zastanowić się jakiej wyceny chcemy. Czasami warto poświęcić te kilkaset złotych i otrzymać fachową wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, która będzie najbardziej wiarygodna.

Komentarze