Kto pomoże wyjść z długów?

Jak pozbyć się długów?Niespłacone długi tworzą niekomfortową sytuację z punktu widzenia wierzyciela i dłużnika. Ten pierwszy stopniowo traci płynność finansową swojej firmy, ten drugi nie może spokojnie spać, bo prześladuje go perspektywa wizyty komornika. Sprawdź, jak pozbyć się długów i odzyskać spokój.

Jak pozbyć się długów - co może zrobić wierzyciel?

Nieopłacone faktury to problem, z którym boryka się wiele polskich przedsiębiorstw. Z raportu "Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach" sporządzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso wynika, że niemal 70% firm traci płynność finansową przez zaległe płatności. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy lista dłużników się wydłuża, a działania windykacyjne utrudniają realizację podstawowych celów firmy.

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jak pozbyć się długów? Jeśli tzw. miękka windykacja - wymiana e-maili, SMS-ów, rozmowy z dłużnikiem - nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, możesz wysłać przedsądowy nakaz zapłaty. Dla nieterminowego kontrahenta jest to jasna informacja, że od tej pory działania windykacyjne będą już bardziej radykalne i - jeśli nadal będzie uchylał się od obowiązku spłaty długu - mogą mieć finał w sądzie. Wysłanie takiego wezwania zwiększa szansę na szybsze odzyskanie pieniędzy, bo perspektywa sprawy sądowej to motywacja do działania.

Pamiętaj też, że polskie prawo daje Ci możliwość przelania wierzytelności na podstawie umowy cesji. W praktyce oznacza to, że możesz przekazać swoje prawo majątkowe - a tym jest przecież wierzytelność - komuś innemu, kto od tej pory będzie zajmował się egzekwowaniem długu wraz z rosnącymi odsetkami. Najczęściej są to firmy windykacyjne, które potrafią odzyskiwać nawet trudno ściągalne długi. Przekazanie prawa do wierzytelności wiąże się oczywiście z konkretną korzyścią dla Ciebie - nowy wierzyciel faktycznie płaci za długi, które przejął. Jest to suma ok 5-10% mniejsza niż faktyczna wartość zobowiązania, jednak otrzymujesz te pieniądze niemal od razu i nie musisz już głowić się, jak odzyskać je od swoich dłużników. Informacje na temat swoich dłużników możesz zamieścić na tzw. internetowej giełdzie wierzytelności.

Jak pozbyć się długów - co może zrobić dłużnik?

Dłużnik, który chce pozbyć się swoich przeterminowanych zobowiązań, przede wszystkim nie powinien unikać kontaktu z wierzycielem czy firmą windykacyjną. Tym bardziej, że w pierwszej kolejności dążą oni do spłaty zobowiązania w całości w możliwie najkrótszym terminie, ale jeśli jest to bardzo trudne z perspektywy dłużnika - korzystają z opcji wypracowania kompromisowego rozwiązania i polubownego załatwienia sprawy. W drodze negocjacji można np. rozłożyć płatność na raty lub przesunąć jej termin. Lepiej reagować na działania wierzyciela w ramach "miękkiej windykacji", bo w przeciwnym razie wkroczy on na bardziej radykalną ścieżkę, wysyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty.

Aby spłacić dług, firmy powinny wdrożyć plan oszczędnościowy i poszukać źródła dodatkowych dochodów. To samo tyczy się osób prywatnych, które popadły w długi - aby pozbyć się długów, powinny zweryfikować swoje codzienne wydatki, lepiej planować domowy budżet i poszukać sposobu na dodatkowy zarobek: może to być znalezienie dodatkowej pracy lub sprzedaż nieużywanych cennych przedmiotów. Spłata długu powinna znajdować się na szczycie listy priorytetów.

Komentarze