Kiedy najlepiej kupić samochód?

Kupno samochoduRozważając decyzję o zakupie samochodu, niezależnie od tego, czy będzie to nowe auto z salonu, czy używany egzemplarz z ogłoszenia, warto wybrać najbardziej korzystny okres, który będzie sprzyjał kupującym.

Transakcja przeprowadzona w odpowiednim czasie daje szansę uzyskania atrakcyjnej ceny, zakup młodszego rocznika lub w przypadku pojazdu z salonu - dodatkowe wyposażenie w cenie auta. Kiedy jest najlepszy okres, by kupić auto nowe, a kiedy używane?

Przygotowanie do zakupu

Kierowcy zazwyczaj są pewni auta, które zamierzają kupić. Gdy zostanie już wybrana marka i model, jego wyposażenie, rodzaj silnika, kolorystyka, oraz zarezerwowana odpowiednia suma pieniędzy na koncie osobistym klienta, nastaje czas wyboru miejsca zakupu. W przypadku auta nowego warto znaleźć dealera, który za taki sam pojazd, z tym samym wyposażeniem, zaoferuje najniższą cenę.

Gdy ktoś jest zainteresowany samochodem używanym, powinien dodatkowo sprawdzić wszystkie słabe punkty danego modelu, by w czasie zakupu wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Okresy, w których najkorzystniej dokonać zakupu

Najlepszy czas na zakup auta to ten, w którym sprzedawcy w największym stopniu zależy na pozbyciu się danego egzemplarza. Jeśli chodzi o auta używane, powoli zacierają się różnice cenowe aut kupowanych jesienią i wiosną, w tej chwili nie ma to większego znaczenia. Większą rolę zaczynają odgrywać takie szczegóły, jak np. aktualna pogoda. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, że właściciel pojazdu zgodzi się zejść nieco z ceny w niedzielny, mroźny lub deszczowy poranek na giełdzie, który skutecznie zniechęcił pozostałych kupujących.

W przypadku samochodów nowych sprawa wygląda nieco inaczej. Są okresy, w czasie których dealerzy stosują dużo rabatów i promocji, są one najczęściej związane z wyprzedażą starego rocznika pod koniec lub na początku roku kalendarzowego. Wtedy jest jeden z najlepszych okresów, gdy można kupić nowy auto po okazyjnej cenie. Liczyć można również na wiele dodatków, takich jak bezpłatne ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu czy od następstw nieszczęśliwego wypadku. Mało kto wie, że korzystniej jest również dokonać zakupu pod koniec każdego okresu rozliczeniowego, może to być koniec miesiąca czy roku, sprzedawcom w znacznie większym stopniu zależy na poprawie sprzedaży,  i o wiele łatwiej łatwiej liczyć na dodatkowe zniżki.

Zakup uzależniony od zdobycia funduszy

Najlepszym źródłem funduszy na zakup samochodu dla klientów indywidualnych byłaby lokata terminowa przeznaczona na ten cel, jest to jednak tylko marzenie dla większości kupujących. Pozostali muszą posiłkować się kredytem gotówkowym lub limitem w rachunku bankowym, tzw. linii kredytowej. Mimo, że wielu kupujących wie jak otrzymać niższą cenę zakupu auta, uzależnioną od danego okresu, to często trudno otrzymać żądaną kwotę kredytu w wyznaczonym terminie, by móc wpłacić ją na rachunek dealera w odpowiednim momencie. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z uzyskaniem kredytu np. z powodu posiadania innych pożyczek. W takim przypadku warto rozważyć produkt, który połączy ze sobą wszystkie zobowiązania, taki jak pożyczka konsolidacyjna, czy kredyt konsolidacyjny, dostępny np. w Eurobanku.

Wykorzystanie najlepszego okresu na zakup samochodu to duże oszczędności, które można poczynić. Niższa kwota zapłaty przekłada się w bezpośredni sposób na wyższe środki, które zostaną na koncie oszczędnościowym, lokacie terminowej, czy też pozwolą zaciągnąć niższy kredyt gotówkowy, umożliwiający krótszy okres kredytowania lub niższą wysokość raty.

Komentarze

Ada
Lepiej wejść na Motonegocjator. pl - nie dość, że samochody NOWE, to i z wysokimi rabatami, więc można zaoszczędzić sporą sumkę. Miałam akurat to szczęście, że kupiłam samochód za pośrednictwem tego portalu i to ze zniżką prawie 30%, więc z czystym sumieniem mogę polecić każdemu :)
Kasiula84
W artykule jako główne źródło pieniędzy na zakup samochodu przedstawione są środki z kredytu. Jeśli planujemy kredyt na auto, warto przeanalizować oferty leasingu (np. EFL, Idea, Getin, Raiffaisen, PKO). Często są korzystniejsze niż warunki kredytowe. Warto też przy ograniczonym budżecie przyjrzeć się ofertom poleasingowym.
Maks
Jest sporo powodów, by kupić auto nowe. Nowsze samochody mają bardziej zaawansowaną technologię, a tej cechy nie należy lekceważyć - zwłaszcza w aspekcie zużycia paliwa (ogromne postępy zostały dokonane w tej dziedzinie stosunkowo niedawno) oraz bezpieczeństwa. Funkcje takie jak kontrola stabilności mogą ratować życie kierowcy czego oczywiście przecenić również nie możemy.
Artur
Nie znam się za bardzo na autach dlatego korzystałem z usług automotogo. Za niewielkie pieniądze sprawdzili dla mnie auto i jestem mega zadowolony. Raport stanu technicznego dostałem na maila, także nie kupowałem kota w worku
Aron
Warto przy zakupie z drugiej reki zdać się na profesjonalnego testera; obejrzy, dogra sprowadzi furę pod dom.
Kotar
Kupować nowy, czy używany samochód? Z pewnością olbrzymia ilość osób planujących kupno samochodu zderza się z tego typu rozterką wielokrotnie.
Każdego roku sprzedaż używanych samochodów przewyższa zakup nowych w stosunku trzy do jednego!
Infocar
Większość samochodów używanych sprzedawana jest w salonach sprzedaży. Najlepszej jakości auta znaleźć można w ramach zatwierdzonych programów wprowadzanych przez producentów konkretnych marek. Zapłacimy więcej za samochód, ale odnosimy wrażenie podobne temu, które towarzyszy zakupowi auta nowego.
Marcin
Największym minusem przy kupnie samochodu używanego jest niepewność dotycząca historii samochodu. Przekręcanie licznika jest nadal wielkim problemem.
Mirek
Zakup u renomowanych sprzedawców będzie droższy niż w prywatnych komisach, ale możemy otrzymać pisemną gwarancję legalności i stanu technicznego. Sprzedający zobowiązuje się, że auta zostały sprawdzone pod kątem prawnym i technicznym. Często otrzymujemy też gwarancję na samochód. Zakupy na aukcjach, czy w komisach, to oczywiście najniższe ceny, ale prawdziwie dobre okazje są rzadkie i kupujący mają niewielką szansę na ewentualną reklamację u sprzedawcy.