Adwokat a radca prawny

Adwokat a radca prawnyJeśli chodzi o ustawowe uprawnienia, zawód adwokata i radcy prawnego regulują podobne przepisy. Ustawa o adwokaturze, w zakresie uprawnień adwokatów, mówi o udzielaniu porad prawnych, o świadczeniu wszelkiej pomocy prawnej, o sporządzaniu opinii prawnych i oczywiście o reprezentowaniu klienta podczas spraw w sądzie i w urzędach. Ustawa o radcach prawnych, jest do niej bardzo zbliżona. Rozdział na te dwie specjalizacje z punktu widzenia regulacji ustawowych jest sztuczny, jednak zwyczajowo utarło się rozgraniczanie tych dwóch zawodów. Jedyna różnica, to sposób zatrudnienia, bowiem adwokat, w odróżnieniu od radcy prawnego, nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Kim jest radca prawny?

Radca prawny może być zatrudniony przez przedsiębiorstwo na podstawie umowy o pracę. Na skutek nie tak dawnych zmian przepisów, może też brać udział w sprawach karnych jako obrońca oskarżonego, pod warunkiem że nie pozostaje on w stosunku pracy.

Zwyczajowo jednak radca prawny zatrudniony jest przez przedsiębiorstwo i zajmuje się w nim bieżącymi sprawami z zakresu prawa. Sporządza projekty umów i sprawdza ich prawidłowość pod kątem obowiązujących przepisów, występuje w sądach i urzędach w imieniu przedsiębiorstwa. Nierzadko udziela także porad prawnych pracownikom przedsiębiorstwa. Cały czas zajmuje się bieżącymi problemami firmy. Urzędy gmin i miast również zatrudniają radców prawnych. W ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej służą oni pomocą ludziom, których nie stać na zasięgnięcie płatnej porady prawnej. Podobne praktyki czynią wszelkie Centra Interwencji Kryzysowej, których celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Działalność adwokata

Adwokat, podobnie jak radca prawny, wykonuje wolny zawód. Może działać indywidualnie lub tworzyć spółkę z innymi prawnikami. Działa według zasad etyki zawodowej i zgodnie z przepisami prawa oraz zajmuje się podobnymi problemami co radca prawny,. Przez wiele lat adwokaci mieli też wyłączność na pełnienie roli obrońcy w procesach karnych. Możliwe, że właśnie dlatego podczas aplikacji adwokackiej większy nacisk kładzie się na problematykę związaną z występowaniem w sądach w sprawach karnych. Odpowiednio podczas kursów związanych z aplikacją radcowską, więcej przekazywanych tak wiadomości dotyczy spraw gospodarczych i cywilnych.

Jeśli chodzi o nawiązanie stałej współpracy lub zatrudnienie, z adwokatem można zawrzeć tylko umowę cywilno-prawną, w odróżnieniu od radcy prawnego, który dodatkowo może zostać zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Patrząc jednak ze strony przeciętnego człowieka, nie ma to specjalnego znaczenia.

Ostatnio dużo się mówi o tym dualizmie w zawodach prawniczych. Występuje on w niewielu krajach w Europie, i również w Polsce wszystko zmierza do rychłej regulacji tego problemu, zwłaszcza że zakres działań adwokatów i radców prawnych coraz bardziej się ujednolica. Na razie jednak jedyną różnicą, która jest widoczna na pierwszy rzut oka, jest kolor żabot u togi - u adwokata jest on koloru zielonego, zaś u radcy prawnego jest on niebieski.

Więcej o działalności radcy prawnego dowiesz się na https://www.galinski-kleina.pl/.

Komentarze