Jak inwestować w nieruchomości?

Przemyślane inwestowanie w nieruchomościRynek nieruchomości rośnie, ceny mieszkań biją kolejne rekordy, a ziemia pod zabudowę jednorodzinną chyba nigdy nie była tak droga, jak obecnie. Dlatego coraz więcej osób uznaje, że inwestycje w nieruchomości są opłacalne. W zdecydowanej większości przypadków tak jest, choć wątpliwe jest, by na takiej „górce” cenowej rzeczywiście takie inwestycje były najlepszym pomysłem.

Jednak patrząc na rynek nieruchomości jako taki, to inwestowanie na nim pozwala uzyskać pasywny dochód, a przy tym w dłuższej perspektywie czasu niemal zawsze się to opłaca.

Kupno mieszkania na wynajem

Jeśli inwestor dysponuje sporym kapitałem lub ma wystarczające oszczędności i zdolność kredytową dla zaciągnięcia kredytu hipotecznego, może zdecydować się na zakup nieruchomości mieszkalnej celem jej późniejszego wynajmowania - krótko lub długoterminowo.

Kupno mieszkania pociąga za sobą niestety wysokie koszty, ponieważ obecnie za 1 mkw powierzchni mieszkalnej w dużych miastach trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł i więcej. W mniejszych miejscowościach jest nieco taniej. Trzeba liczyć się z tym, że problemem będzie też odnowienie mieszkania i przygotowania go pod wynajem - krótkoterminowy, jeśli np. mieszkanie znajduje się w atrakcyjnym pod względem turystycznym miejscu. Można też zdecydować się na wynajem długoterminowy, ale w takim przypadku dla bezpieczeństwa inwestora zaleca się podpisanie umowy o wynajem okazjonalny u notariusza.

Flipping nieruchomości

Kolejnym sposobem czerpania korzyści finansowych z rynku nieruchomości i inwestycji podejmowanych w jego obrębie  jest flipping nieruchomości. Polega on na zakupie nieruchomości w atrakcyjnej cenie i lokalizacji. Cena może wynikać z tego, że lokum przeznaczone jest do generalnego remontu. Jeśli inwestor dysponuje odpowiednimi środkami, a najlepiej umiejętnościami z zakresu instalacji czy wykańczania pomieszczeń mieszkalnych, flipping może okazać się dla niego doskonałym sposobem do inwestowania. Dzięki remontom można zwiększyć realną, obiektywną wartość kupionego mieszkania, przez co inwestor sprzeda je w krótkim czasie od zakupu z zyskiem i będzie mógł przeznaczyć go na dalsze inwestowanie.

REITy - inwestowanie w nieruchomości na wynajem

Innę możliwą formą inwestowania na rynku nieruchomości, jaka dostępna jest dla każdego, przeciętnego inwestora, są REITy. To spółki akcyjne emitujące swoje akcje na rynku giełdowym, albo też fundusze inwestycyjne, w których uczestnictwo zapewni zakup tytułów uczestnictwa. Warto dowiedzieć się, czym w istocie są REITy, które w Polsce jeszcze nie są za bardzo popularne, a szkoda, ponieważ zapewniają one inwestorom na przykład ze Stanów Zjednoczonych stałe dochody dzięki dywidendom wypłacanym regularnie przez takie podmioty.

Otóż REITy to nowa opcja inwestycyjna i skrót, który oznacza z języka angielskiego Real Estate Investment Trust. W tłumaczeniu to rodzaj funduszu inwestycyjnego lub spółki dającej możliwość lokowania swoich środków finansowych w nieruchomości na wynajem. Można przyrównać je do jednostki gromadzącej wielu inwestorów wspólnie inwestujących w nieruchomości. Dlatego nie trzeba dysponować wysokim kapitałem, by móc włączyć się do takiej inwestycji.

W Polsce działa niewiele tego typu funduszy, choć w przyszłości może to ulec zmianom. Ustawodawca przygotowuje już ustawę o firmach inwestujących w najem nieruchomości. REIT to w Polsce Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości SRWN lub FINN - Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości. Działać mają one z założenia w formie spółek akcyjnych, notowanych na rynku giełdowym, których celem jest osiągnięcie i następnie wypłacenie swoim akcjonariuszom zysków z najmu. Osoby chcące zainwestować wówczas na rynku nieruchomości na wynajem powinny kupić akcje spółek mających status FINN. Trzeba przy tym wspomnieć, że spółki tego rodzaju inwestują kapitał powierzony im przez akcjonariuszy na rynku nieruchomości pośredni lub bezpośrednio. Zwykle działają w formie funduszy inwestycyjnych zamkniętych.

Zobacz też: https://trading-academy.pl/najlepsza-aplikacja-do-inwestowania-na-gieldzie-jak-wybrac/.

Komentarze