Jak korzystnie sprzedać stare auto?

Sprzedaż starego autaWłaściciele starych lecz zadbanych aut często uważają, że żaden kupujący nie zainteresuje się kupnem ich wiekowego pojazdu i jedyną sensowną opcją jest dla nich stacja demontażu pojazdów, czyli auto kasacja. Nic bardziej mylnego! Jeśli Twoje auto przedstawia jeszcze jakąkolwiek wartość, to możesz wykorzystać inne możliwości, aby uzyskać dużo większą kwotę, niż w przypadku kasacji pojazdów, która przeważnie wycenia auta na podstawie jego masy własnej.

Warto rozważyć różne możliwości, ponieważ czasami nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy przechodzi nam koło nosa. Oczywiście czas załatwienia wszelkich formalności jest również bardzo ważny, dlatego postaram się jak najbardziej obiektywnie przedstawić Ci różne możliwości odsprzedaży, o których być może wcześniej nie miałeś pojęcia.

Wystawienia auta w serwisie ogłoszeniowym

W Polsce mamy kilka dużych portali ogłoszeniowych, gdzie możesz spokojnie ogłosić swój stary pojazd i czekać na kontakt od potencjalnych nabywców. Takie ogłoszenie motoryzacyjne, zwykle kosztuje w granicach 15-30 zł i niemal natychmiast Twoja oferta będzie widoczna w wynikach wyszukiwania serwisu. Przeważnie w formularzu dodawania nowego ogłoszenia, będziesz poproszony o podanie podstawowych parametrów pojazdu m.in:

  • rok produkcji;
  • pojemność i moc silnika;
  • aktualny przebieg;
  • kraj pochodzenia;
  • kolor;
  • itp.

Zalety takiego rozwiązania

Jeśli czas nie jest w tym wypadku Twoim priorytetem, to w ten sposób możesz uzyskać największą sumę pieniędzy za swoje stare i wysłużone auto. Możliwe również, że otrzymasz jakieś ciekawe propozycje zamiany (niekoniecznie na inny pojazd), którymi będziesz zainteresowany. Generalnie jest to opcja dla tych osób, których interesuje jedynie cena i jej jak największe wywindowanie. Nie ma sensu wystawiać auta w serwisie ogłoszeniowym, jeśli zamierzamy go sprzedać szybko i tanio. Jeśli poprzednie zdanie wydaje się dla Ciebie bez sensu to spróbuj, a się przekonasz. Po kilku minutach wyłączysz telefon i zadzwonisz do najbliższego skupu.

Minusy takiego rozwiązania

Sprzedaż starego samochodu na rynku wtórnym nie jest łatwa. Powiedziałbym nawet, że bardzo trudna. Czasami musimy umawiać się z klientami nawet kilka miesięcy, żeby doszło do transakcji, a przecież chodzi tylko o dodatkowe kilkaset złotych. Wraca tutaj problem czasu, jaki musimy poświęcić na odbieranie telefonów, tłumaczenie w kółko cały czas tych samych rzeczy różnym osobom, a także targowanie się, gdyż zazwyczaj potencjalni nabywcy chcieliby znać minimalną cenę już przez telefon. To na prawdę potrafi być męczące.

Przyklejenie kartek "Sprzedam!" na szyby i postawienie auta w ruchliwym miejscu

To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli mieszkamy blisko jakiejś głównej drogi. Czasami kierowcy zatrzymują się, oglądają na miejscu auto i w razie zainteresowania kontaktują się z Tobą. Można w ten sposób "odsiać" osoby kompletnie nie zainteresowane po obejrzeniu auta z zewnątrz. Używając auta na co dzień, także możemy w bezpiecznym miejscu umieścić taką kartkę, aby nie ograniczała Tobie widoczności. Bywa, że potencjalny kupiec może trafić się nawet pod hipermarketem.

Plusy takiego rozwiązania

Odsiewamy mało zainteresowane osoby, które chciałyby sobie tylko "pogadać", choć oczywiście też nie do końca. Na pewno znajdzie się mnóstwo obserwatorów, którzy odkryją w sobie znawcę motoryzacji i chętnie Cię o tym poinformują... Oczywiście klient od razu widzi co kupuje, dlatego jeśli już ktoś do Ciebie zadzwoni z takiej kartki, to będzie osobą bardziej zainteresowaną, niż kupiec z internetu.

Minusy takiego rozwiązania

Przede wszystkim znów marnujemy czas, a nawet mnóstwo czasu. Niekiedy auto jeszcze bardziej zardzewieje, zanim uda nam się znaleźć zdecydowanego klienta. Na pewno takie rozwiązanie kompletnie nie ma sensu, jeśli postawimy nasz samochód w mało ruchliwym miejscu. Wtedy może się nim zainteresować jedynie straż miejska albo ochrona obiektu (jeśli zostawimy nasz samochód na dłużej np. pod Biedronką). Właściwie to napisałem już przed chwilą o kolejnym dużym minusie tego rozwiązania - potencjalne mandaty, uszkodzenia auta, odstawienie na parking policyjny... Ogólnie rzecz biorąc, nie polecam takiego rozwiązania. Chyba, że mieszkamy w dobrej lokalizacji i nasze auto jest cały czas "na oczach".

Sprzedaż pojazdu w skupie aut

Jeśli zależy Ci na czasie, ale kwoty proponowane "na wadze" w stacji demontażu pojazdów Cię przerażają, to może skup aut używanych okaże się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Zazwyczaj kwoty proponowane przez takie firmy, są sporo wyższe niż te proponowane w kasacjach pojazdów. Załatwienie wszelkich formalności również nie stanowi problemu i cała transakcja zwykle przebiega szybko i bezstresowo. Skup proponuje Ci jakąś kwotę, a Ty ją akceptujesz albo nie. Skup aut jest dobrą alternatywą dla stacji demontażu pojazdów, jeśli oczywiście mówimy o profesjonalnej firmie z renomą. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie samochody można jeszcze sprzedać na części lub naprawić. Czasami takie inwestycje kompletnie nie mają racji bytu, więc kompletnie uszkodzone wraki nie znajdą zainteresowania ze strony skupów samochodów - Oni przecież także chcą zarobić.

Zalety takiego rozwiązania

Szybkie załatwienie wszelkich formalności. Zwykle wygląda to tak, że dzwonisz do firmy skupującej stare samochody, otrzymujesz wycenę (lub wstępną wycenę) przez telefon, a następnie umawiacie się na odbiór samochodu w dogodnym dla Ciebie miejscu i terminie. Wszelkie formalności załatwiane są na miejscu przez pracownika skupu aut, a Ty możesz spokojnie odetchnąć. Kolejną zaletą jest możliwość wynegocjowania zdecydowanie lepszej ceny, niż w przypadku stacji demontażu pojazdów. Na pewno nie będzie to cena rynkowa, ponieważ taka firma również musi coś na tym interesie zarobić - bądźmy szczerzy, ale też nie będzie to 400-500 zł za w pełni sprawne i jeżdżące auto, jak w przypadku kasacji pojazdów. Jeśli skorzystamy z usług legalnie działającej firmy, to mamy 100%-wą pewność co do transakcji i spokój jeśli chodzi o dalsze losy pojazdu.

Minusy takiego rozwiązania

Na pewno nie uzyskamy tak dużej kwoty, jak w przypadku ogłoszenia w internecie. Może się zdarzyć, że trafimy na nie uczciwą firmę lub osobę prywatną, podającą się za firmę X. Warto więc sprawdzić dany podmiot w CEIDG, czy w ogóle istnieje i posiada w rejestrze prowadzenie tego rodzaju działalności.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci w tym artykule wybrać najbardziej korzystną opcje sprzedaży starego samochodu. Jeśli masz inne pomysły, to napisz proszę w komentarzu.

Autor: Jarosław Kozak, www.do1000zl.pl.

Komentarze

Szymon
Polecam sprzedawanie auta przez darmowe portale ogłoszeniowe,og łoszenia w internecie to nie tylko te najpopularniejs ze serwisy, ale także np. ooe.pl, lento itp... w pełni darmowe serwisy które nie pobierają opłat, a wiadomo samochody nie sprzedają się zbyt szybko więc koszty płatnych ogłoszeń mogą być znaczne
Marek
Gdy nasze auto jest naprawdę leciwe lub powypadkowe polecam skorzystać z oferty złomowania aut. Aktualne przepisy prawne są zmienione i nie warto ryzykować odpowiedzialnoś ci. Znam temat ponieważ przekonałem się o tym na własnej skórze. Była awaria o której sam nie wiedziałem. Koniec końców auto zezłomowałem i problem zszedł mi z głowy.
InfocarGroup
O rzeczywistym stanie pojazdu nie decyduje przystępna cena czy też ładne zdjęcia. Na wstępnych oględzinach, wiele osób kieruje się wyłącznie ceną oraz wyglądem pojazdu. To spory błąd. Bardzo istotne jest to, żeby sprawdzić również rzeczywisty stan techniczny pojazdu. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych, nieprzewidziany ch kosztów.
Jarecki
Wkładam do auta tylko nowe części w jakości OE z Delhi i na wszystko mam rachunki, żeby udokumentować swój wkład. Jeszcze nie miałem sytuacji żebym nie mógł sprzedać samochodu a średnio co 2 lata to robię