Podwójny Orzeł

Podwójny OrzełSą takie monety, które chce mieć w swojej kolekcji praktycznie każdy miłośnik numizmatyki oraz inwestor. I należą do nich nie tylko najbardziej nietypowe, a tym samym cenne okazy, ale również te wybite w dużym nakładzie, za to historyczne lub po prostu: klasyczne. Oba te warunki spełnia amerykańska moneta Double Eagle, czyli Podwójny Orzeł. Jeszcze jej nie znasz? To zdecydowanie warto poznać jej historię oraz wartość!

Wyjątkowo cenna złota dwudziestodolarówka

Double Eagle to historyczna złota moneta o nominale 20 dolarów, która od 1834 do 1933 roku stanowiła prawny środek płatniczy w Stanach Zjednoczonych. Funkcjonowała zatem tak jak nasze obecne złotówki: płaciło się nią za zakupy. Jak widzisz po latach emisji, Podwójne Orły dostępne na rynku mogą być naprawdę stare, co czyni je niezwykle cennymi.

Na oszałamiającą nieraz wartość tych złotych dwudziestodolarówek wpływa nie tylko ich wiek, ale też to, przez co przeszły. Doskonałym przykładem jest unikatowy Double Eagle z 1933 roku, a więc najmłodszy ze wszystkich, za to najtrudniej dostępny. Cały nakład ostatnich wyemitowanych Podwójnych Orłów został zniszczony i tylko jeden egzemplarz zdążył być własnością prywatną. Przeszedł on przez ręce między innymi króla Egiptu, Farouka. W 2021 roku został sprzedany na aukcji za kwotę wręcz niezwykłą - 18,9 miliona dolarów!

Ponieważ dostępność monety Double Eagle jest mocno ograniczona, to egzemplarze pojawiające się na rynku (z różnych roczników) nie należą do najtańszych. Ale właśnie to czyni je doskonałą inwestycją - stale rosną na wartości. Warto przy tym pamiętać, że pojawia się sporo replik Podwójnych Orłów, które są naturalnie tańsze od oryginałów. Sprzedawca powinien jednak wyraźnie zaznaczyć, że taki egzemplarz jest repliką. Trzeba mieć to na uwadze szczególnie przy kupowaniu monety od osoby prywatnej, która może „zapomnieć” udzielić takiej informacji.

Bogata historia monety Double Eagle

Kongres USA uchwalił w 1792 roku ustawę Coinage Act of 1792, na mocy której wprowadzono do obiegu monety dziesięciodolarowe nazywane potocznie Orłem. W 1849 roku ustanowiono z kolei bicie złotych dwudziestodolarówek (Coinage Act of 1849), które od razu zyskały miano Podwójnego Orła - bo miały dwukrotnie wyższą wartość od Orłów. W początkowych latach, czyli od 1850 do 1907 roku, wybijana była Liberty Head Double Eagle projektu Jamesa B. Longacre’a, której awers zdobił profil Miss Liberty. Natomiast od 1907 do 1933 roku wybijano Saint-Gaudens Double Eagle projektu Augusta Saint-Gaudensa, w której przypadku awers zdobiła pełna sylwetka kroczącej Miss Liberty.

Sam pomysł wybijania złotych monet o nominale 20 dolarów wyniknął z potrzeby ograniczenia nakładu pracy w mennicach. Został jednak wprowadzony między innymi w efekcie kalifornijskiej gorączki złota, która w 1849 roku doprowadziła do nadmiernego skoku wartości srebra. Ponieważ rynek został zalany złotymi monetami, to upowszechniło się ono względem srebra. A w efekcie to drugie stało się bardziej wartościowe, niż wskazywał nominał funkcjonujących wówczas srebrnych jednodolarówek.

W efekcie wystąpienia w 1929 Wielkiego Kryzysu w USA, banki i inne instytucje finansowe zaczęły ogłaszać upadłość, a bezrobocie sięgało 20 procent, panowała też ogromna deflacja. Prezydent Roosevelt postanowił zwalczać kryzys przy pomocy reflacji. Zwiększenie cen produktów i usług miało wymagać zgromadzenia większej ilości fizycznego złota w gospodarce - postanowiono zatem… skonfiskować je obywatelom. I tak w 1933 roku wydano rozporządzenie zakazujące Amerykanom gromadzenie złota, w tym monet bulionowych i nakazujące jego sprzedaż do Rezerwy Federalnej. Na jego mocy wycofano również z emisji wszelkie nowe monety.

Polski złoty orzeł, czyli liczy się nie tylko Double Eagle

Czy wiesz, że Polska ma własnego złotego orła? Mowa tutaj o cennej złotej monecie Bielik wybijanej przez Mennicę Polską na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Bieliki są emitowane od 1995 roku i występują w czterech nominałach:

  • 50 zł - o masie 1/10 oz,
  • 100 zł - o masie ¼ oz,
  • 200 zł - o masie ½ oz,
  • 500 zł - o masie 1 oz - moneta uncjowa ma najwyższą próbę złota: Au 999,9.

Awers tej wyjątkowej monety bulionowej zdobi wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej, natomiast rewers - głowę orła z gatunku bielik.

Komentarze