Komis a skup samochodów - podobieństwa i różnice

Sprzedaż samochodu do skupu autCzym różni się komis od skupu samochodów? Pojęcia komisu i skupu samochodowego są bardzo często mylone ze sobą. Prowadzi to do wielu błędów i nieporozumień. Tymczasem w praktyce, choć skup samochodów i komis mają ze sobą wiele wspólnego, to jednak w praktyce są czymś innym. Jakie są pomiędzy nimi podstawowe różnice?

Metodologia działania

Skup samochodów za gotówkę działa w bardzo prosty sposób. Skupuje on samochody, które w następstwie tego stają się jego własnością. Oczywiście nie są nią na stałe. Po pewnym czasie zostają one dopuszczone do sprzedaży jako samochody używane (w przypadku nowszych i sprawniejszych samochodów), bądź przeznaczone na części - w przypadku pojazdów mocno zniszczonych czy nawet uszkodzonych.

W przypadku komisu samochodowego sprawa wygląda nieco inaczej. Klasyczny komis nie staje się typowym "posiadaczem" danego pojazdu. Jest on po prostu pośrednikiem pomiędzy Sprzedającym a potencjalnym nabywcą. Co to oznacza? W praktyce oznacza to, że nie sprzedamy samochodu uszkodzonego, czy też zniszczonego. W profesjonalnym komisie nie sprzedamy też auta, które ma na przykład kilkanaście lat. Z kolei w skupie sprzedamy wszystko (no chyba, że mamy zalany samochód).

Czas trwania transakcji

W przypadku skupu aut używanych najbardziej czasochłonnym etapem jest oczywiście wycena. Najczęściej składa się ona z dwóch etapów - wyceny wstępnej i końcowej. Nie wchodząc w szczegóły, może ona trwać kilkadziesiąt minut. Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy a także gdzie odbywa się wycena.

Komisy samochodowe realizują transakcję znacznie dłużej. Może ona trwać nawet kilkanaście dni! Nie łudźmy się, że po sprzedaży auta do komisu od razu dostajemy pieniądze. W ogromnej większości przypadków czekamy na moment, gdy Kupujący zainteresuje się naszym pojazdem. Co ważne - może się okazać, że kwota którą otrzymamy za nasze auto wcale nie będzie taka, jakiej oczekiwaliśmy. Może być to związane na przykład z obniżkami, które komisant może wprowadzić, by sprzedać dany pojazd.

Prowizja i wypłaty

Z reguły skup używanych samochodów nie bierze zbyt dużej prowizji, bądź też - czasem nie decyduje się na nią w ogóle. Często jest tak (choć nie jest to regułą), że sprzedając auto do skupu sprzedamy go po cenie rynkowej. Inaczej sprawa może wyglądać na przykład wtedy, gdy sprzedajemy pojazd mocno uszkodzony bądź nawet zniszczony. Wtedy suma wypłaconych nam pieniędzy będzie równa cenie części, na które dane auto możemy rozebrać...

W przypadku komisu samochodowego sprawa wygląda nieco inaczej. Komisant nie zakupi od nas samochodu w cenie rynkowej, gdyż naliczy on swoją prowizję. Będzie ona tym większa, im droższy samochód chcemy sprzedać. Czasami koszty jakie z tego tytułu poniesiemy mogą być liczone nawet w tysiącach złotych.

Komis samochodowy

Co się dzieje z autem?

Skup samochodów używanych może z zakupionym samochodem zrobić dosłownie wszystko. Jeśli jest to pojazd w miarę nowy, może go upłynnić na rynku samochodów używanych. Uszkodzony wóz można oddać do naprawy wykwalifikowanemu mechanikowi bądź blacharzowi. Z kolei w przypadku zniszczonych samochodów (bądź bardzo zużytych), skup najprawdopodobniej rozbierze je. W grę wchodzą wszystkie elementy, które mogą zostać ponownie wykorzystane - od lusterek, po zderzaki i elementy silnika. Z reguły taki proceder jest dosyć opłacalny o ile personel skupu wie, co można z danymi częściami zrobić.

Komis samochodowy nie angażuje się aż tak bardzo w naprawę auta. Owszem, jego pracownicy mogą go wyczyścić, odkurzyć bądź ogólnie posprzątać. Niemniej nie liczmy na to, że komis zakupi od nas mocno zużyte auto i "zrobi z nim porządek".

Sprzedajemy hurtem?

Co jeśli mamy firmę i chcemy sprzedać kilka samochodów z rzędu? Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście sprzedanie ich w skupie. Dlaczego? Skup aut gwarantuje nam szybki proces transakcji. Nie musimy czekać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dni na wypłatę pieniędzy za sprzedane auta. Z kolei w przypadku komisów, sam proces spełnienia wszystkich formalności trwałby co najmniej kilka dni. Tymczasem każdy przedsiębiorca chciałby, by jego samochody zostały możliwie jak najszybciej sprzedane.

Wycena samochodu

Wycena sprzedawanego samochodu to czynność, która odbywa się prawie wyłącznie w skupach samochodowych. Komisy rzadko oferują taką usługę a jeśli już oferują - to najczęściej płatną. Z kolei skup dokona nam wyceny za darmo. I to w pełni profesjonalnie. Nawet jeśli nie sprzedamy naszego pojazdu do wybranego autoskupu, zawsze mamy ustaloną cenę rynkową, którą można podać na przykład w ogłoszeniu.

Skup aut

Podsumowując, oferta skupów samochodów jest znacznie korzystniejsza, niż oferta komisów. W przypadku tych pierwszych możemy liczyć na znacznie szybszą wypłatę pieniędzy, darmową usługę wyceny samochodu itd. Co ważne - w przypadku skupu nie "zamrażamy" auta do momentu gdy go sprzedamy. Przypomnijmy, że pozostawiając w komisie swój używany samochód nie możemy go używać do jakichkolwiek celów. W gruncie rzeczy powierzamy więc komuś swój pojazd, nie wiedząc, kiedy tak naprawdę dojdzie do transakcji.

Komentarze

Kowal
Swoje używane auto oddałem do http://autoskup-lom.pl/auto-skup-katowice/ i byłem bardzo zadowolony. Nie musiałem zajmować się sprzedażą, a gotówkę otrzymałem od ręki.